Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu '39 - temat tabu w PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 18:53
W audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski i prof. Rafał Habielski powrócili do opowieści o wydarzeniach września 1939 roku na wschodnich rubieżach kraju. Przez cały okres PRL temat ten był objęty oficjalną zmową milczenia. Tylko stacje nadające spoza żelaznej kurtyny przełamywały tabu.
Adam Ciołkosz
Adam CiołkoszFoto: z archiwum NAC

W audycji usłyszeliśmy m.in. głos Adama Ciołkosza (1901-1978) - działacza socjalistycznego, niepodległościowca, posła na Sejm w okresie II RP, a po wojnie cenionego publicysty.

Są lata 60. Ciołkosz zwraca się do towarzysza Wiesława Gomułki, zbulwersowany kłamstwami oficjalnej "Trybuny Ludu" o przyczynach wrześniowej klęski:

- Związek Sowiecki nie dotrzymał swych zobowiązań wobec Polski. Nie dotrzymał paktu o nieagresji, natomiast dotrzymał porozumienia z Niemcami. Niechaj Gomułka opublikuje pełne brzmienie tajnego załącznika do układu sowiecko-niemieckiego, a wtedy ślepy nawet będzie musiał dostrzec, kto był sprawcą wybuchu II wojny światowej, nieszczęść i cierpień Polski. Byli nimi Hitler i Stalin, Niemcy i Związek Sowiecki – oskarżał Adam Ciołkosz na falach Radia Wolna Europa.

Dwie wcześniejsze odsłony "Śladów pamięci" traktowały o okolicznościach zawarcia tajnego porozumienia między Hitlerem i Stalinem z 23 sierpnia 1939 roku oraz o momencie sowieckiej inwazji na Polskę 17 września 1939 roku.


Posłuchaj
27:50 Dwójka slady pamieci 17.10.2022.mp3 Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku. Część 3 (Ślady pamięci/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 17.10.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor

Czytaj także

83. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Posłuchaj wspomnień świadków

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 13:20
17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej. Program 1 Polskiego Radia w archiwalnych nagraniach, m.in. we wspomnieniach Jerzego Giedroycia i Hanny Skarżanki, przypomniał tamte dramatyczne wydarzenia sprzed 83 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniane Orlęta. Bohaterska obrona Grodna w 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 05:50
Choć nie mieli broni przeciwpancernej, czołgów, artylerii ani lotnictwa, postanowili bronić swojego miasta przed nacierającymi Sowietami. 83 lata temu dobiegły końca walki o Grodno, podczas których ludność cywilna, wspierana przez nielicznych żołnierzy, przeciwstawiła się nieprzyjacielowi ze wschodu. W 1939 roku żadne inne miasto nie broniło się przed Armią Czerwoną tak długo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stalinowskie zbrodnie. Reportaż "Historia kłamstw krwią haftowana" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 00:00
Napaść Armii Czerwonej na Polskę, mord katyński, deportacja i obława augustowska. O tragicznych wydarzeniach i losach swoich najbliższych w reportażu Macieja Jastrzębskiego opowiadają ich uczestnicy mieszkający na terenie Rosji i Białorusi. "Historia kłamstw krwią haftowana" to także ustalenia dotyczące stalinowskich zbrodni, widziane oczyma historyków i niezależnych badaczy. 
rozwiń zwiń