Redakcja Polska

Diana Nowak-Zegadło, psycholog z Edynburga, z tytułem Osobowość Polonijna Roku

25.11.2022 14:00
W Rzymie odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek i wyróżnień dla najbardziej inspirujących Polaków na świecie. Wśród nominowanych było wielu działaczy polonijnych oraz osobowości z całego świata. 
Audio
  • Rozmowa z Dianą Nowak-Zegadło ze Szkocji [posłuchaj]
Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji
Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracjiFoto. materiały prasowe

Do Rzymu przyjechali nominowani Polacy oraz media i goście między innymi z Kanady, Litwy, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Wysp Owczych.

Statuetki i wyróżnienia w międzynarodowym Konkursie Osobowość Polonijna Roku zostały rozdane na uroczystej gali 22 października w Rzymie w Domu Polskim im. Jana Pawła II. W atmosferze patriotycznych wzruszeń i emocji wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej za rok 2022.  

Konkurs Osobowość Polonijna Roku to plebiscyt skierowany do środowisk polonijnych na całym świecie, stworzony po to, by uhonorować najbardziej aktywnych i charyzmatycznych przedstawicieli światowej Polonii. Podczas uroczystej gali obecni byli przedstawiciele Polonii z całego świata, przedstawiciele polskiego Senatu i Sejmu oraz posłów z Komisji Łączności z Polakami za Granicą. 

Wśród nagrodzonych statuetką „Osobowość Polonijna Roku” jest Diana Nowak-Zegadło, świetna polska psycholog mieszkająca w Szkocji. Swoją pracą pomaga wielu Polakom, którzy po przyjeździe do Szkocji nie mogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pani Diana jest współzałożycielką Polskiego Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie prowadzi terapie. W tym roku otworzyła też szkołę dla dzieci polskich wymagających więcej troski i uwagi.

Dianą Nowak-Zegadło, z Polskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Edynburgu, rozmawia Katarzyna Semaan

Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji

18.11.2022 12:44
Zaczęło się od projektu „Spotkania Polonijne” zainicjowanego przez Urszulę Gołdę i Bożenę Krasoń, którego ideą jest tworzenie przestrzeni do integracji i współpracy Polaków mieszkających na całym świecie oraz promowania polskości za granicą. „Spotkania z fantastycznymi ludzi zainspirowały nas do zorganizowania wyjątkowego konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, dzięki któremu działalność Polaków za granicą może zostać wyróżnia i nagrodzona” - zaznacza Urszula Gołda.

Cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera kilkadziesiąt poloniców

24.11.2022 11:28
Za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Wiedniu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozyskało bardzo cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera on kilkadziesiąt poloniców pochodzących od XVII do XX wieku, zgromadzonych przez mieszkającego w Wiedniu Henryka Poczobut-Odlanickiego.

Spotkanie z Sabiną Poulsen z Wysp Owczych. „Trzeba dzielić się dobrą energią”

27.11.2022 14:30
Wspiera Polaków przyjeżdżających do pracy na Wyspy Owcze w codziennych sprawach. „Tłumaczę dokumenty, chodzę z Polakami do urzędu czy do lekarza. Najtrudniejsze są wizyty w szpitalu. Najsmutniejsze, gdy jestem wzywana przez policję do aresztu. Ale jadę, bo tylko tłumacząc na oba języki, mogę realnie pomóc w wyjaśnieniu lub rozwiązaniu zaistniałej sytuacji” - mówi Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, laureatka tegorocznej edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku.