Album "Zero waste" Szymon Zawodny Quintet. "Samo wydanie tej płyty jest przykładem hipokryzji"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 13:07
"Zero waste" to debiutancki album zespołu Szymon Zawodny Quintet. Artysta opowiedział w "Poranku Dwójki" o przesłaniu, które niesie za sobą płyta i jej okładka. Zdradził również jak udaje mu się łączyć jazz i muzykę klasyczną.
Gościem Poranka Dwójki będzie Szymon Zawodny
Gościem "Poranka Dwójki" będzie Szymon ZawodnyFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
  • Album "Zero waste" jest debiutem Szymon Zawodny Quartet.
  • Płyta i jej okładka nawiązują do ekologii i hipokryzji w tym temacie.

Płyta nawiązuje do globalnych trendów, modnych haseł, wydarzeń na świecie, ale także traktuje o subiektywnych emocjach autora - jego rozczarowaniach, marzeniach, lękach i nadziejach. Koncepcją albumu w jego fizycznym wymiarze jest również odzwierciedlenie hipokryzji - okładka częściowo imitująca BIO karton na modłę "zero waste", wewnątrz zaś płyta CD i "tray" wykonane z tworzywa sztucznego - zaznaczają twórcy albumu.

Kariera Szymona Zawodnego

Szymon Zawodny zapytany o swoją drogę muzyczną zdradził, że studiował w Amsterdamie, Wiedniu i Gdańsku. - Gram na saksofonie od 25 lat. Głównie gram muzykę klasyczną, ale także współczesną, bo taką studiowałem w Wiedniu - powiedział.

- Miałem cel, aby skończyć całe studia klasyczne. Zrobiłem także doktorat z klasycznego saksofonu. Czegoś jednak ciągle mi brakowało i chciałem poszerzać swoje horyzonty i wymyśliłem sobie jeszcze studiowanie muzyki jazzowej - dodał.

Dwie kariery muzyczne

Artysta podkreślił jednak, że nie wyobraża sobie rezygnacji z klasyki. - Nie porzuciłem muzyki klasycznej. Długo mi zajęło to, aby nauczyć się to łączyć. Jest to mocno związane ze zmianą barwy i instrumentu - powiedział.

- Czasem sam się sobie dziwię jak to mogę łączyć. Nie zawsze udaje się znaleźć idealną barwę, ale musimy próbować i starać się to, co chcemy. Nie wyobrażam sobie porzucenia klasyki, bo są to moje korzenie - podkreślił.

Zero waste i ekologia

Szymon Zawodny opowiedział także o przesłaniu płyty, który można zobaczyć już na okładce. - Bardzo chciałem zrobić tę okładkę z takiego ekokartonu. Okazało się jednak, że nie było to do końca dobre drukarsko i wszystkie szczegóły okładki nie mogły być odwzorowane. Dlatego zdecydowaliśmy się na imitację szorstkiego kartonu - powiedział.

- Tytuł płyty "Zero waste" odnosi się do wieloznaczności problemów współczesnego świata. Staram się też żyć ekologicznie, ale samo wydanie tej płyty jest też przykładem hipokryzji ludzkości i pewnych rzeczy, których nie możemy przeskoczyć - ocenił.


Posłuchaj
16:20 _PR2 (mp3) 2024_05_31-09-30-39.mp3 Szymon Zawodny o albumie "Zero waste" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Szymon Zawodny (lider Szymon Zawodny Quintet)

Data emisji: 31.05.2024

Godz. emisji: 9.30

dz/pg

Czytaj także

Łukasz Borowicz nagrodzony Fryderykiem: jestem elementem w sztafecie pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 11:00
- Koncerty zespołów Polskiego Radia to są godziny nagrań archiwalnych, to są godziny koncertów transmitowanych, tak że to jest spuścizna, na którą składa się praca całych pokoleń. Miło w tej sztafecie być jakimś drobnym elementem - mówił dyrygent Łukasz Borowicz po odebraniu Fryderyka w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Album "Wracam". Aktorka Olga Bończyk wraca do muzycznych korzeni

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 17:00
- Zaraz po maturze dostałam się do zespołu Spiritual Singers Band. Dla mnie, 18-letniej dziewczyny, która dopiero skończyła szkołę muzyczną, z marzeniami o wielkiej scenie, to było naprawdę jak złapanie Pana Boga za nogi - mówiła w Dwójce Olga Bończyk. Słynna aktorka swoją karierę rozpoczęła od śpiewu i dziś powraca do muzyki albumem pt. "Wracam".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy album zespołu Pimpono 2+4. "Eksploruje różne warstwy rytmu"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 12:08
"Past and Future Don’t Exist and Now Is the Rhythm" to tytuł najnowszego albumu zespołu Pimpono 2+4, którego liderem jest Szymon "Pimpon" Gąsiorek. Artysta opowiedział w "Poranku Dwójki" o swojej muzycznej drodze oraz zdradził, co stoi za nazwą jego albumu i co możemy na nim usłyszeć.
rozwiń zwiń