X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

El Día de Muertos. Meksykańskie Zaduszki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
- Meksykańskie podejście do śmierci jest inne, niż mogłoby nam się wydawać. Ono zawsze było wesołe i jest to związane jeszcze z czasami prekolumbijskimi. To nie jest zupełnie obce w Europie – możemy sobie przypomnieć barok czy średniowiecze, które też miały przecież zupełnie inne podejście do śmierci, niż my teraz - mówiła w Dwójce Anna Zalewska ze studiów latynoamerykańskich UW.
Audio
  • Meksykańskie Zaduszki (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ AGCuesta

Drugiego listopada, kiedy my obchodzimy Dzień Zaduszny, Meksyk i niektóre inne kraje Ameryki Łacińskiej świętują El Día de Muertos - Dzień Zmarłych. Od kilku lat, a dokładnie od premiery filmu "Spectre", w stolicy Meksyku z tej okazji organizowana jest wielka parada uliczna, a głównym motywem dekoracyjnym, oprócz aksamitek i świec, są fantazyjnie udekorowane cukrowe "czaszeczki" i szkielety. - Jest kolorowo, a plac Zócalo, czyli główny plac w mieście Meksyku, jest udekorowany różnymi wielkimi figurami. Jest muzyka i mnóstwo tancerzy. To niesamowite przeżycie - opowiadała Anna Zalewska.

Kult Świętej Śmierci

- Sama parada to jest wtórne zjawisko, bo ona się po raz pierwszy pojawiła w Jamesie Bondzie, a została wprowadzona tak naprawdę ze względu na turystów - mówiła antropolożka. - To komercjalizacja tego święta i śmierci meksykańskiej, której wynikiem jest parada, chociaż Meksykanie uwielbiają paradować i świętować, więc bardzo chętnie wylegają na ulice, uczestnicząc w tym wszystkim - podkreśliła.

Anna Zalewska zaznaczyła również, że należałoby rozgraniczyć pojęcia kultu Dnia Zmarłych i Świętej Śmierci. Ten ostatni jest znacznie starszy, ponieważ pierwsze wzmianki o La Santa Muerte pojawiły się pod koniec XVIII wieku. Jednak na ulicach zaistniał dopiero w 2001 roku. Wtedy to w meksykańskiej dzielnicy Tepito stanął pierwszy ołtarz publiczny, który wystawiła Doña Enriqueta Romero.

W audycji rozmawialiśmy również o historii miasta, którego początki sięgają czasów imperium azteckiego. Zastanowiliśmy się, jak ślady kultury prekolumbijskiej widoczne są w sztuce współczesnej i w architekturze miasta. Przywołaliśmy ikony kultury meksykańskiej - malarzy Fridę Kahlo i Diego Riverę, poetę Octavio Paza, powieściopisarza Carlosa Fuentesa, przy okazji przenosząc się na chwilę do Meksyku, który zafascynował poetów z Beat Generation.

W drugiej godzinie skupiliśmy się na współczesnym obrazie i brzmieniu stolicy Meksyku - gigantycznej metropolii, w której dzielnice różnią się jak różne miejscowości.

***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast 

Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Michał Nowak

Goście: Anna Zalewska (studia latynoamerykańskie UW), Joanna Dubrawska (badaczka kultury meksykańskiej), Helga Prignitz-Poda (historyczka sztuki, znawczyni twórczości Fridy Kahlo), Anna Hryniewiecka (dyrektorka CK Zamek w Poznaniu), Rafał Księżyk (dziennikarz), Kuba Borysiak (dziennikarz), Tomasz Pinkiel (tłumacz z języka hiszpańskiego)

Data emisji: 2.11.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ucztowanie nigdy nie jest tylko jedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 12:00
Dlaczego świętowanie niemal zawsze związane jest ze spożywaniem potraw? Między innymi o tym rozmawialiśmy z autorkami tomu "Terytoria smaku. Studia z antropologii i socjologii jedzenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Meksykańskie Święto Zmarłych jako chwyt marketingowy"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 18:00
- To święto w pewnym sensie wymyślono - podkreślała Ola Synowiec, autorka książki "Dzieci Szóstego Słońca", opowiadając o genezie ekstatycznej fiesty, z jaką Europa kojarzy Święto Zmarłych w Meksyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Clotaire Rapaille, kod kulturowy i reklama

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 17:58
- Dobra reklama odpowiada na nasze pragnienia odwzorowujące zachowania kulturowe. Jest koniecznością w świecie, którego społeczeństwa opierają swoje funkcjonowanie na handlu. Reklama jest opowieścią o produkcie, który z określonych powodów dobrze się kojarzy i ma to związek z tym, jak konsument został wychowany - mówił w Dwójce Konstanty Przybora.
rozwiń zwiń