Redakcja Polska

78 lat temu w Europie zakończyła się II wojna światowa

08.05.2023 12:28
78 lat temu, 8 maja 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy kończący II wojnę światową w Europie. Tego dnia świat obchodzi Dzień Zwycięstwa. Do kapitulacji Japonii, 2 września 1945 roku, działania wojenne toczyły się jeszcze na Dalekim Wschodzie.
Audio
  • 78 rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisujący akt kapitulacji Wehrmachtu, 89 maja 19
Feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisujący akt kapitulacji Wehrmachtu, 8/9 maja 19 U.S. Army Lt. Moore, źr. Wikipedia.com, domena publiczna

Koniec II wojny światowej nie oznaczał dla Polski wolności i suwerenności - przypominają historycy Instytutu Pamięci Narodowej. Polska na prawie 45 lat znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, na co zgodzili się nasi sojusznicy Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Polska w konsekwencji ustaleń sojuszniczych, nie tylko nie odzyskała suwerenności, ale straciła też znaczną część terytorium, w czasie II wojny światowej poniosła też ogromne straty osobowe, materialne i niematerialne.

II wojna światowa to największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości. W sumie trwała 6 lat, uczestniczyły w niej 72 państwa. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 milionów poległych, zamordowanych, zmarłych.

Według przedstawionego w ubiegłym roku przez polski rząd raportu o stratach wojennych, Niemcy zamordowali ponad 5 milionów 200 tysięcy Polaków, w tym ponad półtora miliona polskich dzieci. Raport nie uwzględnia ofiar zabitych przez Rosjan. Według polskiego raportu o stratach wojennych, zniszczenia, jakich dokonali Niemcy w czasie II wojny światowej, to ponad 6 bilonów 200 miliardów złotych.

Dzień Zwycięstwa jest w Polsce świętowany 8 maja, czyli tak jak w całej zachodniej Europie, od 1990 roku. Wcześniej, przez kilkadziesiąt lat, dzień ten był obchodzony w Polsce oraz innych krajach bloku komunistycznego 9 maja. Wynika to z faktu, że kapitulacja została podpisana w Berlinie po godzinie 22.00 czasu środkowoeuropejskiego. Zgodnie z czasem obowiązującym w Moskwie było już wtedy po północy, czyli 9 maja, i tę datę Stalin uznał za Dzień Zwycięstwa. Rosjanie do dziś obchodzą rocznicę zakończenia II wojny światowej właśnie 9 maja.

IAR/PP

100 lat temu urodził się Gustaw Holoubek, wybitny aktor i reżyser

21.04.2023 16:38
Jedną z największych ról Holoubka była rola Gustawa-Konrada w "Dziadach" w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym w 1967 roku. Zdjęcie tego spektaklu z afisza przez komunistyczne władze przyczyniło się do wybuchu demonstracji studenckich i zapoczątkowało wydarzenia Marca 1968. Gustaw Holoubek zmarł w 2008 roku.

Mija 9. rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII

27.04.2023 12:48
Dziewięć lat temu, 27 kwietnia 2014 roku, zostali kanonizowani dwaj papieże - pochodzący z Polski Jan Paweł II i Jan XXIII - rodowity Włoch.

Konstytucja 3 maja - genialna samoograniczająca się rewolucja

03.05.2023 08:28
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. 

90-lecie Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Para prezydencka: integruje całą polską wspólnotę

07.05.2023 21:51
Od 90 lat Kongres Polonii Kanadyjskiej wspiera społeczność polską w Kanadzie i całą polską wspólnotę; pamiętamy o wsparciu w trudnych czasach stanu wojennego, a także o działaniach na rzecz członkostwa Polski w NATO - podkreśliła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.