Media Polski i Litwy przeciw kłamstwom Kremla

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 19:02
Dziennikarze z obu krajów spotkali się w Wilnie z inicjatywy litewskiej Komisji Radia i Telewizji. Obrady poświęcono m.in. zwalczaniu medialnej ofensywy rosyjskiej propagandy.
Audio
  • Dziennikarze Polski i Litwy powstrzymają rosyjską propagandę? (Puls świata/Dwójka)
Problem rosyjskiej inwazji informacyjnej został niedawno dostrzeżony również przez UE (zdj. ilustracyjne)
Problem rosyjskiej inwazji informacyjnej został niedawno dostrzeżony również przez UE (zdj. ilustracyjne)Foto: Pexels/CC0 License

– Chodziło o to, byśmy lepiej się poznali – tłumaczył dziennikarz Polskiego Radia Krzysztof Renik. – Przez 25 lat litewskiej niepodległości nie było takiego spotkania. O wadze wydarzenia świadczy fakt, że odbyło się ono pod honorowym patronatem byłego prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa – zauważył.

Spotkanie miało służyć także opracowaniu projektów, dzięki którym w Polsce i na Litwie będzie przekazywać się więcej wiedzy na temat drugiego kraju. Okazało się bowiem, że litewskie media interesują się Polską tylko w przypadku skandali, nad Wisłą zaś mówi się głównie o sytuacji polskiej mniejszości na Litwie.

Najważniejszy z paneli poświęcony był kwestii rosyjskiej inwazji informacyjnej skierowanej na terytoria nie tylko krajów bałtyckich, lecz także Polski. Jak nie ulegać agresywnej propagandzie Kremla, której metody są niebezpieczną mieszanką wzorów epoki sowieckiej i profesjonalnie tworzonej nowoczesnej rozrywki?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Krzysztof Renik (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/jp

Czytaj także

Zachód obroni się przed propagandą Kremla?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 17:00
- W tych działaniach chodzi o to, by osłabić zarówno Unię Europejską i NATO, a także poszczególne kraje. Ich spoistość, ich zdolność do reakcji – tłumaczył Janusz Onyszkiewicz, mówiąc o rosyjskiej machinie propagandowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja kontra Niemcy. Czy to już wojna hybrydowa?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:00
– Od aneksji Krymu w 2014 r. widzimy natężenie działań propagandy rosyjskiej wobec Niemiec – mówił Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa zimna wojna. Czy Rosja sprowokuje Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 18:00
- Rosja konsekwentnie komunikuje, że nie zgadza się z tym porządkiem, jaki się wykształcił po rozpadzie ZSRR i chce nowej architektury bezpieczeństwa - mówił w Dwójce Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Piekło: Putin boi się swojego pierwszego Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 19:10
- Prezydent Rosji zdaje sobie sprawę, że stale eskalując sytuację na Ukrainie, może wywołać coś podobnego w Rosji - Majdan, który go zdmuchnie z Kremla - uważa dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI.
rozwiń zwiń