Łukasz Długosz i Roman Perucki - muzyka francuska na flet i organy w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 11:42
- Stanowimy duet już ładnych kilkanaście lat. Udało nam się prawykonać wiele utworów, zagrać wiele koncertów na całym świecie. Cieszę się, że akurat tym razem możemy Państwu zaprezentować piękne utwory muzyki francuskiej - mówił w "Poranku Dwójki" flecista Łukasz Długosz, który razem z organistą Romanem Peruckim wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (26.11).
Łukasz Długosz (L) i Roman Perucki (P)
Łukasz Długosz (L) i Roman Perucki (P)Foto: Paweł Jaremczuk

Duet przyjaciół

Obu artystów łączy muzyczna przyjaźń. - To wzajemne zrozumienie i uzupełnianie się, poszukiwanie wspólnych brzmień. Organy są przecież taką dużą orkiestrą symfoniczną, ale właśnie dętą. Stąd tak znakomicie pasuje do nich flet. Wzajemnie się uzupełniamy i myślę, że dajemy naszym słuchaczom, ale i sobie, dużo satysfakcji - podkreślał Roman Perucki.

Na muzycznej mapie Polski Łukasz Długosz i Roman Perucki są jedynym tego typu duetem, a na pewno najbardziej znanym. - Nie rościmy sobie pretensji do tego, żeby ktoś nas naśladował. Tym bardziej, że utwory pisane dla nas po pewnym czasie będą z pewnością wykonywane również przez innych artystów. Z tego, co wiemy, inni fleciści i organiści podziwiają nas, a jednocześnie chcą grać podobnie jak my - stwierdził kierujący na co dzień Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku Roman Perucki.

Duży dorobek indywidualny

Łukasz Długosz to najliczniej uhonorowany w historii polski flecistaPo wydaniu płyty "Flute Stories" luksemburski przegląd muzyczny "Pizzicato" okrzyknął artystę jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Łukasz Długosz nagrał 56 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską. Albumy otrzymały wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Roman Perucki w swoim dorobku ma już ponad 2 tysiące recitali. W 2005 roku grał m.in. w słynnej katedrze Notre Dame w Paryżu, w katedrze w Gandawie, na nowych organach katedry lozańskiej, w katedrze Narodu w Brukseli czy na słynnych organach w katedrze w Rydze.


Posłuchaj
11:44 Poranek Dwójki miejscówka 22.11.2022.mp3 Łukasz Długosz i Roman Perucki przed koncertem z cyklu "Miejscówka z Dwójką" (Poranek Dwójki) 

Na koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" zapraszamy w sobotę (26.11) w godz. 19.00-19.30. Transmisja wideo na stronie internetowejFacebooku kanale YouTube Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Łukasz Długosz (flecista), Roman Perucki (organista)

Data emisji: 21.11.2022

Godzina emisji: 9.35

pg/kor

Czytaj także

Ania Karpowicz: flet jest w predysponowany do śpiewania o śmierci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 17:23
- Granie na flecie to używanie poruszonego oddechu i nie ma tu zbyt wielu różnic z techniką wokalną. Stąd też te arie są bardzo wiarygodne, no i na to się zdecydowałam wybierając program inspirowany brzmieniem ludzkiego głosu - mówiła flecistka, która w najbliższą sobotę (9.01) wystąpi wraz z pianistką Aleksandrą Świgut na "Domówce z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co daje nam edukacja muzyczna?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 17:00
Dlaczego warto namawiać do edukacji muzycznej zarówno dzieci, jak i dorosłych? Znane jest powiedzenie, że "muzyka łagodzi obyczaje". Dzięki niej możemy również rozwijać swoje umiejętności i odkrywać nowe, interesujące nas rzeczy. 
rozwiń zwiń