Redakcja Polska

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

23.02.2022 14:20
Odbyła się uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - Pani Olgo, czekaliśmy długo na panią na Uniwersytecie Warszawskim, żeby pani wróciła do korzeni i do siebie, do domu. Dzisiaj jest pani z nami, u siebie - powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Jak podkreślił, "jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat".
Olga Tokarczuk jest także doktorem honoris causa mi.n. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Olga Tokarczuk jest także doktorem honoris causa mi.n. Uniwersytetu JagiellońskiegoPAP/ Łukasz Gągulski

Prof. Alojzy Nowak przypomniał, 16 grudnia 2020 r. Senat UW przyznał przez aklamację Tokarczuk tytuł doktora honoris causa UW. - Przyjął jednogłośnie, będąc przekonanym i wiedząc o tym, że wypełnia pani najpiękniejsze i najważniejsze funkcje uniwersytetu, jakim jest dostojeństwo, szacunek do człowieka, tolerancja, a także tożsamość i poszukiwanie prawdy - zaznaczył. Rektor UW podkreślił ponadto, że "to wszystko jest w pani, pani pracach, działaniu, działaniu, pisarstwie i działalności społecznej". - To są najważniejsze i uniwersalne cechy każdego uniwersytetu, ale naszej Alma Mater w szczególności - dodał.

Tytuł doktora honoris causa UW dla Tokarczuk 

Wniosek o nadanie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego został złożony przez Wydział Polonistyki i Wydział "Artes Liberales". Promotorem doktoratu został prof. Andrzej Mencwel z Wydziału Polonistyki. Dorobek Olgi Tokarczuk recenzowali prof. Schamma Schahadat z Uniwersytetu w Tybindze, prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego. 16 grudnia 2020 r. Senat UW przyznał przez aklamację Oldze Tokarczuk tytuł doktora honoris causa UW. Ze względu na pandemię organizacja uroczystości została przesunięta w czasie.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku. W 1987 roku ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma m.in.: powieści, zbiory esejów, tom poetycki i scenariusze filmowe. Jest laureatką Nagrody Bookera za "Biegunów" (2018) oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej NIKE za książki: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015).

Nagroda Nobla

W 2019 roku Akademia Szwedzka i Fundacja Noblowska doceniły wyobraźnię narracyjną Olgi Tokarczuk i przyznały jej Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Pisarka dołączyła tym samym do grona noblistów związanych z Uniwersytetem Warszawskim. Na UW studiowali m.in: Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz, Józef Rotblat, Leonid Hurwicz i Manachem Begin.

Per Wästberg z Akademii Szwedzkiej w mowie uzasadniającej przyznanie Oldze Tokarczuk tego wyróżnienia powiedział: "polska literatura błyszczy w Europie - ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i rozległym wachlarzu zainteresowań".


PAP/PR24/dad

Arcydzieła Brueghla i Hedy trafiły na Wawel

22.02.2022 13:14
Dwa wybitne dzieła sztuki europejskiej „Karczma Pod Świętym Michałem” Pietera II Brueghla oraz „Martwa natura” Willema Claesza Hedy to nowe nabytki Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wolontariusze Syberyjscy zapraszają do modlitwy online o pokój dla Ukrainy

24.02.2022 07:50
Wolontariat Syberyjski oprócz konkretnych działań w krajach byłego ZSRR i spotkań w Warszawie, animuje modlitwę w internecie, poświęconą pilnym potrzebom mieszkańców Europy Wschodniej.

Rząd znosi większość restrykcji covidowych, maseczki w miejscach publicznych nadal obowiązkowe

23.02.2022 11:53
Od 1 marca przestaną obowiązywać wszystkie limity osób - w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Rząd znosi też zalecenie pracy zdalnej w urzędach.