Raport Białoruś

Aleksijewicz do Białorusinów: szykujcie się do europejskiej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 10:00
Wierzę, że okres wszelkiego totalitaryzmu jednak się kończy. Już nie będzie można robić Korei Północnej w centrum Europy – mówiła białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz podczas spotkania z czytelnikami w Mińsku.
Spotkanie autorskie ze Swietłaną Aleksijewicz
Spotkanie autorskie ze Swietłaną AleksijewiczFoto: svaboda.org (print screen z materiału Radia Svaboda)

Prezentacja najnowszej książki znanej białoruskiej pisarki Swietłany Aleksijewicz "Czas second hand" zgromadziła w sobotę na targach książki w Mińsku tłum czytelników.

Autorka przekonywała, że to, czy zajdą zmiany na Białorusi, zależy od każdego mieszkańca.

Spotkanie z Aleksijewicz, która nie ukrywa bardzo krytycznego stosunku do obecnych władz Białorusi, odbywało się na niewielkim stoisku wydawnictwa Biełkniha, gdzie mieściło się na stojąco najwyżej 30-40 osób. Część czytelników próbowała tłoczyć się na zewnątrz stoiska lub słuchać pisarki, wychylając się nad jej głową za barierkę na pierwszym piętrze. Słowa pisarki były jednak ledwo słyszalne przez mikrofon, a poza tym zagłuszał je występ zespołu na pobliskiej scenie.

Książka "Czas second hand" - piąta i ostatnia część cyklu Aleksijewicz poświęconego dziedzictwu komunizmu "Głosy utopii" - została wydana przez rosyjskie wydawnictwo Wriemia. Na Białorusi - jak powiedziała pisząca po rosyjsku Aleksijewicz - jej książki nie są drukowane już od 20 lat. Wyjątkiem jest opublikowanie ostatnio po białorusku książki "Czas second hand" przez małe, prywatne wydawnictwo Łohwinau.

Aleksijewicz powiedziała, że pięć części cyklu "Głosy utopii" to właściwie jedna książka, która opowiada o tym, jak żyli ludzie w przestrzeni sowieckiej, jak to życie się skończyło i jak trudno się z nim rozstawać. - Chciałam pokazać, co z człowiekiem robi utopia, co z nim robi idea - zaznaczyła podczas spotkania. - W ciągu ponad 70 lat sowieckiego laboratorium marksizmu-leninizmu został wyhodowany odrębny typ człowieka - homo sovieticus.(…) Wydaje mi się, że znam tego człowieka, jest mi dobrze znany, przy nim, tuż obok przeżyłam wiele lat. On - to ja. To moi znajomi, przyjaciele, rodzina. Socjalizm się skończył. A my zostaliśmy - cytuje wydawca słowa autorki w "Czas second hand".

Opisując podczas spotkania sytuację na Białorusi, autorka oceniła, że tutaj "czas w ogóle stanął w miejscu" i nadal trwa pożegnanie z komunizmem, a ludzie ratują się, zamykając się w swoim domu, w kręgu bliskich. Młode pokolenie opisała jako ludzi "dość serwilistycznych, dość materialistycznych, którzy przystosowują się do sytuacji".

- Tylko studenci, młodzież z dużych miast, to ci ludzie, o których marzyliśmy. Ale też raz na pięć lat wychodzą (protestować) na plac, potem ich wyrzucają z uniwersytetów, a oni rozjeżdżają się po całym świecie. A my znów zostajemy z niczym - powiedziała.

Apelowała jednak, by nie rozpaczać, gdyż najważniejsze zadanie wykonano: komunizm został pokonany. - A młodym chciałabym powiedzieć: szykujcie się do przyszłości, ona kiedyś nadejdzie, to będzie normalna europejska przyszłość(…) Wierzę, że czas zmierza ku jakiemuś mianownikowi i okres wszelkiego totalitaryzmu jednak się kończy. Już nie będzie można robić Korei Północnej w centrum Europy - zaznaczyła.

Podkreśliła, że wszystko zależy od każdego człowieka w osobna i każdy powinien sam dokonać wyboru, określić wewnętrzne kryteria, którymi będzie się kierować.

- Największa bitwa odbywa się nie na barykadzie, nie na Płoszczy (placu Październikowym w Mińsku, gdzie odbywają się protesty) czy Majdanie, tylko wewnątrz człowieka. Kiedy podejmuje on decyzję: pójdzie na Majdan czy nie, wyda jakąś książkę czy nie, wyrzuci studenta, który był na Płoszczy, czy nie (...). Wszystko zależy od nas. Można mówić i nic nie robić, czekać, że ktoś inny zrobi, a można samemu odrobinę zmian urzeczywistnić - zaznaczyła.

Jeden z obecnych na spotkaniu nauczycieli zapytał pisarkę, jak zachować godność w obecnym systemie białoruskiej edukacji. Aleksijewicz odparła, że poczucie godności trudno dziś zachować wszystkim. - Wyjście jest jedno: spokojnie robić swoje i w miarę swoich sił mnożyć dobro, a nie zło - powiedziała.

Aleksijewicz jest laureatką licznych nagród za granicą, m.in. prestiżowego niemieckiego wyróżnienia Pokojowa Nagroda Księgarzy Niemieckich oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Na Białorusi nie dostała żadnych oficjalnych nagród. W tym roku otrzymała jedynie nagrodę młodych niezależnych przedsiębiorców Brend Person.
Pisarka po 10-letnim pobycie w Niemczech, gdzie wyjechała m.in. w proteście przeciwko sytuacji na Białorusi, od roku znów mieszka w Mińsku

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruscy tajniacy zainteresowali się Nagrodą Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 14:21
Przemowa pisarza i poety Uładzimira Niaklajeua w Mińsku, w ramach prezentacji kandydatur do Nagrody Giedroycia, została przerwana przez funkcjonariuszy służb białoruskich w cywilu - pisze agencja BelaPAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz nagrodzona w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 14:41
Pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała tegoroczną Nagrodę Pokojową Księgarzy Niemieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska biblioteka w internecie: Kamunikat.org

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:12
Coraz większą popularnością w białoruskim internecie cieszy się wirtualna biblioteka Kamunikat.org - można w niej znaleźć dzieła białoruskich klasyków i młodych autorów - bez cenzury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 16:50
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - pisze prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komunizm to choroba chroniczna". Białoruska pisarka nagrodzona za książki o ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 21:00
Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz odebrała we Frankfurcie nad Menem najbardziej prestiżowe niemieckie wyróżnienie literackie - Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich.
rozwiń zwiń