Igor Zakus: Ukraińcy walczą nie tylko o swój kraj, ale o cały świat

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 08:30
- Ludzie do końca tego nie rozumieją. Mieszkają sobie w Europie, jest dobrze i bezpiecznie, może się wydawać, że tak będzie już zawsze. Jeszcze dwa tygodnie temu ja też tak myślałem - mówił w Dwójce basista Igor Zakus, jeden z najważniejszych muzyków jazzowych na Ukrainie.
Igor Zakus po raz ostatni wystąpił w Polsce kilka dni przed rosyjską inwazją na Ukrainę, 15 lutego br.
Igor Zakus po raz ostatni wystąpił w Polsce kilka dni przed rosyjską inwazją na Ukrainę, 15 lutego br.Foto: Archiwum prywatne

Życie muzyka w czasie wojny

Przed inwazją Rosji na Ukrainę Igor Zakus mieszkał w Kijowie. Teraz przebywa pod Lwowem. 

- Mam dzieci i małe wnuki. Musiałem zabrać ich i wywieźć pod Lwów, gdzie mieszka moja siostra. Na razie jest tu cicho, nie strzelają, jesteśmy bezpieczni. Chciałem wrócić do Kijowa, ale nie ma jak przejechać, strzelają, wszystko zamknięte - relacjonował w rozmowie z Programem 2 Polskiego Radia muzyk.

Jak tłumaczył, losy jego kolegów jazzmanów potoczyły się różnie. - Pianista Jurij już od dwóch tygodni chowa się w Kijowie w piwnicy z córeczką i żoną, bo spadają bomby. Czasami tylko chodzą do swojego mieszkania, żeby coś zabrać ze sobą albo zjeść. Inne chłopaki poszły do obrony terytorialnej, patrolują miasto. Ktoś inny pojechał do Lwowa czy w inne miejsce, gdzie jest bezpiecznie. Tak jak ja - opowiadał  Igor Zakus.

Powstrzymać zło, zanim się rozleje po świecie

Artysta nie krył wzburzenia brutalnym traktowaniem przez rosyjskich najeźdźców ludności cywilnej na Ukrainie. - Ostatnio zbombardowali szpital położniczy. Pod ruinami zostały kobiety i dzieci. Nie wiem, jak to wytłumaczyć. Jak to możliwe w XXI wieku? Oni strzelają po samochodach, gdzie jadą starsi ludzie, strzelają po budynkach, gdzie rodzą się dzieci. Nie strzelają do żołnierzy, tylko do prostych ludzi. Jak to można wyjaśnić? Ja tego nie rozumiem... - rozkładał ręce.

Igor Zakus tłumaczył również w rozmowie, jak można wspierać walczących bohatersko Ukraińców. - Proszę o wpłaty na armię ukraińską. To może być ta mała cegiełka, żeby zniszczyć całe to zło i zapobiec dalszej tragedii. Jeżeli nie powstrzymamy tego teraz, w Ukrainie, to ta dżuma pójdzie dalej. Nikt tutaj nie ma co do tego wątpliwości, tylko cały świat na wpół jeszcze śpi albo przygląda się z boku - zakończył gorzko.


Posłuchaj
14:16 Poranek Dwójki jazzowa rozmowa 11.03.2022.mp3 Ukraiński basista jazzowy Igor Zakus o aktualnej sytuacji w swoim kraju oraz o roli muzyki i artystów w tym trudnym czasie (Poranek Dwójki) 

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Igor Zakus (gitarzysta basowy)

Data emisji: 11.03.2021

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".


pg

reklama

Czytaj także

Yaroslav Shemet: próbujemy walczyć i działać nawet będąc w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 18:04
- W moim sercu dominuje teraz jego ukraińska część, ale wydaje mi się, że w tej chwili cały świat czuje się Ukraińcami, cały świat jest teraz w Ukrainie i próbuje nas wspierać i walczyć razem z nami - mówił w Dwójce Yaroslav Shemet, polsko-ukraiński dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instytut Książki. Symboliczne i wymierne wsparcie dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 21:18
- Ilekroć przechodzę w Krakowie obok Dwórca Głównego i widzę tę ogromną liczbę młodych kobiet i babć z maleńkimi dziećmi, to mam pewność, że słowa to za mało. Ważniejsze są gesty - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" prof. Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef PISF: pomagamy filmowcom ukraińskim w Polsce i na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 11:43
- Nasz plan jest ograniczony do pomocy dla filmowców, którzy przybywają w tej chwili z Ukrainy, oraz filmowców, którzy pozostali na Ukrainie. Można tu wymienić m.in. działania wspólne, środowiskowe, które w jakimś sensie koordynuje nasz Instytut; od pomocy socjalnej, przez pomoc w znalezieniu pracy, po przesyłanie sprzętu filmowego na Ukrainę, żeby można było rejestrować w szczególności to, co wojska rosyjskie robią z ludnością cywilną - mówił w Dwójce Radosław Śmigulski, szef Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ołdakowski: ukraińskie zbiory są w ogromnym niebezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 17:09
- Zakładamy, że kiedyś ta wojna się skończy. Odrodzi się, odnowi wolna Ukraina – zwycięska – i będzie potrzebowała zasobów kultury, żeby na nich budować swoją nowoczesność i tożsamość - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, inicjator powołania Komitetu Pomocy Muzeum Ukrainy.
rozwiń zwiń