Kujawsko-pomorskie. Kurczy się budżet kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 19:00
Zakładany budżet województwa kujawsko-pomorskiego na 2016 ma być o 30 mln mniejszy niż w roku wcześniejszym. Jaki będzie miało to wpływ na organizację najważniejszych imprez kulturalnych tego regionu?
Audio
  • Kujawsko-pomorskie bez festiwali? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jaka przyszłość czeka sztandarowe imprezy kulturalne województwa kujawsko-pomorskiego? Na zdj. przedstawienie Kniaź Igor Aleksandra Borodina w wykonaniu zespołu Teatru Operowego im. J. Kołobowa w Moskwie na zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Operowego, maj 2012 r.
Jaka przyszłość czeka sztandarowe imprezy kulturalne województwa kujawsko-pomorskiego? Na zdj. przedstawienie "Kniaź Igor" Aleksandra Borodina w wykonaniu zespołu Teatru Operowego im. J. Kołobowa w Moskwie na zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Operowego, maj 2012 r.Foto: PAP/Tytus Żmijewski

- W tym roku zdarzyła się rzecz, której wcześniej nie było. Dostaliśmy, około dwóch tygodni temu, informację, jaki będzie budżet teatru w przyszłym roku. Wynikało z niej, że na festiwal Kontakt urząd marszałkowski przeznacza 250 tys. złotych – mówił Andrzej Churski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt w Toruniu. Tymczasem, zgodnie z "dżentelmeńską umową", miało to być 640 tys. zł.

Tę samą kwotę, 250 tys., ma otrzymać w 2016 roku Bydgoski Festiwal Operowy. Zamiast spodziewanych 400 tys.

Czy w związku ze zmniejszeniem budżetu organizacja tych imprez jest zagrożona? Na czym polegają powiązania między samorządem województwa a urzędami miejskimi, jeśli chodzi o finansowanie kultury? I dlaczego powstawianie nowych kulturalnych ośrodków, jak choćby Kujawsko-Pomorskie Centrum Muzyki w Pałacu Wieniec, może w jakimś sensie nie być optymistyczną wiadomością?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Andrzej Churski (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt), Maciej Figas (dyrektor Bydgoskiego Festiwalu Operowego)

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/tj

Czytaj także

Jak zamienić historię Polski w towar eksportowy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 09:00
- Ekscytująca dla wielu obcokrajowców może być dawna Rzeczpospolita, która stworzyła coś nowego, łącznie z kulturą sarmacką i kulturą tolerancji - mówił w Dwójce prof. Andrzej Chwalba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media publiczne - więcej misji, mniej komercji?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 20:00
Media publiczne czeka wielka zmiana, zapowiadana m.in. przez pełnomocnika rządu ds. reformy mediów publicznych Krzysztofa Czabańskiego. Jak ma wyglądać ta reforma?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka odzyskiwania zrabowanych dzieł

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 19:00
- Żeby odzyskać dzieło, potrzebne są dowody, że ono pochodzi z Polski, np. fotografia albo taki opis, który ma w sobie informacje o jakimś napisie czy inskrypcji unikatowej - mówił w Dwójce prof. Wojciech Kowalski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń