Henryk Mikołaj Górecki w Operze Narodowej (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 07:00
W niedzielę, 27 marca, muzyka wybitnego kompozytora i choreografia Krzysztofa Pastora opowiedziała o trudnych dziejach narodu polskiego. Zapraszamy na reportaż z prób do spektaklu "I przejdą deszcze".

Premiera baletu "I przejdą deszcze" odbędzie się w niedzielę (27 marca) w Operze Narodowej. Aby już teraz zobaczyć fragmenty spektaklu i posłuchać opinii jego twórców, wystarczy kliknąć ikonę "Henryk Mikołaj Górecki w Operze Narodowej" w boksie "Video" po prawej stronie.

- Budująca, patriotyczna muzyka, która porywa wręcz do tańca - mówi o twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego solistka Baletu Narodowego, Marta Fiedler. W niedzielę czeka ją niełatwe zadanie zmierzenia się z dziełami, takimi jak Quasi una fantasia czy Kleines Requiem für eine Polka, które - choć nie pozbawione tanecznych rytmów (zaczerpniętych z folkloru Śląska i Podkarpacia) - niewiele mają wspólnego z "baletową" lekkością i wdziękiem.

Typowe dla muzyki Góreckiego surowość oraz intensywność znalazły zresztą odzwierciedlenie w choreografii przygotowanej przez dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, Krzysztofa Pastora. - Ani ta muzyka, ani ten balet nie opierają się na spektakularnej technice - zauważa tancerz Maksim Wojtiul. - Położyliśmy nacisk na czystość, precyzję ruchu i przede wszystkim na emocje.

Symbolicznego wymiaru nabiera fakt, że Krzysztof Pastor, realizując swój pierwszy spektakl przygotowany specjalnie dla warszawskiego zespołu, sięgnął właśnie po dzieła zmarłego w listopadzie Góreckiego. Muzyka "najbardziej polskiego" współczesnego kompozytora może pomóc mu w realizacji wyjątkowo ambitnego zadania.

Otóż, balet "I przejdą deszcze" ma w poetycki sposób odnieść się do trudnych polskich doświadczeń historycznych i towarzyszących im emocji. Temat - przyznajmy - w ostatnich latach wyjątkowo gorący i kontrowersyjny. Wybitny choreograf nie zamierza jednak wdawać się w doraźne, polityczne polemiki.

- Muzyka Góreckiego jest znana i rozumiana na całym świecie, pomimo jej wybitnie polskiego charakteru - mówi Krzysztof Pastor. - To kwestia głębokiego, uniwersalnego wymiaru zawartych w niej emocji. Mam nadzieję, że mój balet, choć zainspirowany sprawami polskim, także będzie miał taki uniwersalny charakter...

Obejrzyj także dłuższe wywiady z Krzysztofem Pastorem oraz solistami Polskiego Baletu Narodowego na stronie kultura.polskieradio.pl

Program II sprawuje patronat nad baletem "I przejdą deszcze".

 


Czytaj także

Żegnamy Henryka Mikołaja Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2010 13:28
Odszedł jeden z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów. Twórca słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych" zmarł po długiej chorobie w katowickim szpitalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatry Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 17:15
- Moje ukochane Podhale... - wzruszał się Henryk Mikołaj Górecki, rozmawiając z Marią Baliszewską w 1997 roku. Wybitny kompozytor był także wytrawnym znawcą tatrzańskiej tradycji oraz natury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 00:00
- Pisanie muzyki musi sprawiać frajdę - mówił jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów przy okazji swoich 75. urodzin. To było dokładnie trzy lata temu...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współpracownicy o Góreckim: był autentyczny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 20:00
Zawsze wierny ideałom, zawsze pokorny. Spieszył się, aby przed śmiercią dowiedzieć się co to jest muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Testament Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 17:00
- Serce waliło mi 200 razy na minutę; musiałem wyjść ze studia, złapać oddech i ochłonąć - tak Michał Pepol z Royal String Quartet wspomina nagrywanie kompletu kwartetów smyczkowych zmarłego niedawno msitrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stawiam na wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 09:10
- Nie trzeba znać tekstu baletu, by cieszyć się tańcem i śpiewem - mówi choreograf baletowy Krzysztof Pastor w Jedynce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztofa Pastora język baletu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 17:07
- Powrót do Polski był szokiem. W Holandii wszystko kręci się wokół mnie! - mówi szef Polskiego Baletu Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opera jak MTV: "Nixon w Chinach" z Metropolitan na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 12:00
Nowa opera więcej może mieć wspólnego z teledyskami, hollywoodzkimi megaprodukcjami, ambitnymi serialami czy kanałem Discovery niż z dziełami Verdiego i Pucciniego.
rozwiń zwiń