Stosunki międzynarodowe - czy możliwa jest sprawiedliwość i solidarność?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 00:50
Rosyjska agresja na Ukrainę wstrząsnęła międzynarodowym ładem. Ujawniła przy tym, jak trudno jest nakłonić mocarstwo do przestrzegania ustalonych zasad. Czy oznacza to, że w stosunkach międzynarodowych muszą dominować siła i interes?
Czy potrafimy sobie wyobrazić świat, w którym przemoc zniknie z relacji międzynarodowych?
Czy potrafimy sobie wyobrazić świat, w którym przemoc zniknie z relacji międzynarodowych? Foto: shutterstock.com/kirill_makarov

A co ze sprawiedliwością i międzyludzką solidarnością? Czy potrafimy sobie wyobrazić świat, w którym przemoc zniknie z relacji międzynarodowych? A jeżeli nie wynika ona z niegodziwości przywódców, zapóźnienia cywilizacyjnego czy struktury władzy, tylko z natury ludzkiej?

Pytania zadaliśmy filozofowi Damianowi Winczewskiemu oraz prof. Andrzejowi Gałgankowi z UAM-u.

***

Damian Winczewski (ur. 1989) – doktor filozofii oraz absolwent studiów ekonomicznych. Interesuje się głównie historią filozofii nowożytnej i współczesnej oraz szeroko rozumianą współczesną myślą społeczno-polityczną, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień takich jak ideologia, wojna i polityka, globalizacja, przemoc, militaryzm. Publikował w renomowanych periodykach zagranicznych, m.in. w "Science & Society", "Studies in East European Thought" czy "Film International". Główne tematy jego dociekań filozoficznych to: teoria racjonalności, teoria przemocy, problematyka alienacji, uprzedmiotowienia i uznania.

[Źródło: umcs.pl]

Prof. Andrzej Gałganek – politolog, filozof, profesor dr hab., kierownik Zakładu Stosunków Międzynarodowych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Zainteresowania badawcze A. Gałganka koncentrują się na stosunkach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem teorii i historii stosunków międzynarodowych oraz problemach filozofii nauki o stosunkach międzynarodowych.

(Źródło: wnpid.amu.edu.pl)

Posłuchaj
59:19 2022_04_02 23_00_35_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Stosunki międzynarodowe - czy możliwa jest sprawiedliwość i solidarność? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Andrzej Gałganek (politolog, filozof), Damian Winczewski (doktor filozofii oraz absolwent studiów ekonomicznych)

Data emisji: 2.04.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Bronisław Wildstein: Roger Scruton bronił prawa Polaków do tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 18:00
- Był wielkim myślicielem, który nie poddał się presji opinii dominującej. Rozumiał to, co dzieje się w Polsce z perspektywy Zachodu. Był stronnikiem Polaków, był obrońcą prawa Polaków do tego, żeby bronili swojej tożsamości - mówił o zmarłym filozofie, wielkim przyjacielu Polski Rogerze Scrutonie, pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. Gośćmi audycji byli także Tomasz Matynia (politolog, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu), Tadeusz Zysk (wydawca, założyciel wydawnictwa Zysk i S-ka) oraz Maciej Kożuszek (publicysta "Gazeta Polska").
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głód myślenia i głód życia. Opowieści o Susan Sontag

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 05:40
- Lektura jej tekstów to rodzaj przygody. Nie wiemy, dokąd nas doprowadzą. Ale zarażają nas swoją pasją, zaangażowaniem i emocjami - mówiła w Polskim Radiu Małgorzata Szczurek o Susan Sontag, znakomitej amerykańskiej eseistce zmarłej 18 lat temu, 28 grudnia 2004 roku.
rozwiń zwiń