Republika Macedonii Północnej. Stare-nowe państwo Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 16:00
Politycy w Atenach i Skopje doszli do porozumienia w sprawie nowej nazwy dla Macedonii. 17 czerwca ministrowie spraw zagranicznych w towarzystwie premierów obu krajów podpisali stosowne dokumenty. Państwo ma przyjąć nazwę Republika Macedonii Północnej.
Audio
  • Marta Szpala o nowej nazwie dla Macedonii i o tożsamości tego kraju (Dwójka/Puls świata)
Pomnik Aleksandra Wielkiego w Skopje - symbol budowy tożsamości współczesnej Macedonii w nawiązaniu do starożytności
Pomnik Aleksandra Wielkiego w Skopje - symbol budowy tożsamości współczesnej Macedonii w nawiązaniu do starożytnościFoto: Shutterstock/John_Walker

Na wieść o tym w obu krajach wybuchły jednak protesty, a prezydent Macedonii stwierdził, że nie uzna umowy premierów.

Grecja już w 1992 roku, po rozpadzie Jugosławii, sprzeciwiła się nadaniu nowemu, słowiańskiemu państwu nazwy Republika Macedonii, przekonując, że odnosząca się do starożytności nazwa jest częścią dziedzictwa Grecji.

- Macedonia była prowincją częściowo zamieszkaną przez Słowian. Pierwsze wzmianki o tożsamości macedońskiej to przełom XIX i XX wieku. Po 1945 roku, w czasach komunistycznej Jugosławii, tożsamość ta zyskała bardzo dużą akceptację władz Belgradu, by pogodzić interesy Serbów, Bułgarów, Greków i Albańczyków, którzy rywalizowali o te tereny. Był to projekt budowania tożsamości macedońskiej głównie z komponentem słowiańskim - mówi Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Ekspertka wyjaśnia, że gdy w 2008 roku Grecy zablokowali Macedonii drogę do Unii Europejskiej i NATO, rządzący rozpoczęli proces hellenizacji tożsamożci Macedończyków. - To od tego momentu mamy do czynienia z przebudową Skopje w duchu antyku. Zostały wybudowane pseudogreckie świątynie, które teraz niszczeją, bo są z karton-gipsu. Kraj, który nie może wstąpić do Unii ani do NATO, skupił się na ideologii nacjonalistycznej, co spowodowało konflikty ze wszystkimi sąsiadami - przyznaje Marta Szpala.

Jak doszło do oficjalnego porozumienia w sprawie nazwy kraju? Czy będzie ono trwałe? Czy Macedonia ma szanse na członkostwo w UE i NATO? Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 18.06.2018

Godzina emisji: 17.00

mg/bch

mg

Czytaj także

Macedonia zmierza do rozpadu?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Przez ulice Skopje przeszły ogromne demonstracje: żądające dymisji rządu Nikoły Gruewskiego lub stające w jego obronie. Czy macedońska afera podsłuchowa może doprowadzić do rozkładu państwa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Warszawie o rozszerzeniu UE. Grupa Wyszehradzka mówi "tak"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:27
We wtorek w Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, państw Bałkanów Zachodnich i krajów sąsiedzkich. W Polsce pojawiła się również szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Rozmawiali m.in. o perspektywach rozszerzenia UE. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentowała dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń