Dyrektor MOCAK-u: mówienie o Zagładzie nie może być przyjemne

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 19:31
- To nie jest prowokacja, lecz niepozbawione szacunku operowanie symbolem cywilizacyjnym, by powiedzieć coś istotnego - mówiła dyrektor Maria Anna Potocka o kolejnej pracy prezentowanej w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, która wywołała kontrowersje.
Audio
  • Rozmowa o granicach wolności w sztuce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fotografia Sarah Schnfeld weil wenn... (2004) pokazana na wystawie Polska  Izrael Niemcy. Doświadczenie Auschwitz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. To nie jedyna praca prezentowana przez MOCAK, która wzbudziła silne kontrowersje
Fotografia Sarah Schönfeld "weil wenn..." (2004) pokazana na wystawie "Polska – Izrael– Niemcy. Doświadczenie Auschwitz" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. To nie jedyna praca prezentowana przez MOCAK, która wzbudziła silne kontrowersjeFoto: MOCAK/materiały prasowe

Chodzi o instalację "Arbeit macht frei" Grzegorza Klamana, wzorowaną na szyldzie, który wisiał nad bramą oboozu zagłady. Zdaniem dyrektor Muzeum autor dzieła polemizuje z mitem sztuki wyzwalającej.

- Ta praca jest eksponowana od 5 lat, także na wystawie "Doświadczenie Auschwitz", gdzie nie wzbudziła wątpliwości nawet krytycznie nastawionych odbiorców - mówiła Maria Anna Potocka. - Myślę, że teraz mamy do czynienia z "podpuszczeniem internetu". Zagłada jest bowiem nie po raz pierwszy wykorzystywana do celów politycznych - oceniła.

Krytyk sztuki Iwo Zmyślony nie wierzy, że celem MOCAK-u nie była prowokacja. I w samej prowokacji nie widzi nic złego. Mimo to oskarża instytucje sztuki współczesnej o arogancję wobec publiczności.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek  

Goście: Maria Anna Potocka (dyrektor MOCAK-u), Iwo Zmyślony (filozof i krytyk sztuki)

Data emisji: 2.12.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/jp

Czytaj także

Kulturalne państwo, mniej kulturalni obywatele?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 19:33
Raport przygotowany przez GUS mówi, że w ubiegłym roku wzrosły budżetowe wydatki na kulturę, podczas gdy kulturalne nakłady przeciętnego Kowalskiego spadły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legionista i słodkości na Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 10:00
W świątecznym wydaniu "Poranka Dwójki" raczyliśmy się rogalami św. Marcina. Opowiedzieliśmy też historię utworu Karola Kurpińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepokojące sprzeczności Andrzeja Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 16:00
– Jego wielkość polega na ciągłym konfrontowaniu się z tymi sprzecznościami – mówił Erik de Chassey, jeden z kuratorów wystawy "Recto/verso" w Madrycie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzedaż i propaganda. Pakt Hollywoodu z Hitlerem

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 17:00
- Hollywood traktowało film jako produkt. Chcąc go sprzedać z zyskiem, producenci godzili się na szereg ustępstw – mówiła prof. Barbara Giza o przyczynach proniemieckich postaw amerykańskich filmowców w czasach III Rzeszy.
rozwiń zwiń