Polskie Radio
Section05

DAB+

Jak przeciwstawić się wewnętrznemu krytykowi i uwolnić swój potencjał?

W szkole uczymy się wielu rzeczy, jednak nie uczymy się, jak zaglądać w głąb siebie. W życiu codziennym nie potrafimy docenić i pokochać siebie samych, a także zapominamy o wdzięczności za to, co mamy. Ponadto żyjemy w świecie przepełnionym oceną i krytyką. W pierwszej kolejności poddajemy się ocenie, a następnie oceniamy siebie samych. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica medytacja rozwój radio dla rodziców emocje

Jak wygląda życie matek i dzieci w czasie wojny?

Od 2010 roku Dom samotnej Matki w Charkowie oferuje dach nad głowa matkom z dziećmi, które z różnych powodów nie mają domu. W sytuacji wybuchu wojny dotychczasowy spokój został zaburzony i konieczna była ewakuacja. Ponad sześćdziesiąt mieszkańców Domu Samotnej Matki trafiło do Jazłowca, gdzie zostali przyjęci przez siostry Niepokalanki. Obecnie w Jazłowcu zostało niewiele kobiet z dziećmi, ponieważ część wyjechała poza granice Ukrainy. Te, które zostały, chcą już wracać do domu w Charkowie. Póki co jest tam jednak wciąż bardzo niebezpieczne.  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina radio dla rodziców wojna na Ukrainie

Niesienie pomocy i wolontariat. Jak zostać wolontariuszem?

Pomaganie innym daje wiele satysfakcji. Korzyści z pomagania płyną nie tylko do potrzebujących, ale również do osób, które wsparcia im udzielają. Dla niektórych osób bycie wolontariuszem to ważna część życia. O tym, jak i dlaczego pomagają opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Maria Skokin, nagrodzona w konkursie Wolontariusz Roku 2022 organizowanym przez Fundacje Okno na Wschód. O idei i zasadach wolontariatu opowiedziała Karolina Kłosińska z Zespołu Rozwoju Wolontariatu Ochotnicy Warszawscy.
Zobacz więcej na temat:  wolontariat radio dla rodziców pomoc

"Rodzinny WF". Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym

Ponad 400 zawodników ze wszystkich kontynentów walczy będzie od piątku w Lublinie w mistrzostwach świata w karate tradycyjnym. Po raz pierwszy w historii tej dyscypliny zawody takiej rangi obywają się z udziałem kilku wiodących federacji i mogą się stać przełomowym wydarzeniem jednoczącym środowisko w skutecznym ubieganiu się o uzyskanie statusu dyscypliny olimpijskiej.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci Rodzinny W-F radio bez reklam radio dla rodziców

Jak zachęcić dziecko do prawidłowego mówienia - zabawy logopedyczne w domu

Problemy logopedyczne – kiedy rozwiązać je mogą ćwiczenia w domu, a kiedy konieczna jest terapia ze specjalistą albo szybka interwencja?  Interwencja to działanie doraźne i może dotyczyć dzieci zaledwie kilka dni po urodzeniu. Mowa tu o interwencji w sytuacji problemów z karmieniem piersią lub butelką, a później podczas rozszerzania diety, jeśli pojawią się ewentualne trudności ze zmianą konsystencji pokarmu. Pierwszym wyborem podczas kłopotów z karmieniem noworodków i niemowląt powinien być doradca laktacyjny, który ocenia, czy mamy do czynienia z problemem natury logopedycznej czy podłoże jest inne. 
Zobacz więcej na temat:  logopedia radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka Strefa Rodzica jąkanie u dziecka

Jak zadbać o swoją psychikę i kondycję ciała po ciąży i porodzie?

Dziewięć miesięcy ciąży to niezły wycisk dla ciała. Samo sprowadzenie dziecka na świat to nie lada wyzwanie dla organizmu. Po porodzie organizm zaczyna odczuwać zmiany związane ze spadkiem hormonów, a co za tym idzie, świeżo upieczona mama odczuwa spadek nastroju. Oprócz nauki nowej roli, jaką jest macierzyństwo, trzeba pomóc sobie w regeneracji ciała i duszy. Gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, trudno mówić o czasie dla samej siebie. Warto jednak wygospodarować na to choć chwilę. – Od tego należy zacząć, od duszy, od tego, żeby kobieta czuła się dobrze ze sobą w nowej roli – wytłumaczyła Marta Mączka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam ciąża zdrowie i dieta

Jak dobrze przeżyć Adwent? Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Akcje pomocowe są dla nas obowiązkiem związanym z jałmużną adwentową, jeśli jesteśmy wierzący. Nawet jeśli nie wierzymy, to właśnie w okresie przedświątecznym pomagamy najchętniej. Jedną z akcji, które towarzyszą świątecznym przygotowaniom jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zapoczątkowane w 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach i jest to jedna z najstarszych akcji Caritas. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców Adwent dzieci

Adam Małysz gościem Polskiego Radia Dzieciom

W dniu urodzin naszego mistrza porozmawiamy z Adamem Małyszem (prezesem Polskiego Związku Narciarskiego), czterokrotnym zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich, o początkach skakania, motywacji do treningów, najtrudniejszych turniejach w skokach narciarskich, ulubionych skoczniach i.. rajdach samochodowych.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci Rodzinny W-F radio bez reklam radio dla rodziców

Rok Franciszka Łukaszczyka w gminie Poronin - inicjatywy dla dzieci i młodzieży

Rok 2022 w gminie Poronin został ustanowiony rokiem prof. Franciszka Łukaszczyka. Był on  pionierem radio lecznictwa w Polsce i twórcą polskiej szkoły radioterapii onkologicznej. We współpracy z Marią Skłodowską-Curie współorganizował Instytut Radowy. Kim był Franciszek Łukaszczyk? Dlaczego jest mało znaną postacią? Jak takimi osobami zafascynować młodych ludzi?
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio bez reklam Strefa Rodzica Franciszek Łukaszczyk

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica rozwój dziecka radio dla rodziców Mikołaj Foks

Dieta na płodność. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie przyszłego rodzica?

O zmianie nawyków żywieniowych myślimy zwykle dopiero wówczas gdy spodziewamy się dziecka albo po urodzeniu – gdy karmimy piersią lub chcemy zregenerować organizm po ciąży. Temat żywienia w kontekście płodności i starań o dziecko jest jednak często bagatelizowany. Problemy z płodnością dotyczą około 1,5 miliona polskich par. W sytuacji problemów z zajściem w ciążę pary częściej decydują się na środki farmakologiczne, pomijając dietę, ponieważ oczekują szybkich efektów. Na efekty stosowania konkretnej diety trzeba poczekać nieco dłużej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie i dieta ciąża rodzice zdrowe odżywianie