Raport Białoruś

Rosja odrzuciła wniosek Białorusi o renegocjację kredytu na budowę elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:00
Rząd Rosji nie może się zgodzić na proponowaną przez władze w Mińsku zmianę umowy kredytowej na budowę elektrowni atomowej w pobliżu Ostrowca na zachodzie Białorusi – poinformowało we wtorek rosyjskie ministerstwo finansów.
Elektrownia w Ostrowcu
Elektrownia w Ostrowcu Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Wiceminister finansów Rosji Siergiej Storczak ocenił w wypowiedzi dla portalu RBK, że nie da się „jednocześnie wydłużyć okresu wykorzystania środków z kredytu i zmniejszyć jego oprocentowania, bo przeczy to teorii finansów”.

ku12.jpg
Analityk:Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Szereg specraportów o tym jest na biurku Putina

- Białoruscy partnerzy nalegają, by zmienić warunki obecnej umowy. Takie konsultacje odbywają się w trybie roboczym, nic szczególnego się nie dzieje – powiedział Storczak.

Prośba Mińska

- Prosimy (stronę rosyjską) o odsunięcie w czasie rozpoczęcia spłaty kredytu. Dodatkowo prosimy o to, by nie ponosić dodatkowych obciążeń, wydłużyć okres kredytowania i obniżyć nieco stopę oprocentowania, by była mniej więcej na poziomie tych kontraktów, które Rosatom ma z partnerami w innych krajach – powiedział dwa dni temu wicepremier Białorusi Dzmitry Krutoj, cytowany przez agencję BiełTA.

Jak poinformował, kwestie dotyczące budowanej na Białorusi przez rosyjski Rosatom elektrowni jądrowej i warunków współpracy w ramach tego projektu były jednym z tematów spotkania prezydentów Białorusi i Rosji, Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina, 7 lutego w Soczi.

Krutoj argumentował, że opóźnia się planowany termin rozpoczęcia eksploatacji elektrowni, co jest podstawą do zmiany warunków kredytowania. Łukaszenka jeszcze w 2018 roku mówił, że z powodu opóźnienia budowy z winy rosyjskiej, termin spłaty kredytu powinien zostać wydłużony. Za zbyt wysoką uznał wówczas także stopę oprocentowania, wskazując, że inne kraje dostały od Rosji lepsze warunki.

Uruchomienie pierwszego reaktora zapowiadano najpierw na 2019 rok, jednak terminy te były już kilka razy przesuwane.

Budowa elektrowni

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

CZYTAJ TAKŻE
luka12.jpg
B. urzędnik Pentagonu: Putin ma plan A i plan B. Z Łukaszenką gra teraz ”w cykora”

Na budowę elektrowni Rosja udzieliła Białorusi w 2011 roku kredytu w wysokości „do 10 mld dolarów”. Ze środków rosyjskich ma pochodzić 90 proc. finansowania, pozostałe 10 proc. ma zapewnić Białoruś.

Zgodnie z umową Mińsk powinien rozpocząć spłatę pożyczki sześć miesięcy od momentu rozpoczęcia eksploatacji elektrowni, jednak nie później niż 1 kwietnia 2021 roku. W sumie okres spłaty pożyczki liczony od 2011 roku ma wynieść 25 lat. Jak pisze portal Naviny.by, Białoruś ma ją spłacać w dolarach w 30 jednakowych ratach co pół roku.

Stawka oprocentowania połowy wykorzystanych środków wynosi 5,23 proc. rocznie, zaś druga część będzie równa stawce LIBOR dla półrocznych depozytów w dolarach USA, powiększonej o marżę 1,83 proc.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Analityk: Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Na biurku Putina są specraporty w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 23:59
- Aleksander Łukaszenka będzie zmierzał w swojej polityce ku postawie bardziej wielowektorowej – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Klaskouski, niezależny białoruski politolog, komentując wizytę sekretarza Mike’a Pompeo w Mińsku. Jak mówi, Rosja nie ustanie w wysiłkach przywiązania Białorusi do siebie, by nie stracić jej tak, jak Ukrainy - w tej kwestii po wydarzeniach 2014 roku w Rosji powstało szereg raportów służb specjalnych, wzywających do działań związujących Białoruś z Rosją na trwałe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pompeo w Mińsku. B. wiceszef MSZ Białorusi: ważna zmiana w polityce USA, wcześniej Amerykanie odwiedzali tylko Rosję

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 11:00
- Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w Mińsku wskazał na znaczenie niezależności, suwerenności Białorusi. To niezwykle istotne. Dał w ten sposób sygnał Kremlowi, że USA są zaniepokojone sytuacją Białorusi. Wskazał też na zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w kwestię praw człowieka – podkreślił były wiceszef MSZ Białorusi, opozycjonista Andrej Sannikau, mówiąc o wizycie sekretarza stanu w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż Pompeo. Politolog: USA sygnalizują Rosji i Chinom, że wchodzą do nowej gry w rejonie posowieckim

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 13:49
- USA są teraz obecne na Ukrainie, są aktywne w Polsce i w krajach bałtyckich, przynajmniej jeśli chodzi o kwestie wojskowe. Białoruś w tym sensie była pewnego rodzaju próżnią. Białoruś uznawano za oddanego satelitę Rosji i uznawano, że nie ma sensu rozmawiać z Mińskiem, lepiej z Moskwą. Teraz to się zmienia – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Waler Karbalewicz, białoruski politolog.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: wizyta Pompeo wspiera suwerenność Białorusi w czasie budowy rosyjskiego imperium

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 00:10
- To bardzo wizyta dla państwa białoruskiego, Białorusinów. Umacnia niepodległość państwa w czasie zaostrzenia relacji z Rosją  -  ocenił Wład Kobets, ekspert think tanku ISANS. Podkreślił, że w mediach Białorusi szerokim echem odbiła się wypowiedź wiceszefa MSZ o tym, że Białoruś będzie w najbliższych latach priorytetem dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Defender, czyli strategiczny przerzut dywizji USA do Europy. B. attaché USA w Polsce: kontekst to agresja Rosji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 21:00
- To będą największe manewry USA w regionie od czasu zimnej wojny – mówi były attaché wojskowy USA w Polsce płk Ray Wojcik, obecnie dyrektor biura think tanku CEPA w Warszawie. Kontekstem ćwiczeń, jak podkreśla, jest seria zagrożeń i niepokojących sygnałów ze strony Kremla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O powstaniu styczniowym na Białorusi. Ideolodzy pisali, że ”wieszatiel słusznie karał" Kalinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 06:00
- W niektórych podręcznikach białoruskich są treści, gdzie Konstanty Kalinowski, przywódca powstania styczniowego na Litwie, jest przedstawiony jako ”polski bandyta”, którego śmiercią ukarał Michaił Murawjow, jako dobry administrator. Tak przedstawiali go niektórzy ideolodzy państwowi Białorusi – mówi portalowi PolskieRadio24.pl niezależny białoruski historyk prof. Aleś Kraucewicz, pytany o przywódcę powstania styczniowego na Litwie i jego recepcję na Białorusi. Jednak dla większości Białorusinów Kalinowski to dziś, tak jak dla Polaków -  bohater narodowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. urzędnik Pentagonu: Putin ma plan A i plan B. Z Łukaszenką gra teraz ”w cykora”

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 06:00
- Naciski Rosji na Łukaszenkę i przetasowania na Kremlu są ze sobą powiązane. Plan A Władimira Putina to Państwo Związkowe Rosji i Białorusi na czele z nim samym. To rozwiązanie problemu sukcesji. Opory Łukaszenki przed miękką aneksją sprawiły, że Putin musi mieć na stole plan B – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mike Carpenter, były urzędnik Pentagonu, który brał udział w odnawianiu relacji między Mińskiem i Waszyngtonem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biełnieftachim: dywersyfikacja importu ropy głównym zadaniem w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:00
Dywersyfikacja dostaw ropy i zaspokojenie potrzeb rynku wewnętrznego znalazły się na liście głównych zadań Biełnaftachimu na 2020 rok - poinformował w środę ten białoruski państwowy koncern naftowy.
rozwiń zwiń