Polskie Radio
Section05
Tomasz Gajownik

"Droga do Niepodległej". Najważniejsze momenty zmagań o wolną Polskę

103 lata temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość, powracając po 123 latach zaborów na mapę Europy. Jakie wydarzenia doprowadziły do tej upragnionej przez Polaków chwili? Jak wyglądała ono z perspektywy trzech zaborów? Między godz. 7.00 a 18.00, po każdym serwisie, opowiadali o tym w Trójce prof. Tomasz Gajownik i Piotr Łodej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Tomasz Gajownik 11 listopada odzyskanie niepodległości społeczeństwo

Światowy Dzień Fryzjerstwa. Król fryzjerów Antoni "Antoine" Cierplikowski

Brak dostępu do ich usług w czasie lockdownu pokazał nam, jak bardzo są nam potrzebni. 16 września swój dzień obchodzą fryzjerzy. Z tej okazji przypomnieliśmy sylwetkę jednego z najwybitniejszych (i najbardziej ekscentrycznych) fryzjerów wszech czasów – Antoniego Cierplikowskiego ps. Antoine – oraz dowiedzieliśmy się, jakie fryzjerskie trendy panują w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Łukasz Ciechański Paweł Turski Tomasz Gajownik fryzjer fryzury fryzura

Rocznica powstania wielkopolskiego świętem narodowym?

Być może w kalendarzu na 2022 rok pojawi się nowe święto narodowe, a przy okazji dzień wolny od pracy. W poniedziałek 6 września na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafi wniosek wielkopolskich instytucji o uznanie 27 grudnia, czyli rocznicy Powstania Wielkopolskiego świętem narodowym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo historia Polski Łukasz Ciechański Tomasz Gajownik święta powstanie wielkopolskie wielkopolskie Poznań ignacy paderewski

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Siedem dni zmagań na Westerplatte

Obrona Westerplatte miała trwać kilka godzin. Skończyło się na siedmiu dniach. 82 lata temu nad ranem, około 400 metrów od polskiej placówki przy Twierdzy Wisłoujście z pokładu pancernika Schleswig-Holstein na ląd zeszła kampania szturmowa Kriegsmarine. 1 września 1939 roku o godz. 4.35 rozpoczęła się II wojna światowa. O pierwszych dniach wojny w audycji "Pora na Trójkę" opowie nam dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo II wojna światowa historia Polski Łukasz Ciechański Tomasz Gajownik Westerplatte wrzesień 1939

58 lat temu w Polsce uruchomiono pierwszy laser

Laser (którego nazwa pochodzi od angielskiego skrótu Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) to urządzenie emitujące wzmocnioną wiązkę światła, o różnorodnym zastosowaniu praktycznym od elektroniki po medycynę. 20 sierpnia 1963 roku w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie został uruchomiony pierwszy polski laser. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA medycyna technologie wynalazek Piotr Łodej NAUKA Tomasz Gajownik