"Więzi". Debiut nastolatki z szansą na Oscara

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 19:00
– To mój pierwszy film w życiu. Nakręciłam go w wieku 19 lat jako świeżo upieczona maturzystka – mówiła Zofia Kowalewska, reżyserka "Więzi", które znalazły się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Oscara.
Audio
  • "Więzi". Debiut nastolatki z szansą na Oscara (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Bohaterowie filmu Więzi: Barbara i Zdzisław Torhan
Bohaterowie filmu "Więzi": Barbara i Zdzisław Torhan Foto: Studio Munka/materiały prasowe

Krótkometrażowy film opowiada o małżeństwie z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław opuścił Barbarę dla kochanki, niedawno zaś zdecydował wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem, ale odbudowanie wspólnego życia okazuje się trudniejsze, niż oboje przypuszczali.

Debiut Zofii Kowalewskiej został zrealizowany w Studiu Munka (działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich) w ramach programu "Pierwszy dokument". Reżyserka miała dużo szczęścia, ponieważ formalnie Studio Munka nie powinno było wcale przyjąć jej filmowego projektu...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Zofia Kowalewska (autorka scenariusza i reżyserka filmu "Więzi"), Anna Kot (Studio Munka)

Data emisji: 27.10.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/ab


Czytaj także

Entuzjazm po Gdyni? "Kino odzyskuje wiarę w widza"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 11:00
- Po Festiwalu Filmowym w Gdyni mam wrażenie, że polscy twórcy chcą rozmawiać serio, że nie muszą już zabawiać widza, epatować fajerwerkami i wszystkiego brać w nawias - mówił Jacek Wakar w dyskusji o kondycji polskiego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świr i półgłowek"? Prawda o Tomaszu Beksińskim

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 20:00
– Tomek został pokazany w tym filmie jako postać jednowymiarowa, ktoś, kto wrzeszczy na rodziców, rozwala szafki, wyrzuca telewizor przez okno – mówił Wiesław Weiss, autor książki "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lech Majewski. Reżyser nie dla "bachorów"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 19:00
– Filmowcy rozleniwili widza, zrobili z niego bachora, którego trzeba walić po głowie efektami. Mnie interesuje inny odbiorca – mówił twórca m.in. filmu "Młyn i krzyż".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Petr Zelenka: "Zagubieni" to film o blefowaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 19:00
- Tworzenie historii jest trochę jak przemysł filmowy. Wszędzie po prostu dużo się blefuje, nawet tam, gdzie w grę wchodzi poważna polityka decydująca o losach narodu – tak powiedział Petr Zelenka, opowiadając o swoim filmie "Zagubieni".
rozwiń zwiń