Redakcja Polska

„Dzieci trzeciej kultury”. Rodzicielstwo na emigracji

20.01.2023 13:28
Helena urodziła się dwanaście lat temu w Londynie. Później mieszkała jeszcze w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Młodsza córka, pięcioletnia, również urodziła się w Londynie. Nasze życie określały cztero- lub sześcioletnie kontrakty zawodowe. Takie życie sobie wybraliśmy. Nasze dzieci innego życia nie znają. Nigdy na stałe nie mieszkały w Polsce. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę jak wybór życia na emigracji kształtuje pojawiające się po drodze dzieci – przyznaje Magdalena Zawadewicz.
Audio
  • Z Magdaleną Zawadewicz o rodzicielstwie na emigracji i dzieciach trzeciej kultury rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Dzieci trzeciej kultury. Rodzicielstwo na emigracji - zdjęcie ilustracyjne.
„Dzieci trzeciej kultury”. Rodzicielstwo na emigracji - zdjęcie ilustracyjne.Foto: Mojca-Peter z Pixaba

Po śmierci królowej Elżbiety II nasza córka Helena popadła w rozpacz twierdząc, że zmarła „jej królowa”. W amerykańskich miejscach pamięci stawała zawsze dumnie do hymnu, z ręką na sercu wyśpiewując kolejne zwrotki. Jednocześnie wspaniale bawiła się u dziadków na wakacjach czy spędzając święta z rodziną w Polsce. Po naszym powrocie szybko dostosowała się do polskich realiów. Ale na koniec dnia i tak do końca nie będzie przynależeć do świata, który minął, ani do tego, który jest tu i teraz. Pozostanie dzieckiem tak zwanej trzeciej kultury. Gdzieś pomiędzy, w wykreowanym przez siebie świecie – wyjaśnia Magdalena Zawadewicz.

Ponieważ Helena dobrze mówi po polsku, trudności w szkole pojawiły się dopiero po kilku tygodniach, przy pisaniu i czytaniu w języku polskim oraz specjalistycznych terminach, na przykład z historii. Jak sama przyznaje dobrze się czuję w polskiej szkole. W Nowym Jorku w szkole była niestety w mniejszości, jako białe dziecko spoza nowojorskiego kręgu kulturowego. Nie mogła się w tym szkolnym środowisku odnaleźć. Młodsza córka na szczęście jest jeszcze w tym wieku, kiedy jest jej obojętne czy przebywa w Nowym Jorku czy w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie obecnie mieszkamy. Byle byłaby z rodziną. Czasem sobie przypomina, że wcześniej nasze życie wyglądało inaczej ale nie ma poczucia, że ten świat jest daleko i minął bezpowrotnie. Ostatnio nawet mi powiedziała, że do przedszkola to mogę ją zapisać w Nowym Jorku - mówi gość audycji Kierunek Polska.

Z Magdaleną Zawadewicz, o rodzicielstwie na emigracji i dzieciach trzeciej kultury, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


"Wielka promocja historii". Trwają eliminacje do I Olimpiady Gier Planszowych IPN

18.01.2023 13:19
Zwycięzcy regionalnych kwalifikacji będą mogli powalczyć w kwietniu o medale podczas finałowych, kilkudniowych rozgrywek w Warszawie.

Białoruś: w Grodnie wystawiono na aukcję budynek "Polskiej Macierzy Szkolnej"

18.01.2023 15:24
Białoruskie władze chcą zlicytować budynek w centrum Grodna, w którym mieściła się Polska Macierz Szkolna. W budynku od 12 lat działało także liceum społeczne, w którym można było uczyć się języka polskiego oraz polskiej historii i kultury. Szkoła została zlikwidowana we wrześniu. Białoruski reżim oskarżył organizację o rzekome "nielegalne prowadzenie działalności oświatowej".

Swiatłana Cichanouska: sprawa Andrzeja Poczobuta to środek nacisku reżimu Łukaszenki na Polskę

19.01.2023 08:41
Sprawa Andrzeja Poczobuta, którego proces rozpoczął się w poniedziałek w Mińsku, stała się jednym z głównych środków nacisku reżimu Alaksandra Łukaszenki na Polskę - powiedziała Swiatłana Cichanouska, przebywająca na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.