Zofia Posmysz, Bogusława Latawiec i Jarosław Marek Rymkiewicz we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 19:15
W dzień Wszystkich Świętych, w specjalnej popołudniowej audycji, wspominaliśmy wybitne postaci polskiej kultury: pisarkę i scenarzystkę, byłą więźniarkę obozu koncentracyjnego Auschwitz - Zofię Posmysz, poetkę, prozaiczkę i krytyczkę literacką - Bogusławę Latawiec oraz poetę, eseistę, dramaturga i krytyka literackiego - Jarosława Marka Rymkiewicza.
Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł w wieku 86 lat
Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł w wieku 86 latFoto: Adam Chełstowski/Forum

Zofia Posmysz

Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022 roku w hospicjum w Oświęcimiu, tuż obok byłego niemieckiego obozu zagłady, gdzie w latach 40. XX wieku, jako młoda dziewczyna, przeżyła piekło. Obozowy koszmar stał się kanwą jej najsłynniejszego tekstu, na podstawie którego Andrzej Munk nakręcił głośną "Pasażerkę".

Pisarz Wojciech Chmielewski spotkał Zofię Posmysz w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. - Nie stwarzała dystansu - opowiadał prozaik. - Nie czułem, że mam do czynienia z tej rangi pisarką. Oczywiście, wiedziałem co napisała, znałem jej książki.

Próba zrozumienia

- Kiedy czytałem książki Zofii Posmysz miałem wrażenie, że jest to nie tyle próba rozliczenia się z traumą Auschwitz, potem kolejnych obozów - mówił nasz gość. - Jest to raczej próba zrozumienia, czym jest człowieczeństwo w wymiarze piekła. Zarówno, jeśli chodzi o katów, którzy tam byli, jak i zwykłe więźniarki, do których ona należała. Nie ma to raczej wymiaru rozliczeń czy osądzenia tamtej przeszłości, ale raczej dokonania próby zrozumienia wewnętrznego i podzielenia się tą próbą z czytelnikiem.

Zofia Posmysz była pisarką, scenarzystką i autorką kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczynią popularnej radiowej powieści "W Jezioranach". Autorka nie ukrywała, że w jej drodze zawodowej radio zajmowało miejsce najważniejsze. - W radiu, w dziale literackim, gdzie pracowałam jako reporterka, poznałam mojego męża Jana Piaseckiego i to ukształtowało moją dalszą drogę, bardzo długą i zróżnicowaną. Powoli, najpierw jako reportażystka, rozwijałam się, już nie tylko tematy obozowe były moimi. Radio mnie wykształciło jako pisarkę – mówiła w styczniu 2022 roku w audycji Moniki Zając i Jakuba Kukli "Dwie do setki".

Bogusława Latawiec

Poetka, prozaiczka i krytyczka literacka Bogusława Latawiec zmarła w Poznaniu 1 listopada 2021 roku. Wierna uczennica Tadeusza Peipera i Juliana Przybosia w swoich wierszach wypowiadała się na tematy świata i życia za pośrednictwem wyszukanej metafory oraz własnego, osobnego języka poetyckiego.

Jej życie naznaczone było pamięcią o II wojnie światowej. Przyszła na świat w Wołominie po ewakuacji rodziny o częściowo niemieckich korzeniach z województwa poznańskiego. - Nawet pod koniec życia opowiadała, że należy jeszcze do tych, którzy prawdziwą wojnę pamiętają, a dzieckiem wojny się czuła - opowiadał prof. Tomasz Mizerkiewicz.

Osobowość formująca

- Jako pisarka, przez lata miała zawsze grono niezwykle wiernych czytelników, na jej spotkania literackie przybywały olbrzymie rzesze słuchaczy - wspominał literaturoznawca. - To była osobowość formująca innych, kształtująca. Jako nauczycielka-polonistka uczyła w szkołach średnich w Poznaniu. Uczyła młodych ludzi niezależności myślenia, wolności słowa, reguł demokratycznych, co w czasach reżimu komunistycznego było coraz gorzej widziane. Spotkały ją represje i usunięto ją ze szkoły.

Jarosław Marek Rymkiewicz

Poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł 3 lutego 2022 roku. Miał 86 lat. Poeta bywał gościem audycji nie tylko w Polskim Radiu, lecz także w polskich rozgłośniach BBC, Radia Wolna Europa i Radio France Internationale. Jego głosu możemy posłuchać w serwisie specjalnym przygotowanym z okazji 85. urodzin pisarza przypadających w 2020 roku.

Jak opowiadał poeta Przemysław Dakowicz, był to pisarz nieustannie pozostający w ruchu. - Ktoś niesłychanie dynamiczny, a jednocześnie porządek jego życia i wybory, które podejmował sprawiały, że okoliczności tego życia, jego scenografia się zmieniały. 

Człowiek wielu ról

Zdaniem prof. Włodzimierza Boleckiego, Jarosław Marek Rymkiewicz był identyfikowany jako twórca nowego kierunku zwanego klasycyzmem lub neoklasycyzmem. - Był postacią niesłychanie wyrazistą, intrygującą, bo przemieszczał się pomiędzy rozmaitymi rolami, a to w historii literatury, a to poeta, dramaturg, tłumacz.

Jarosław Marek Rymkiewicz jest znany głównie z twórczości poetyckiej. Pierwszy tomik poezji wydał w 1957 roku. W roku 2003 otrzymał Nagrodę Literacką "Nike" za tom poezji "Zachód słońca w Milanówku". W 2008 roku jego książka o insurekcji kościuszkowskiej "Wieszanie" została nagrodzona Nagrodą Literacką imienia Józefa Mackiewicza. Jarosław Marek Rymkiewicz tłumaczył też poezję anglo- i hiszpańskojęzyczną. 

Pisarz w 2010 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jarosław Marek Rymkiewicz w 2019 roku otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "słowo". 

 

Posłuchaj
113:37 2022_1_11 16_00_14_PR2_Audycja_okolicznościowa.mp3 Zofia Posmysz, Bogusława Latawiec i Jarosław Marek Rymkiewicz we wspomnieniach (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Audycja okolicznościowa

Prowadziła: Magdalena Łoś, Jakub KuklaDorota GacekKatarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Wojciech Chmielewski (prozaik, dziennikarz), Leszek Szuster (wieloletni dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu), Aleksander Laskowski (dziennikarz muzyczny, tłumacz), prof. Tomasz Mizerkiewicz (literaturoznawca), prof. Edward Balcerzan (poeta, prozaik, krytyk literacki), Przemysław Dakowicz (poeta, krytyk literacki), prof. Włodzimierz Bolecki (historyk literatury), Krzysztof Keller (poeta, eseista), Marcin Sendecki (poeta, dziennikarz, krytyk literacki), 

Data emisji: 1.11.2022

Godzina emisji: 16.00

mo/kor/uk

Czytaj także

Foster, Zukerman i Forsyth. Kłótnie małżeńskie na skrzypce i wiolonczelę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 20:50
- Jeśli słucha się tego koncertu bardzo uważnie, zauważa się, że partia skrzypiec brzmi bardzo klasycznie, czasami niemal nawet jak Bach, natomiast partia wiolonczeli cytuje motywy z podwójnego koncertu Brahmsa - z innymi interwałami, napisane jest to naprawdę cudownie - mówiła o "Koncercie podwójnym..." Avnera Dormana wiolonczelistka Amanda Forsyth, która wraz ze skrzypkiem Pinchasem Zukermanem i Narodową Orkiestrą Polskiego Radia wystąpiła w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odeszli w ciągu minionego roku. Żegnamy wielkie osobistości kultury i sztuki

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 07:00
Muzycy, kompozytorzy, poeci, autorzy literaccy, a także propagatorzy muzyki czy literatury, to oni sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, a my sami bardziej wrażliwi na piękno i drugiego człowieka. Gdy odchodzą, zostawiają w swoich dziełach cząstkę siebie samych.
rozwiń zwiń