Redakcja Polska

Już niedługo premiera filmu dokumentalnego "Chopin. Nie boję się ciemności"

12.09.2022 11:34
Obraz Joanny Kaczmarek to polsko-koreański dokument o trzech pianistach przygotowujących koncerty w miejscach związanych z niewyobrażalnymi konfliktami ludzkości.
Audio
  • Rozmowa z Joanną Kaczmarek, reżyserką filmu "Chopin. Nie boję się ciemności"
Joanna Kaczmarek w studiu PRdZ
Joanna Kaczmarek w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Pianiści z Polski, Korei Południowej oraz Syrii koncertowali przy Obozie Zagłady w Auschwitz, przy granicy z dyktatorską Koreą oraz w Libanie, w centrum Bejrutu.

"Chopin. Nie boję się ciemności" to film dokumentalny, opowiadający historię artystów, których łączy zamiłowanie do muzyki Chopina oraz doświadczenia historyczne znamienne dla krajów z których pochodzą: Polski, Korei Południowej oraz Syrii.

Polskę reprezentuje wybitny pianista Leszek Możdżer. Premiera obrazu przewidziana jest na 14 października.

Z reżyserką tego niezwykłego muzyczno-filmowego projektu, Joanną Kaczmarek, rozmawia Ewa Plisiecka.

"Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film o tragicznej historii naszych rodaków w Odessie

10.05.2022 15:10
Wśród tegorocznych laureatów Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych, byli Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert, autorzy filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film powstał przy Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszeniu Polaków w Odessie "Polska Nuta".

"IO" Jerzego Skolimowskiego powalczy o nominacje do Europejskch Nagród Filmowych

21.08.2022 09:50
Doceniony w Cannes nagrodą jury "IO" Jerzego Skolimowskiego znalazł się na liście filmów, które powalczą o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. Jego konkurentami będą m.in. "W trójkącie" Rubena Ostlunda, "Matki równoległe" Pedro Almodovara i "Alcarras" Carli Simon.

"Chopin i jego Europa". Bruce Liu i Royal Philharmonic Orchestra na finał festiwalu

31.08.2022 13:00
Festiwal "Chopin i jego Europa" zakończy się mocnym akcentem. W programie koncertu Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasilya Petrenki znalazły się: Paria – Uwertura do opery S. Moniuszki, II Symfonia D-dur J. Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina. Solistą w tym ostatnim utworze będzie Bruce Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Transmisja na antenie Programu 2.

Na ekrany polskich kin wszedł film "Orlęta. Grodno 39"

09.09.2022 13:02
Film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to dramatyczny obraz wojny z Sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. "Orlęta” to pierwszy film fabularny o inwazji sowieckiej na Polskę.