Raport Białoruś

ZPB żąda uwolnienia Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 13:55
Kierownictwo nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi potępiło aresztowanie Andrzeja Poczobuta - jednego z liderów tej organizacji.
Andrzej Poczobut
Andrzej PoczobutFoto: Fot. Wikipedia Commons

Członkowie Zarządu Głównego uważają, że osadzenie Poczbuta w areszcie więziennym "jest kolejnym przejawem nietolerancyjnej polityki państwa białoruskiego wobec własnych obywateli".

W oświadczeniu czytamy również, że "wszczęcie sprawy karnej przeciwko Andrzejowi Poczobutowi jest kolejnym haniebnym krokiem władz białoruskich zmierzających do całkowitego zniszczenia jakiejkolwiek niekontrolowanej aktywności społecznej w kraju".

Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi domaga się od władz białoruskich oczyszczenia Poczobuta ze wszystkich zarzutów i natychmiastowego zwolnienia go z więzienia . Jednocześnie zwraca się do międzynarodowej opinii publicznej o podjęcie "wszystkich możliwych wysiłków" w celu jego uwolnienia.

Andrzej Poczobut został aresztowany w ubiegły czwartek. Jest podejrzany o znieważenie w internecie prezydenta Białorusi. Prawdopodobnie grozi mu do 5 lat więzienia.

Protest Unii Europejskiej

Prezes Rady Naczelnej ZPB i dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Poczobut został w czwartek zatrzymany we własnym domu i przewieziony do więzienia w Grodnie. Zarzucono mu znieważenie Łukaszenki. Milicja skonfiskowała jego komputer. Według Komitetu Śledczego podlegającego prezydentowi Łukaszence, z materiałów zleconych w ramach kontroli grodzieńskiego KGB wynika, że słowa znieważające prezydenta zawarte były w artykułach rozpowszechnianych przez Poczobuta w internecie.

Zatrzymanie Poczobuta wywołało falę oburzenia na Białorusi i poza jej granicami. Premier Donald Tusk zapewnił, że działania w sprawie uwolnienia Poczobuta rozpoczęto natychmiast i polskie władze zrobią wszystko, by presja ze strony całej Europy była solidarna. Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton wyraziła zaniepokojenie informacjami o zatrzymaniu Poczobuta i wezwała władze Białorusi, by zaprzestały nękania działaczy opozycji i niezależnych mediów. Aresztowanie potępił też szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Andrzej Poczobut został w lipcu ubiegłego roku skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata za zniesławienie Łukaszenki.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dziennikarka Karty 97, Natalia Radzina, wyjechała z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 13:26
Redaktor naczelna niezależnego portalu białoruskiego Karta 97 i współpracowniczka byłego kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua wyjechała przed kolejnym przesłuchaniem, na które wezwało ją KGB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut spotkał się z Radosławem Sikorskim

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 13:20
Radosław Sikorski przestrzegł władze białoruskie, że tylko wolność Andrzeja Poczobuta oraz innych działaczy antyreżimowych umożliwi dialog Mińska z Unią Europejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut nie może wyjechać z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 15:05
Białoruskie MSW zabroniło Andrzejowi Poczobutowi opuszczania kraju. Musi meldować się na milicji trzy razy w miesiącu. Jeśli dojdzie do trzech naruszeń, wyrok będzie odwieszony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut laureatem Nagrody im. Woyciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 23:37
Nagroda przyznawana jest autorowi materiału dziennikarskiego, który istotnie wpłynął na świadomość Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Poczobut: Polacy nie mogą być ugodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 15:30
Polacy na Białorusi muszą być aktywni– mówi Stanisław Poczobut, ojciec Andrzeja Poczobuta. - Jeżeli my, Polacy, będziemy ugodowi, to będzie jak na Litwie. O nich mówią, że byli skorumpowani, (powiązani) z komunizmem – dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: będziemy bronić polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 15:16
Władze Białorusi zwlekają z decyzją w sprawie szkoły w Grodnie, bo zastanawiają się, jaka będzie reakcja władz w Polsce i mniejszości na Białorusi – mówi Andrzej Poczobut w rozmowie z portalem polskieradio.pl.
rozwiń zwiń