Redakcja Polska

Agrozagadka. Ekologia, stary dom i kury, czyli życie po powrocie z Dublina

13.01.2023 15:18
Monika i Maciej Lipińscy marzyli, by po powrocie z emigracji kupić dom z ziemią, który gwarantowałby im przestrzeń i samowystarczalność. „Chcieliśmy założyć rodzinę ale nie w biegu, na walizkach, tylko u siebie. Ten dom wypatrzyliśmy i kupiliśmy nieco w ciemno, dwa lata przed powrotem – wspominają.
Audio
  • Monika i Maciej Lipińscy o emigracyjnym życiu w Irlandii, poszukiwaniu domu i budowaniu życia w zgodzie z naturą po powrocie do kraju, opowiedzieli Małgorzacie Frydrych.
Życie w zgodzie z naturą w Agrozagadce Moniki i Macieja Lipińskich.
Życie w zgodzie z naturą w Agrozagadce Moniki i Macieja Lipińskich.Foto: Monika Lipińska

Zakochaliśmy się w starych piecach kaflowych, które panowie remontujący nasz dom z równie dużym zaangażowaniem pod naszą nieobecność rozebrali i materiały wyrzucili, jako nie nadające się do użytku – opowiada z uśmiechem gospodyni Agrozagadki, Monika Lipińska. Wokół domu mamy dziewięć hektarów ziemi. Pola uprawne, ogród i sad. Zweryfikowaliśmy tylko plany odnośnie zwierząt. Zostaliśmy przy domowych, z hodowlanych mamy kury i owce wciąż w planach – dodaje.

Zależało nam na ekologicznym stylu życiu. Tego nauczyło nas życie na emigracji w Irlandii. Jesteśmy częścią większego ekosystemu i musimy o siebie wzajemnie dbać. Daleka jest nam idea mnożenia dóbr materialnych. Preferujemy produkty lokalne, te, które sami wyprodukujemy lub pozyskamy w najbliższej okolicy, od sąsiadów. I jesteśmy bardzo szczęśliwi z tym naszym być, zamiast mieć. Świat jest każdego dnia ciekawy, to swoista agrozagadka – wyjaśnia Maciej Lipiński.

Monika i Maciej Lipińscy o emigracyjnym życiu w Irlandii, poszukiwaniu domu i budowaniu życia w zgodzie z naturą po powrocie do kraju, opowiedzieli Małgorzacie Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Wernisaż wystawy "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” w Instytucie Polskim w Berlinie

12.01.2023 09:42
W ramach wydarzeń organizowanych przez polskie placówki z okazji obchodów 100. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech w czwartek w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie, Ambasada RP razem z Instytutem Polskim organizuje publiczny wernisaż wystawy pt. "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”.

Tłumy na spotkaniu z Andrzejem Dudą na ulicach Lwowa. "To była owacja dla Polaków, nie dla mnie"

12.01.2023 10:53
To była owacja dla Polaków, nie dla mnie; to była owacja dla całego naszego społeczeństwa za serce, za otwartość - mówił w środę prezydent Andrzej Duda, komentując spotkanie z mieszkańcami Lwowa.

W Kanadzie otwarto polsko-ukraińską wystawę rysunków dzieci o wojnie

12.01.2023 13:11
Burmistrz Mississauga w Kanadzie Bonnie Crombie otworzyła w środę wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny". To wspólny polsko–ukraiński projekt, zestawiający rysunki polskich dzieci z 1946 r. i współczesne obrazki dzieci ukraińskich.