"Halka" w Polskiej Operze Królewskiej. "To opowieść uniwersalna przeniesiona w XXI w."

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 12:00
- "Halka" jest utworem uniwersalnym, nie należy jej rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat ciupagi, kierpców. To nie jest lokalny dramat środowiskowy, lecz opowieść zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną. Przeniesienie jej w dzisiejsze czasy ma służyć lepszej identyfikacji z bohaterami. Uczucia, miłość i rozczarowanie to część naszej egzystencji. Halek, Jontków i Zofii dookoła nas jest pełno - mówił w Dwójce Wojciech Adamczyk, reżyser "Halki" Stanisława Moniuszki w Polskiej Operze Królewskiej.
Halka Stanisława Moniuszki zostanie wystawiona przez Polską Operę Królewską. Premiera 17 i 18 lutego
"Halka" Stanisława Moniuszki zostanie wystawiona przez Polską Operę Królewską. Premiera 17 i 18 lutegoFoto: Shutterstock/marekusz
  • Gośćmi "Poranka Dwójki" byli Wojciech Adamczyk - reżyser spektaklu "Halka" w Polskiej Operze Królewskiej - oraz wcielająca się w tytułową rolę Natalia Rubiś.
  • Będzie to inscenizacja przeniesiona w XXI wiek.
  • Polska Opera Królewska zapowiada premierę "Halki" Stanisława Moniuszki na 17 i 18 lutego.

"Halka" w wersji wileńskiej - skoncentrowana na wydarzeniach

Wojciech Adamczyk podkreślił, że w pierwszej, wileńskiej wersji "Halki" nie było tańców. - Pojawiły się w wersji drugiej, ta pierwsza była skoncentrowana na wydarzeniach. Jest na wskroś współczesnym dramatem muzycznym, w którym może się przejrzeć widownia - mówił reżyser.

"Halka" w wersji warszawskiej - opera w czterech aktach

Natalia Rubiś zaznaczyła, że "Halka" w wersji wileńskiej jest skondensowana. - Ogląda się to jednym tchem, akcja przebiega bardzo wartko. To jest swego rodzaju kompilacja - "the best of Halka". Główna bohaterka dominuje, ale partneruje jej Jontek, w naszej realizacji jego postać jest bardzo mocno podkreślona. To nie tylko dramat Halki, nieszczęśliwie zakochanej i porzuconej przez Janusza, ale także Jontka, który towarzyszy jej w tej podróży od początku do samego końca - opisywała.

Czytaj też:

Halek, Jontków i Zofii dookoła nas jest pełno

Jak dodał reżyser, przestrzeń teatru w Łazienkach nie jest zbyt duża. - Ale mamy też przecież przestrzeń metaforyczną, "Halka" jest utworem uniwersalnym, nie należy jej rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat ciupagi, kierpców. To nie jest lokalny dramat środowiskowy, lecz opowieść zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną. Przeniesienie jej w dzisiejsze czasy ma służyć lepszej identyfikacji z bohaterami. To również dramat Zofii, uczucia, miłość i rozczarowanie to część naszej egzystencji. Halek, Jontków i Zofii dookoła nas jest pełno - zaznaczył rozmówca Pawła Siwka.


Posłuchaj
13:19 2024_02_13 08_33_27_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Halka" w Polskiej Operze Królewskiej. "Ta inscenizacja przeniesiona w XXI wiek to opowieść uniwersalna" (Poranek Dwójki)

 

Naprzeciw oczekiwaniom współczesnego widza

Głównym tematem "Halki" jest miłość, uczucie znane ludzkości od zarania dziejów, uczucie, z którym nie wolno igrać. "Halka" wileńska ma jeszcze ten walor, że jej konstrukcja jest zwarta, oszczędna, szalenie dramatyczna i przez to również wychodząca naprzeciw oczekiwaniom współczesnego widza. Z powyżej podanych powodów mam odwagę zaprosić szanowną publiczność na "Halkę", której akcja rozgrywa się w XXI wieku - tak o "Halce" mówi Wojciech Adamczyk, który podjął się reżyserii spektaklu w Polskiej Operze Królewskiej.

Rok Stanisława Moniuszki w Polskim Radiu. Zobacz serwis specjalny>>>

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Wojciech Adamczyk (reżyser spektaklu "Halka" w Polskiej Operze Królewskiej), Natalia Rubiś (wciela się w rolę tytułową)

Data emisji: 13.02.2024

Godzina emisji: 8.30

pg/mo/kormp

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 05:50
Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Operowe światy Stanisława Moniuszki" - podwójne spojrzenie na twórczość kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 17:00
- Książka "Operowe światy Stanisława Moniuszki" to spotkanie dwóch odrębnych spojrzeń. Taki dualizm, podwójne spojrzenie na twórczość Moniuszki może przynieść bardzo ciekawe, czasami wręcz zaskakujące efekty - mówił w Dwójce prof. Ziemowit Wojtczak.
rozwiń zwiń