Polskie Radio
Section05
Donald Trump

75. rocznica powstania NATO. "USA potrzebują Europy dla własnego bezpieczeństwa"

- Stany Zjednoczone potrzebują Europy dla własnego bezpieczeństwa - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas uroczystości 75-lecia powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwaterze głównej w Brukseli. Podkreślił, że NATO nie tylko Europę, ale także Amerykę Północną czyni bezpieczniejszą. Zwracał uwagę na światowej klasy, europejskie siły zbrojne, sprawny wywiad i dyplomację.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski NATO Unia Europejska Beata Płomecka Jens Stoltenberg rocznica USA Donald Trump

Prezydent Argentyny ostro o prezydencie Kolumbii. Ekspert: w normalnych stosunkach takich słów się nie używa

Prezydent Argentyny, Javier Milei, wywołał oburzenie w Kolumbii nazywając swojego kolumbijskiego odpowiednika Gustavo Petro "terrorystycznym mordercą". To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź z ust tego polityka, tym razem jego komentarze doprowadziły jednak do poważnego dyplomatycznego spięcia.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Donald Trump USA Argentyna Kolumbia ONZ żywność Javier Milei

Rzekoma korupcja Bidena. Świadek: Rosja spreparowała dowody

Były współpracownik Rudy'ego Giulianiego, Lev Parnas powiedział, że były prezydent Donald Trump i jego współpracownicy forsowali fałszywe zarzuty korupcyjne przeciwko rodzinie Bidenów. Podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów Parnas powiedział, że sprawa impeachmentu Joe Bidena jest oparta na informacjach spreparowanych przez rosyjskie służby specjalne.
Zobacz więcej na temat:  USA ŚWIAT Ameryka Północna Joe Biden Donald Trump Marek Wałkuski

Wywiad Donalda Trumpa. Padły pytania o NATO i Polskę

Stany Zjednoczone pozostaną w NATO, jeśli kraje europejskie "będą traktować Amerykę uczciwie" - zapewnił ubiegający się o powrót do Białego Domu Donald Trump w wywiadzie udzielonym we wtorek wieczorem brytyjskiej stacji GB News. Były prezydent USA potępił jednak kraje Unii Europejskiej za "czerpanie korzyści" i wezwał je do płacenia uczciwej części wydatków na obronność, jeśli chcą zapewnić sobie wsparcie USA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump USA NATO

PR24 Były ambasador USA: sojusz Stanów i Europy fundamentem wolnego świata

- Na razie nie mamy w Stanach Zjednoczonych konsensusu dotyczącego wojny w Ukrainie. Republikanie ze szkoły Donalda Trumpa nie popierają Ukrainy, to dla nas problem. Gdyby Trump wygrał wybory prezydenckie, będzie to trudne dla całego wolnego świata i dla NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Fried, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 1997–2000.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina wojna 2024 ŚWIAT Europa Daniel Fried Piotr Wąż USA NATO Donald Trump

PR24 Prezydent i premier w Białym Domu. "Gest Bidena do Polonii"

- Biden, w wyniku także kampanii politycznej przeprowadzonej przez ówczesny rząd Zjednoczonej Prawicy, przyjął polskie stanowisko. Konsekwentnie przestrzegaliśmy przed zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej i teraz Biden próbuje realizować strategię militarnego wzmocnienia Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO Ukraina Andrzej Duda Donald Tusk USA Stany Zjednoczone Joe Biden Donald Trump