Raport Białoruś

Białoruś chce włączenia Rosji do działań Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:30
Białoruś opowiada się za udziałem w dialogu z krajami Partnerstwa Wschodniego państw trzecich, w tym Federacji Rosyjskiej. Białoruskie MSZ twierdzi, że ma to służyć zmniejszeniu napięcia.
Białoruś chce włączenia Rosji do działań Partnerstwa Wschodniego
Foto: Europarliament Audiovisual Unit

Taką propozycję przedstawił rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi Dźmitry Mironczyk na konferencji prasowej w Mińsku.

- Uważamy, że wobec zaostrzenia się sytuacji wokół Partnerstwa Wschodniego propozycje zmierzające do zaangażowania w dialog i obniżenia napięcia są szczególnie aktualne. Istota naszych propozycji polega na włączeniu państw trzecich do dialogu z krajami Partnerstwa Wschodniego i UE w celu harmonizacji procesów integracyjnych od Lizbony do Władywostoku - oznajmił Mironczyk.

Zaznaczył, że mówiąc o państwach trzecich ma na myśli nie tylko Rosję, ale także np. Turcję. Według niego krokiem w kierunku takiego dialogu mogłyby być wspólne projekty w różnych sferach, na przykład infrastrukturalne.

Wcześniej o zasadności udziału państw trzecich w pracach Partnerstwa Wschodniego mówił minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.

Na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Partnerstwa Wschodniego w Brukseli Makiej "zwrócił szczególną uwagę na znaczenie harmonizacji różnych procesów integracyjnych i włączenia państw trzecich, a przede wszystkim Rosji, w działalność Partnerstwa Wschodniego, aby nie dopuścić do powstania nowych linii podziału w regionie" - poinformowało biuro prasowe białoruskiego MSZ.

Makiej powiedział też, że należy w większym stopniu zróżnicować współpracę z państwami PW z uwzględnieniem ich potrzeb, interesów i dążeń integracyjnych.

Ten ostatni wątek jest obecny w wypowiedziach Makieja już od jakiegoś czasu. Pod koniec zeszłego roku apelował on też, żeby nie dopuścić do tego, by PW stało się kością niezgody i by w Europie powstały nowe podziały. W tym kontekście podkreślał wagę nawiązania efektywnej współpracy między UE oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

Partnerstwo Wschodnie to program Unii Europejskiej, zakładający zacieśnienie współpracy ze wschodnimi sąsiadami, Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią.

Głównym twórcą inicjatywy jest Polska, popierana przez Szwecję. Projekt zakłada preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe, w dłuższej perspektywie zbliżenie wschodnich sąsiadów UE do Europy.

Trzy państwa wchodzące w skład PW podpisały obecnie umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską. Rosja stanowczo sprzeciwiała się zawarciu tych porozumień i podjęła szereg agresywnych działań, by zatrzymać proces zbliżenia Kijowa z UE – to m.in. aneksja Krymu, destabilizacja wschodniej Ukrainy, gdzie obecnie toczy się regularna wojna z oddziałami uzbrajanymi przez Rosję,  konflikt gazowy, wojny handlowe. Moskwa zamierza wkrótce ruszyć z budową drugiego już rurociągu omijającego Ukrainę – Gazociągu Południowego.

PAP/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wolna Europa po rosyjsku? Biełsat oferuje swoje doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 18:00
- Telewizja w języku rosyjskim dla obszaru postradzieckiego miałaby przekazywać obiektywne informacje i stworzyć przestrzeń otwartej dyskusji. W tym sensie byłaby podobna do Radia Wolna Europa – powiedziała Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsatu. Jej stacja jest gotowa pomóc w tworzeniu tego medium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: telewizję Biełsat czekają kolejne procesy. Sąd Najwyższy anulował swój wyrok

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 13:21
Kolegium Sądu Najwyższego Białorusi unieważniło we wtorek 24 czerwca korzystny dla telewizji Biełsat wyrok w sprawie o rzekomo bezprawne używanie znaku towarowego Biełsat TV, którą wytoczył jej przez szef firmy BIEŁSATplus Andrej Bielakou.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: większość Białorusinów negatywnie ocenia ukraiński Euromajdan

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 14:32
Ponad 60 proc. Białorusinów negatywnie ocenia ukraiński Euromajdan i odsunięcie od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza, a pozytywnie odnosi się do aneksji Krymu przez Rosję - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka NISEPI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat dyktatury na Białorusi. "Winę ponosi Europa"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 08:52
Aleksander Łukaszenka zniszczył instytucje demokratyczne, dławi wolności i prawa obywateli, gospodarczo i politycznie uzależnia kraj od Rosji - to niektóre z konsekwencji 20 lat autorytarnych rządów białoruskiego przywódcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: opozycja apeluje o wyłączenie rosyjskich kanałów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 23:00
Opozycyjna Białoruska Chrześcijańska Demokracja wezwała władze, by zrezygnowały z rosyjskich stacji, jako źródła dezinformacji i propagandy. Rosyjska telewizja jest na Białorusi bardzo popularna.
rozwiń zwiń