"Sielanka. Co artyści uprawiają?". Kuratorka wystawy: oni dostrzegają różne zagrożenia jako pierwsi

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 11:00
- W tekście kuratorskim są zawarte ważne pytania, a nasi widzowie powinni sobie na nie odpowiedzieć. Artyści przedstawiają swój punkt widzenia. Słowo "sielanka" w tytule wystawy daje do myślenia, nie jest ono współcześnie szczególnie często używane. Słysząc je, nie mamy pewności, czy to ironia, a może faktycznie mamy do czynienia z prawdziwie przyjemną sytuacją - mówiła w Dwójce Magda Milewska, kuratorka ekspozycji "Sielanka. Co artyści uprawiają?".
W Łodzi będzie można obejrzeć wystawę poświęconą relacji ludzi z roślinami pt. Sielanka. Co artyści uprawiają? (zdjęcie ilustracyjne)
W Łodzi będzie można obejrzeć wystawę poświęconą relacji ludzi z roślinami pt. "Sielanka. Co artyści uprawiają?" (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/tsarevv
  • "Sielanka. Co artyści uprawiają?" - to tytuł wystawy, która w pierwszy dzień wiosny zagości w Kamienicy Hilarego Majewskiego w Łodzi.
  • Wystawę można zwiedzać w dniach 21 marca - 15 maja 2024 roku. Prezentuje ona prace trzech duetów artystycznych, poświęcone roślinom i współistnieniu z nimi, podejmujące temat troski o środowisko.
  • W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z kuratorką ekspozycji Magdą Milewską.

Sztuka i artyści - kwestia ochrony środowiska

Tatiana Czekalska, Leszek Golec, Franek Ammer, Maciej Rawluk, Ola Kozioł i Suavas Lewy w trakcie wystawy opowiedzą o wolności roślin i ludzi, praktykach miejskiego zielonego kształtowania przestrzeni, wytchnieniu i czułej uważności wobec Ziemi. - Artyści są głosem, który niejednokrotnie jako pierwszy dostrzega różne zagrożenia środowiskowe, społeczne i polityczne. Często na początku nikt ich nie słucha, a potem potwierdza się, że jednak mieli rację - podkreśliła Magda Milewska.

Ekspozycja skłania do zadawania pytań

Dodała, że ekspozycja skłania do zadawania pytań. - Słowo "sielanka" w tytule daje do myślenia, nie jest ono współcześnie szczególnie często używane. Słysząc je, nie mamy pewności, czy to ironia, a może faktycznie mamy do czynienia z prawdziwie przyjemną sytuacją - zauważyła rozmówczyni Jakuba Jamrozka.


Posłuchaj
17:29 2024_03_15 09_31_11_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Sielanka. Co artyści uprawiają?" Kuratorka wystawy: to oni jako pierwsi dostrzegają różne zagrożenia (Poranek Dwójki)

 

Artyści przedstawiają swój punkt widzenia

Zaznaczyła, że w tekście kuratorskim jest zawarty szereg pytań. - Nasi widzowie powinni sobie na nie odpowiedzieć. Artyści przedstawiają swój punkt widzenia. Zależy nam na tym, aby publiczność sama sobie na pytania, które tam padają, odpowiedziała - zaznaczyła Magda Milewska.

Czytaj też:

Jak bardzo zależy nam na naszej planecie?

Każda kolejna sala pozwala poszukać odpowiedzi na pytanie, jak bardzo zależy nam na naszej planecie. Czy dbamy o zieleń miejską w najbliższym otoczeniu i chętnie protestujemy w obronie zagrożonych terenów zielonych w naszym mieście? Czy też o ochronie przyrody myślimy globalnie i drżymy ze strachu, słuchając wiadomości o topniejących lodowcach i postępującej katastrofie klimatycznej, którą swoimi działaniami przyspieszamy? 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Magda Milewska (kuratorka ekspozycji "Sielanka. Co artyści uprawiają?")

Data emisji: 15.03.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/mo/kormp

Czytaj także

"Paweł Klecki i muzyka Łodzi" - wystawa o łodzianinie światowego formatu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 18:00
- Łodzianinem był nie tylko z urodzenia, pamiętał o Łodzi całe życie. Mało tego, na tyle, na ile mógł, szczególnie po II wojnie światowej, do Łodzi wracał, a nawet później, po odwilży, po październiku 1956 roku rzeczywiście udało mu się przyjechać do Państwowej Filharmonii w Łodzi - tak o wielkim skrzypku,dyrygencie i kompozytorze Pawłe Kleckim mówił w Dwójce dr Wojciech Wendland, kurator wystawy "Paweł Klecki i muzyka Łodzi", przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi w 50. rocznicę śmierci artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 18:00
- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Grażyna Bastek: niektóre wystawy immersyjne to wielkie spektakle o niczym

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 11:30
- Uważajmy na to, żeby nie brać za prawdziwą sztukę chodzenia po pikselach, które mają niby przedstawiać nam świat van Gogha, Klimta, Muchy i tych wszystkich gwiazd mass mediów, które są wykorzystywane do pokazywania sztuki. Obraz to jest obraz, a 5 mkw. pikseli, to jest 5 mkw. pikseli i nic nie zastąpi obrazu - podkreśliła w Dwójce historyczka sztuki dr Grażyna Bastek, komentując fenomen wystaw immersyjnych.
rozwiń zwiń