Grzegorz Turnau świętuje 40-lecie na scenie. "To był punkt zwrotny"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 14:30
– Trudno w wieku 16 lat mieć jakiś przełom, poza pierwszą wielką miłością. Był to raczej punkt zwrotny, ponieważ zwrócił mnie bardzo wyraźnie w konkretnym kierunku, czyli w kierunku komponowania do wierszy i prezentowania tego publicznie – mówił w Dwójce o swoim debiucie scenicznym Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, poeta i wykonawca poezji śpiewanej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie.
Grzegorz Turnau opowiedział m.in. o swojej nowej trasie koncertowej
Grzegorz Turnau opowiedział m.in. o swojej nowej trasie koncertowejFoto: Polskie Radio
  • Grzegorz Turnau w tym roku obchodzi 40-lecie debiutu scenicznego.
  • Jubilat jest w trakcie pracy nad swoją 17. płytą, a w kwietniu wyruszy z wiosenną trasę koncertową.
  • Artysta był gościem Dwójki w Wielkanoc, nie zabrakło więc również wątków świątecznych.

Był rok 1984, gdy szesnastoletni Grzegorz Turnau zdobył pierwszą nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Ten debiut marzenie okazał się punktem zwrotnym w życiu artysty, który od 40 lat jest obecny na polskiej estradzie.

Kim jeszcze chciał zostać Grzegorz Turnau?

On sam wspominał w Dwójce, że miał wcześniej różne pomysły na życie. - Jednym z nich było chociażby zdawanie do szkoły teatralnej. Dobrze, że zostałem przy muzyce, bo dziś wiem, że byłbym bardzo przeciętnym lub wręcz kiepskim aktorem. Od wielu lat m.in. pracuję w teatrze i wiem już trochę, na czym to polega - przekonywał Grzegorz Turnau.

Wierny słuchacz radia

Muzyka w jego życiu była obecna od najmłodszych lat. - W moim domu rodzinnym uważano muzykę za jeden z fundamentalnych elementów wychowania i wykształcenia. Profesjonalnych muzyków wcześniej jednak u nas nie było, poza siostrą mojej mamy, która do dziś jest nauczycielką fortepianu - zdradził gość Dwójki.

Czytaj także: Wielkanoc w Dwójce. Transmisje koncertów, słuchowiska i audycje specjalne.

Jak wyznał, jako dziecko był uzależniony od słuchania radia. - Uwielbiałem audycje satyryczne, więc Trójka tutaj królowała. Później to radio już zostało. Do dzisiaj właściwie nie mamy w domu porządnego sprzętu do słuchania muzyki, ale w każdym pomieszczeniu jest radio - tłumaczył Grzegorz Turnau.

Posłuchaj
59:07 2024_03_31 16_59_42_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Wielkanocne spotkanie z Grzegorzem Turnauem (Dwójka)

 

Artysta jest w trakcie pracy nad swoją 17. płytą, a w kwietniu wyruszy z wiosenną trasę koncertową.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Grzegorz Turnau (wokalista, pianista, poeta i wykonawca poezji śpiewanej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie)

Data emisji: 31.03.2024

Godz. emisji: 17.00

pg/wmkor

Czytaj także

Zygmunt Konieczny. Wesoły kompozytor z Piwnicy pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 05:40
87 lat temu urodził się Zygmunt Konieczny, kompozytor, aranżer, pianista, związany z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, twórca nazywany "wesołym kompozytorem smutnych piosenek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kanty Pawluśkiewicz: Leszek Długosz współtworzył Piwnicę pod Baranami z jej mistrzowskiego okresu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 17:00
- Leszek Długosz był w grupie artystów Piwnicy pod Baranami z tego najlepszego, mistrzowskiego okresu. Obok niego byli inni twórcy, którzy już odeszli: Ewa Demarczyk, Krzysztof Litwin, Piotr Skrzynecki. Oprócz swych niewątpliwych talentów posługiwał się wspaniałym językiem. Miałem szczęście co jakiś czas się z nim spotykać - wspominał w Dwójce Jan Kanty Pawluśkiewicz zmarłego aktora, kompozytora, poetę i barda. 
rozwiń zwiń