X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Henryk Mikołaj Górecki w Operze Narodowej (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 07:00
W niedzielę, 27 marca, muzyka wybitnego kompozytora i choreografia Krzysztofa Pastora opowiedziała o trudnych dziejach narodu polskiego. Zapraszamy na reportaż z prób do spektaklu "I przejdą deszcze".

Premiera baletu "I przejdą deszcze" odbędzie się w niedzielę (27 marca) w Operze Narodowej. Aby już teraz zobaczyć fragmenty spektaklu i posłuchać opinii jego twórców, wystarczy kliknąć ikonę "Henryk Mikołaj Górecki w Operze Narodowej" w boksie "Video" po prawej stronie.

- Budująca, patriotyczna muzyka, która porywa wręcz do tańca - mówi o twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego solistka Baletu Narodowego, Marta Fiedler. W niedzielę czeka ją niełatwe zadanie zmierzenia się z dziełami, takimi jak Quasi una fantasia czy Kleines Requiem für eine Polka, które - choć nie pozbawione tanecznych rytmów (zaczerpniętych z folkloru Śląska i Podkarpacia) - niewiele mają wspólnego z "baletową" lekkością i wdziękiem.

Typowe dla muzyki Góreckiego surowość oraz intensywność znalazły zresztą odzwierciedlenie w choreografii przygotowanej przez dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, Krzysztofa Pastora. - Ani ta muzyka, ani ten balet nie opierają się na spektakularnej technice - zauważa tancerz Maksim Wojtiul. - Położyliśmy nacisk na czystość, precyzję ruchu i przede wszystkim na emocje.

Symbolicznego wymiaru nabiera fakt, że Krzysztof Pastor, realizując swój pierwszy spektakl przygotowany specjalnie dla warszawskiego zespołu, sięgnął właśnie po dzieła zmarłego w listopadzie Góreckiego. Muzyka "najbardziej polskiego" współczesnego kompozytora może pomóc mu w realizacji wyjątkowo ambitnego zadania.

Otóż, balet "I przejdą deszcze" ma w poetycki sposób odnieść się do trudnych polskich doświadczeń historycznych i towarzyszących im emocji. Temat - przyznajmy - w ostatnich latach wyjątkowo gorący i kontrowersyjny. Wybitny choreograf nie zamierza jednak wdawać się w doraźne, polityczne polemiki.

- Muzyka Góreckiego jest znana i rozumiana na całym świecie, pomimo jej wybitnie polskiego charakteru - mówi Krzysztof Pastor. - To kwestia głębokiego, uniwersalnego wymiaru zawartych w niej emocji. Mam nadzieję, że mój balet, choć zainspirowany sprawami polskim, także będzie miał taki uniwersalny charakter...

Obejrzyj także dłuższe wywiady z Krzysztofem Pastorem oraz solistami Polskiego Baletu Narodowego na stronie kultura.polskieradio.pl

Program II sprawuje patronat nad baletem "I przejdą deszcze".

 


Czytaj także

Żegnamy Henryka Mikołaja Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2010 13:28
Odszedł jeden z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów. Twórca słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych" zmarł po długiej chorobie w katowickim szpitalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatry Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 17:15
- Moje ukochane Podhale... - wzruszał się Henryk Mikołaj Górecki, rozmawiając z Marią Baliszewską w 1997 roku. Wybitny kompozytor był także wytrawnym znawcą tatrzańskiej tradycji oraz natury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 00:00
- Pisanie muzyki musi sprawiać frajdę - mówił jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów przy okazji swoich 75. urodzin. To było dokładnie trzy lata temu...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współpracownicy o Góreckim: był autentyczny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 20:00
Zawsze wierny ideałom, zawsze pokorny. Spieszył się, aby przed śmiercią dowiedzieć się co to jest muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Testament Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 17:00
- Serce waliło mi 200 razy na minutę; musiałem wyjść ze studia, złapać oddech i ochłonąć - tak Michał Pepol z Royal String Quartet wspomina nagrywanie kompletu kwartetów smyczkowych zmarłego niedawno msitrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stawiam na wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 09:10
- Nie trzeba znać tekstu baletu, by cieszyć się tańcem i śpiewem - mówi choreograf baletowy Krzysztof Pastor w Jedynce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztofa Pastora język baletu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 17:07
- Powrót do Polski był szokiem. W Holandii wszystko kręci się wokół mnie! - mówi szef Polskiego Baletu Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opera jak MTV: "Nixon w Chinach" z Metropolitan na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 12:00
Nowa opera więcej może mieć wspólnego z teledyskami, hollywoodzkimi megaprodukcjami, ambitnymi serialami czy kanałem Discovery niż z dziełami Verdiego i Pucciniego.
rozwiń zwiń