Raport Białoruś

Sikorski: "twarda" umowa do 2019

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 08:50
- Do 2019 roku mamy twarde gwarancje tranzytu, a do 2045 miękkie – wyjaśniał szef MSZ Radosław Sikorski w radiowej „Trójce”.
Audio

Chodzi o rozbieżności co do terminu obowiązywania polsko-rosyjskiej umowy gazowej. Wicepremier Władimir Putin dał kilka dni temu do zrozumienia, że umowa gazowa o tranzyt z Polską jest zawarta na okres dużo dłuższy niż sądziła opinia publiczna – do 2045, a nie do 2019.

- Nie zacytuję dokładnie, ale sens w przypadku 2045 roku jest taki, że obie „strony będą dążyły” do tego, aby taki tranzyt miał miejsce – wyjaśniał minister Sikorski w „Salonie Politycznym” Trójki. Minister interpretuje słowa Putina tak, że skoro uporządkowano sprawy własnościowe, to Rosja widzi swój interes, by używać gazociągu w dłuższej perspektywie.  - Od Rosji zależy, czy będzie przesyłać gaz w tej dalszej perspektywie Jamałem czy Nord Streamem – zaznaczył Sikorski.

Rosja a wybory na Białorusi

Minister odwiedził we wtorek Białoruś w związku ze zbliżającymi się w grudniu wyborami. Razem z nim w Mińsku był szef dyplomacji niemieckiej Guido Westerwelle.

W „Salonie Politycznym Trójki” był pytany, czy Rosja straciła już cierpliwość do dawnej republiki ZSRR. W ostatnim czasie w mediach kontrolowanych przez Kreml prowadzono kampanię przeciw Łukaszence. Sikorski zauważa tylko, że postawa Moskwy względem Mińska wyraźnie zmieniła się w ostatnich latach. – Minister Siergiej Ławrow podczas wizyty w Polsce powiedział, że Rosja będzie przyglądać się wyborom na Białorusi, a zaakceptuje każdy wynik wyborów jaki by nie był. Przed poprzednimi wyborami tego by nie powiedział – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Białoruś kuszona miliardami za demokrację

Sikorski mówił, że protestował przeciw słowom Łukaszenki, że wybory w tym kraju nigdy nie były niedemokratyczne.  - Wskazywałem, że takie standardy nie mogą obowiązywać.  Warunkiem skorzystania z dobrodziejstw współpracy  z UE jest to, by grudniowe wybory były lepsze – mówił.

Zaznaczył, że już teraz są kłopoty – konkurenci nie mają równego dostępu do mediów, opozycja nie jest reprezentowana w komisjach wyborczych. - Państwa UE będziemy namawiać do wysłania obserwatorów, media też powinny jak najtłumniej zjawić się w Mińsku – apelował minister.

Sikorski wyliczył ofertę dla Białorusi na 3 mld euro – to programy, zdolności instytucji finansowych do których może przystąpić  ten kraj. -  Dzięki podobnemu apelowi Mołdawia wstąpiła na drogę demokracji. Zaczyna otrzymywać pomoc 2 mld euro w ciągu 2 lat – przywołał porównanie minister.

Pytany, czy oferta Zachodu dla Białorusi przebije tę rosyjską, czy chińsko-wenezuelską, Sikorski wyraził nadzieję, że tak. – Ona jest realna – podkreślił.  Powiedział, że Mołdawia dostała ofertę chińskiego kredytu, ale z niego nie skorzystała.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Sikorski: dajemy sygnał Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 13:00
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec chcą w Mińsku przekonać prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, że opłaci mu się demokratyzacja Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś wybierze Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 19:32
- Wybory na Białorusi mogą być lepsze niż pięć lat temu, choć nie ma wątpliwości, że w pierwszej turze wygra je Aleksander Łukaszenko – powiedział Tadeusz Iwiński z SLD w „Pulsie Trójki”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sikorski spotkał się z szefową ZPB

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 21:55
Minister spraw zagranicznych na zakończenie pobytu w Mińsku spotkał się z Anżeliką Orechwo - szefową Związku Polaków nie uznawanego przez białoruskie władze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KE: umowa gazowa zgodna z prawem UE

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 13:50
Komisarz do spraw energii Guenter Oettinger powiedział, że wszystko wskazuje na to, że polsko-rosyjskie porozumienie gazowe jest zgodne z unijnym prawem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KE zaczęła analizę umowy gazowej

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 12:20
Polska jest przekonana, że wątpliwości zostały rozwiane: mówił wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski po spotkaniu z przedstawicielami Komisji w Brukseli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polsko-rosyjsko wojna gazowa możliwa?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 09:00
"Kommiersant" sugeruje, że może dojść do kolejnego konfliktu gazowego między Rosją a Polską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sikorski: jest wola budowania pojednania

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 17:06
Szef MSZ uważa, że decyzja rosyjskiej Dumy Państwowej jest wyrazem woli rządów Polski i Rosji do budowania pojednania między obydwoma krajami.
rozwiń zwiń