Szostak: nie ma ucieczki przed nieprawdziwym życiem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 14:00
- Według niektórych naszym podstawowym doświadczeniem jest przekonanie, że prawdziwe życie toczy się gdzieś obok - mówił w Dwójce o idei książki "Wróżenie z wnętrzności" Wit Szostak.
Audio
  • Wit Szostak o książce "Wróżenie z wnętrzności" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Fragment okładki książki Wita Szostaka Wróżenie z wnętrzości
Fragment okładki książki Wita Szostaka "Wróżenie z wnętrzości"Foto: Wydawnictwo Powergraph/materiały prasowe

Bohaterami powieści są dwaj braci bliźniacy, którzy decydują się na ucieczkę. Błażej emigruje w głąb siebie i przez dwadzieścia lat nie wypowiada ani słowa, z kolei Mateusz porzuca pracę w korporacji i zamieszkuje w nieczynnym dworcu kolejowym. Wit Szostak tłumaczył, że każdy z nich skazany jest na porażkę. - Tęsknie patrzymy na ludzi, którzy porzucili wielkie miasto i zamieszkali na wsi, gdzie robią sery zagrodowe. To piękna wizja, ale wydaje mi się, że większość z nich nie będzie szczęśliwa - zauważył autor. - Poeta Kawafis mówi, że jeżeli w jakimś mieście roztrwoniłeś swoje życie i swoje talenty, to w każdym je roztrwonisz, ponieważ zabierzesz to miasto ze sobą - dodawał.

Wit Szostak wyjaśniał, że w swojej książce odwołuje się do pewnego greckiego eposu, który od wielu lat buduje jego myślenie o życiu.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Wit Szostak (pisarz)

Data emisji: 12.12.2015

Godzina emisji: 12.30

bch/mm

Czytaj także

"Życie w Rosji jest nieustanną maskaradą"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 15:00
– Wszystko jest spektaklem, wszystko jest względne. To dotyczy całego społeczeństwa – mówił Peter Pomerantsev, autor reportażu "Jądro dziwności. Nowa Rosja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pięćdziesiątka". Historia nietypowej alkoholiczki

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 12:00
- Moja bohaterka nie musi ukrywać tego, że pije. Poza tym nie ucieka w alkohol z powodu jakiejś traumy czy problemów - mówiła w Dwójce o swojej nowej książce Inga Iwasiów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Intelektualny testament Henninga Mankella

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 12:00
- Mankell najlepiej jest znany jako autor kryminałów o Kurcie Wallanderze. Znaczące, że w tej książce to nazwisko pojawia się tylko raz - mówił o publikacji "Grząskie piaski" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja z największego więzienia świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 13:00
- To było trudne: w malutkim pokoju, w oparach papierosowego dymu słuchałem historii różnych osób. Czasami musiałem wyjść, nie dawałem rady – opowiadał Bartek Sabela o tym, jak powstawała jego książka "Wszystkie ziarna piasku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Książek: mapa jest gotowym miejscem akcji

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 16:00
– Czytanie mapy to jakby fragment reportażu podróżniczego z pogranicza grafiki i literatury – mówił autor niedawno wydanej książki "Droga 816".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łobuz spod Sandomierza. "Skoruń" Macieja Płazy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 16:57
Tytułowy bohater książki Płazy to ponoć leniuch i nicpoń. Co istotne, boi się swojego ojca, choć - jak podkreślali w "Czytelni" recenzenci - nie wiadomo do końca dlaczego.
rozwiń zwiń