X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maraton - bitwa, która wyprowadziła Ateny z cienia Sparty

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 11:40
- Do tego starcia wszyscy uważali, że największą siłą świata greckiego jest Sparta. Po tej bitwie Grecy zobaczyli, że pojawił się nowy gracz - opowiadał historyk dr Jacek Rzepka.
Audio
  • Kulisy bitwy pod Maratonem (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Fragment jednego z dzieł prezentowanych na wystawie Bitwa pod Maratonem w Atenach
Fragment jednego z dzieł prezentowanych na wystawie "Bitwa pod Maratonem" w AtenachFoto: Tilemahos Efthimiadis/wikimedia/cc

12 września 490 p.n.e. na polu pod Maratonem naprzeciw siebie stanęli legendarni hoplici i perscy gwardziści - do walki na śmierć i życie. To wydarzenie – przypominające pojedynek Dawida z Goliatem - zapisało się w dziejach militarnych, politycznych, kulturowych, a także psychologicznych świata.

Co ciekawe, historycy podważają dziś wiele z informacji na temat bitwy zapisanych przez najsłynniejszego starożytnego historyka Herodota. - On swój przekaz spisał kilkadziesiąt lat po greckim zwycięstwie. Wydaje się, że w wielu sprawach był błędnie informowany - zauważał dr Rzepka.

Co dziś wiemy o bitwie pod Maratonem? Na czym polegał taktyczny sukces Greków w starciu z Persami? W końcu, dlaczego Spartanie nie wsparli Ateńczyków w walce ze wspólnym wrogiem? 

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście:  prof. dr hab. Kazimierz Lewartowski i dr hab. Jacek Rzepka

Data emisji: 5.09.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klęska pod Waterloo. Winni lekarze czy zdrajcy?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 17:00
200 lat temu rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata. W Dwójce omówiliśmy przyczyny, które złożyły się na przegraną Napoleona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile prawdy o Polakach w "Kronice" Thietmara?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 17:00
- Ten wszechstronnie wykształcony Sas szanował Mieszka I za to, że jak wchodził do komnaty jakiś arystokrata niemiecki, to on wstawał - opowiadał w Dwójce prof. Tomasz Jasiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

13-letni łącznik Powstania. Wspomnienia świadków

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 15:00
Gdy Powstanie Warszawskie wybuchło, mieli zaledwie po kilkanaście lat. Jak wyglądał ten dramatyczny czas z ich perspektywy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy to tu balsamowano ciało Piłsudskiego?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 19:00
12 maja 1935 r. telefonicznie wezwano majora doktora Wiktora Kalicińskiego, by zajął się preparowaniem zwłok marszałka. Nie ma jednak pewności, dokąd lekarz pojechał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Analiza cudu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 15:16
- Patrzymy na wojsko polskie poprzez pryzmat Bitwy Warszawskiej, ale trzeba spojrzeć na nie przez pryzmat początków II Rzeczypospolitej - mówił w Dwójce prof. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mussolini jako niedoszły imperator

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 18:00
- Chciał odbudować rzymskie imperium, całe Morze Śródziemne miało do niego należeć – mówił o wizji Mussoliniego podbicia południowej Europy prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń