"Opowieści zegarów" i warszawski zegarmistrz Sebastian Hupert

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 08:00
Tuż przed Nowym Rokiem - chwila refleksji o miarowym upływie czasu naszego życia. "Opowieści zegarów" to reportaż Justyny Piernik, którego bohaterem jest warszawski zegarmistrz Sebastian Hupert.
Warszawski zegarmistrz Sebastian Hupert
Warszawski zegarmistrz Sebastian HupertFoto: Polskie Radio
  • Bohaterem reportażu Justyny Piernik był Sebastian Hupert, warszawski zegarmistrz zajmujący się naprawą starych zegarów.
  • Sebastian Hupert jest prawdziwym znawcą zabytkowych zegarów i ich mechanizmów.
  • Zegarmistrz opowiada nie tylko o samych zegarach, ale także o ludziach i wydarzeniach, które się z nimi wiążą.

W reportażu słuchamy historii kryjących się za starymi czasomierzami, które naprawia Sebastian Hupert. Poznajemy tajemnice mechanizmów, historię odmierzania czasu przez człowieka, słuchamy rytmicznych dźwięków i dowiadujemy się, po co zegarmistrzowi stetoskop...

- Bardzo często używam stetoskopu lekarskiego, ponieważ mając słuchawki w uszach i przykładając element do osłuchiwania do mechanizmu jestem w stanie wysłuchać wszystkie niepokojące dźwięki i błędy w pracy - mówił Sebastian Hupert.

Bohater reportażu przyznał, że już od dzieciństwa wykazywał zdolności manualne i lubił majsterkować. Podstaw zawodu zegarmistrza nauczył go natomiast teść. Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
30:26 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku_2023_12_28-21-29-43.mp3 "Opowieści zegarów" i warszawski zegarmistrz Sebastian Hupert (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Czytaj także:

***

W jednym z poprzednich reportaży Justyny Piernik wyemitowanych na naszej antenie również pojawił się motyw zegara, jednak w zupełnie innym kontekście.

Materiał "Rozstrzelany zegarek" opowiada o tym, jak IPN prowadzi przy Areszcie Śledczym w Białymstoku poszukiwania ofiar terroru komunistycznego. Okazuje się, że badacze odkrywają tam również szczątki więźniów z okresu okupacji niemieckiej. Przy jednej z ofiar znaleziono złoty zegarek.

Znalezisko jest zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawia grawerunek na kopercie zegarka "Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933". Kto był właścicielem zegarka? Kto spoczął z nim w dole egzekucyjnym w dawnym ogrodzie więziennym?

Znalezienie odpowiedzi nie jest proste, szczególnie że - jak podkreślają badacze - w czasie wojny i po niej cenne przedmioty traktowane były jak waluta. Liczbę znaków zapytania potęguje osoba jednego z prokuratorów prowadzących badania w Białymstoku. Jego dziadek nazywał się Feliks Filipowicz...

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 28.12.2023

Godzina emisji: 21.30

mgc/DS

reklama

Czytaj także

Zegary, pieniądze i władza. Skąd wzięła się zmiana czasu?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 05:50
W ostatnią niedzielę marca znów rozpoczyna się czas letni. W nocy (z soboty na niedzielę) przestawimy zegarki o jedną godzinę do przodu, w związku z czym pośpimy krócej. Odzyskamy ją jesienią, kiedy z kolei w nocy dodadzą nam jedną godzinę snu. Ale kto ją odda? I kto wymyślił, żeby ją zabrać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolekcjonerzy zegarków. "W XXI wieku jest ich coraz więcej"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 13:20
Czas byłby abstrakcją, gdyby nie czasomierze. Te zmieniały się przez tysiąclecia - od gnomonów po zegary atomowe. Mateusz Lickindorf na co dzień studiuje medycynę i inżynierię biomedyczną, jest także kolekcjonerem zegarków. 
rozwiń zwiń