Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy poprawią bezpieczeństwo na drogach?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 13:40
W Polsce zaczynają obowiązywać przepisy, które do kar dla pijanych kierowców dodają dodatkową sankcję, jaką jest konfiskata samochodu. Jednak nadal nie ma aktów wykonawczych, które umożliwiałyby nakładanie tego typu kar. Resort sprawiedliwości już zapowiedział, że zapisy dotyczące przepadku pojazdów zostaną złagodzone.
14 marca weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom
14 marca weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcomFoto: PAP/Marian Zubrzycki
  • 14 marca weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. 
  • W obecnym kształcie regulacji nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, musi się liczyć z utratą samochodu i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. 
  • Przepadek auta będzie stosowany także wtedy, gdy kierowca spowodowuje katastrofę, sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowoduje wypadek drogowy przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi.

Przepisy o konfiskacie auta. Prace nad nowelizacją

Wchodzą w życie przepisy o konfiskacie auta za jazdę po alkoholu. Samochód straci każdy kierowca, który będzie miał powyżej półtora promila alkoholu we krwi. Jeżeli kierujący spowoduje wypadek, do utraty auta wystarczy jeden promil. Konfiskata obejmie też recydywistów.

Pierwszym krokiem będzie tymczasowe przejęcie pojazdu przez policję na siedem dni. Później prokurator zabezpieczy samochód. Ostatni krok powinien należeć do sądu, który orzeknie konfiskatę auta. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha mówi, że rozwiązania przyjęte przez poprzednie władze wchodzą w życie pomimo braku aktów wykonawczych, dlatego resort pracuje nad ich nowelizacją. Ta ma między innymi znieść obowiązkową konfiskatę aut. - Wiceminister zapowiedział, że aktów wykonawczych nie ma, za to jest projekt nowelizacji. Będzie ona zakładała, że gdybyśmy jechali autem po dużym spożyciu alkoholu, to nie będzie tzw. konfiskaty obligatoryjnej samochodu - wyjaśnia mec. Katarzyna Ludwig. - Założenie jest takie, że nawet gdyby komuś przytrafiła się ta bezmyślność i będzie jechać w stanie nietrzeźwości, to konfiskata samochodu przez policję zostanie przeprowadzona. Prokurator zapewne w ciągu siedmiu dni orzeknie zabezpieczenie, natomiast sprawa pójdzie do sądu - dodaje. 

Kary dla pijanych kierowców 

Pijany kierowca stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Może doprowadzić do czyjeś śmierci bądź do poważnego uszczerbku na zdrowiu. - Proszę pamiętać, że już w tej chwili przepis o konfiskacie pojazdu absolutnie nie wyłącza dodatkowo tych wszystkich kar, które funkcjonują w Kodeksie karnym, bo pamiętajmy, że prowadzenie w stanie nietrzeźwości to jest przestępstwo - przypomina gość Jedynki. - Jest oczywiście grzywna, która jest orzekana w zależności od sytuacji majątkowej sprawcy wypadku - tłumaczy. 

Przepadek pojazdu oraz jego równowartości nie będą orzekane w przypadku, gdy prowadzony przez sprawcę pojazd nie był jego własnością, a on sam "wykonywał czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy". "W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej" - napisano w ustawie.

Posłuchaj
08:37 Jedynka/4PR konfiskata aut.mp3 Wchodzą w życie przepisy o konfiskacie auta za jazdę po alkoholu (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Wypadki z udziałem pijanych kierowców 

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2023 roku kierujący będący pod wpływem alkoholu spowodowali 1331 wypadków drogowych. 189 z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W wypadkach spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu zginęło 212 osób, a 1506 zostało rannych.

W ostatnich pięciu latach najwięcej takich wypadków (1656) zanotowano w roku 2020. W tym samym roku zanotowano również największą liczbę ofiar śmiertelnych - wskutek wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu zginęło 216 osób.

Pijani kierowcy na polskich drogach. Źródło: PAP

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: mec. Katarzyna Ludwig 

Data emisji: 14.03.2024 r. 

Godzina emisji: 9.35

IAR/ans/kormp

Czytaj także

Policja skontroluje kierowców z powietrza!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 05:00
Gdy w grach wyścigowych typu "Need For Speed" osiągamy odpowiednio wysoki poziom zainteresowania ze strony policji, możemy spodziewać się tego, że do akcji pościgowej włączą się jednostki latające. Nad samochodem krąży wtedy helikopter, abyśmy nie umknęli z pola widzenia komputerowych policjantów. Okazuje się, że gra zapowiedziała rzeczywistość. Niebawem Policja skontroluje kierowców z powietrza! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrole drogowe, czyli jak rozmawiać z policjantem

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 05:00
Kierowcy zwyczajnie boją się kontroli drogowych. Zwykle w ich głowach od razu pojawia się widmo wysokiego mandatu. Nie każde spotkanie z policjantem musi jednak skończyć się nałożeniem kary! Jak gadać, żeby się dogadać?
rozwiń zwiń