REKLAMA

W magicznym świecie bułgarskich pieśni i opowieści

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 10:00
Pięć dni, 36 artystów, 19 spektakli, 8 wydarzeń towarzyszących, goście z całego świata – w Warszawie trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. „Pieśniarze i ich opowieści” – to tytuł tegorocznej edycji festiwalu nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda „Pieśniarz i jego opowieść”.
Audio
 • W magicznym świecie bułgarskich pieśni i opowieści (Dwójka/Poranek Dwójki)
Nina Nikolina i The Magic Voices
Nina Nikolina i The Magic VoicesFoto: mat. pras.

Podczas festiwalu Nina Nikolina wprowadzi uczestników warsztatów w tajniki wielogłosowego śpiewu bułgarskiego oraz jak poprzez pieśni opowiadać historie. Jak to zrobi? O tym wspólnie z członkiniami zespołu The Magic Voices opowiada w „Poranku Dwójki” o 9.30. W audycji mieliśmy także okazję usłyszeć, jak magiczne głosy Bułgarii brzmią na żywo – członkinie zespołu ubarwiły wywiad swoim śpiewem!

Jedna z pieśni traktowała o – zapewne dobrze znanym fanom polskiego folku – Mistrzu Manole. To o nim śpiewną opowieść usłyszymy podczas tegorocznego festiwalu (już dziś, o 17.00!). Przed wybraniem się na dzisiejszy pokaz polecamy obejrzeć także spektakl muzyczny, który odbył się podczas Nowej Tradycji 2015!

YouTube, RCKL

Warto zaznaczyć, że tradycyjny repertuar, obejmujący także ludowe podania i legendy jest nauczany na uczelniach muzycznych w Bułgarii. Jeśli zaś chodzi o muzyczny folklor w tym kraju – już od najmłodszych lat można uczyć się zarówno muzyki instrumentalnej, jak i pieśni czy tańców.

W audycji dowiadujemy się między innymi o tematyce bułgarskich eposów i kontekście ich powstawania. Jak wiele ze znanych w Polsce mitologicznych czy legendarnych postaci można spotkać w bułgarskich pieśniach? Kim są „samodivy”? Posłuchajmy!

17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania daje publiczności szanse wsłuchać się w wyjątkowe bułgarskie harmonie zaklęte w pieśniach. Już dziś, o 17.00 słuchacze poznają epos o Mistrzu Manole, którego fragment mieliśmy okazję usłyszeć w „Poranku Dwójki”. Ale to nie wszystko – w niedzielę członkinie zespołu The Magic Voices przygotowały krótkie warsztaty wokalne – doskonały wstęp dla chcących tajemnice bułgarskiej polifonii. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie Festiwalu Sztuki Opowiadania.

Do tego w audycji:

  • Zaprosiliśmy „Baśń o wężowym sercu” – spektakl Narodowego Starego Teatru w Krakowie oparty na powieści Radka Raka nagrodzonej w 2020 roku nagrodą literacką Nike. Obwoźna trupa wiejskich aktorów próbuje złożyć w całość świat rozmontowywany na części. A robi to, snując opowieść o Jakóbie Szeli. Jakób, cham, który utracił własne serce i własną tożsamość, pragnie zostać panem. Ponieważ jednak w świecie musi zostać zachowana równowaga, pan i cham zamieniają się miejscami. Baśń rządzi się własnymi prawami. Miesza prawdę, domysł, kłamstwo i w końcu fikcję, która być może okaże się wyższym porządkiem prawdy… Szczegóły dotyczące spektaklu, przybliżał w rozmowie z Patrycją Zisch reżyser Beniamin Bukowski. Kolejna szansa na doświadczenie spektaklu na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie od 7 do 10 grudnia.
   Posłuchaj
   08:04 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_11_19-07-48-21.mp3 Baśń o wężowym sercu w Teatrze Starym w Krakowie (Dwójka/Poranek Dwójki)
    
  • Mariana Kril rozmawiała z członkiem ukraińskiego zespołu DakhaBrakha – Marko Hałanewyczem – o rozpoczynającej się z trasie koncertowej po Polsce i przekazie, jaki zespół niesie w świat podczas trwającej w Ukrainie rosyjskiej agresji. PRZECZYTAJ artykuł.
   Posłuchaj
   07:27 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_11_19-08-10-41.mp3 DakhaBrakha w trasie koncertowej po Polsce (Dwójka/Poranek Dwójki)
    
  • Finalista ostatniego Konkursu Muzyki Folkowej, DJ, dziennikarz, muzyka Paweł Klimczak, czyli Naphta niedawno zaprezentował płytę „Żałość”. Sample mieszają się na niej z archiwaliami, współczesność z dawnością, ale przekaz pozostaje uniwersalny. O czym mówi „Żałość”? W jakim okresie została stworzona płyta? Czy tworzenie muzyki może być terapią? O tym Aleksandrze Tykarskiej opowiadał artysta.
   Posłuchaj
   08:27 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_11_19-08-35-49.mp3 Naphta o swoim albumie Żałość (Dwójka/Poranek Dwójki)
    
  • Milo Kurtis zaprosił na VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej, który już 21.11 rozpocznie się w Warszawie. Co czeka festiwalową publiczność?
   Posłuchaj
   10:02 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_11_19-09-15-58.mp3 Milo Kurtis zaprasza na VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej (Dwójka/Poranek Dwójki)
    
  • W cyklu „To było tak...” usłyszeliśmy bajkę łódzką o chłopcu, wilku i lisim wojsku

Słuchaliśmy:

 • 7.09 Claude Debussy Dwie arabeski L. 66, I. Andantino con moto, wyk. Esther Birringer (fortepian) (4:18)
 • 7.15 Trebunie-Tutki & Quintet Urmuli Pożegnanie (4:59)
 • 7.27 Franz Schubert An Sylvia, wyk. Matthias Goerne (śpiew), Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Florian Donderer (dyr.) (2:52)
 • 7.32 Gioachino Rossini Aria „Juste ciel” z opery „Oblężenie Koryntu”, wyk. Lisette Oropesa (śpiew), Dresdner Philharmonie, Sächsischer Staatsopernchor Dresden, Corrado Rovaris (dyr.) (3:29)
 • 7.37 Lela Tataraidze Tskhrajer chavshale (2:40)
 • 7.45 Christopher Tin All That Could Never Be Said (fragment), wyk. Voces8, Royal Philharmonic Orchestra, Barnaby Smith (dyr.), Christopher Tin (dyr.) (1:56)
 • 7.54 Piotr Damasiewicz & Into The Roots Unoso sie chmury (6:55)
 • 8.02 Mikołaj Gomółka, przekład Jan Kochanowski, Błogosław, duszo moja, Panu swojemu (Psalm 103)  Agnieszka Budzińska-Bennett (śpiew) +Andrzej Mikołaj Szadejko (pozytyw) +Elisabeth Ramsey (viola basowa) +zespół Compass Viol Consort (6:34)
 • 8.08 Vega Trails Train to Kyoto (2:55)
 • 8.18 The Rustavi Choir Lechkhmuri Makruli (2:07)
 • 8.26 Peter Gregson Three Parallels: 3, wyk. Carducci String Quartet (4:39)
 • 8:33 Naphta Z pomienionym tańcowanie (3:52)
 • 8.44 Philip Glass Opening, wyk. Sergio Sorrentino (gitara elektryczna) (4:31)
 • 8.56 Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna, V. Allegretto. Pieśń pastuszka - radosne i dziękczynne uczucia po burzy, aranż. na trio Shai Wosner, wyk. Emanuel Ax (fortepian), Leonidas Kavakos (skrzypce), Yo-Yo Ma (wiolonczela) (9:38)
 • 9.08 Edward Elgar Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85, I. Adagio – Moderato (fragment), wyk. Sophie Kauer (wiolonczela), London Symphony Orchestra, Natalie Murray Beale (dyr.) (3:42)
 • 9.23 Kapela Maliszów Chmiel (5:31)
 • 9.36 Kolkheti Popurri Kartuli Melodiebis Temebze (2:11)
 • 9.46 Skúli Sverrisson Instants (2:26)
 • 9.50 VOŁOSI Gajdy (8:29)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 19.11.2022

Godzina emisji: 9.30Czytaj także

Między historią a mitem. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 12:10
Trochę realiów XIX-wiecznej Galicji, trochę legend i magii. Sporo rozbuchanej przyrody, sporo brutalności, ale i wiele humoru. Szaleńcza wyobraźnia i piękny język - to wszystko znajdziemy w powieści "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Anna Nasiłowska: "Baśń o wężowym sercu" Radka Raka uwiodła nas wyobraźnią

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 09:16
- W ten tekst jest wpisana ironia, styl i niezależność spojrzenia. Jest wielowymiarowy, mający odwagę zmierzyć się z legendą Jakóba Szeli, która jest legendą czarną. A Radek Rak robi z tego piękną opowieść i ta siła opowieści przeważyła o tegorocznym wyborze - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska, członkini jury Nagrody Literackiej "Nike".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne skarby mniejszości etnicznych

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 10:05
"Polacy nie zdają sobie sprawy z tego jak bogatą mają spuściznę muzyczną!" – Mówił Milo Kurtis, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Mniejszości Etnicznych i Narodowych Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińska muzyka wybrzmiewa w Czwórce: Onuka, DakhaBrakha, Luna, Kozak System i Fat Frumos

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 08:00
Od początku wojny w Ukrainie Czwórka prezentuje muzykę artystów z Ukrainy. Na naszej antenie można usłyszeć m.in. ukraińskie electropop i elektronikę, rap i indie rock. Zagrali Luna, Onuka, Kalush, Kozak System, DakhaBrakha, Jamala, Latexfauna, Panivalkova, INAIA, a specjalny set zaprezentował Fat Frumos.
rozwiń zwiń