Polskie Radio
Section05
Donald Trump

"Trzeba było najpierw zniszczyć bazy, a potem wycofać wojsko". Trump krytykuje strategię Bidena w Afganistanie

Były prezydent USA Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone najpierw powinny były ewakuować z Afganistanu Amerykanów i sprzęt wojskowy, a potem zniszczyć swoje bazy przed wycofaniem wojsk z kraju. Jak podkreślił, taki plan oszczędziłby rozlewu krwi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Afganistan Donald Trump Waszyngton talibowie Joe Biden Stany Zjednoczone

"Porażka dwudziestoletniej interwencji". Krzysztof Gawkowski o sytuacji w Afganistanie

- Prezydent Trump, który podjął decyzję o wycofaniu wojsk z Afganistanu, musiał mieć dane Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) o tym, że będą problemy i Afgańczycy nie będą bronili demokracji, statusu, który zapewniali Amerykanie, tylko wrócą do wspierania talibów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Gawkowski ŚWIAT Afganistan zbrodnie wojenne talibowie Stany Zjednoczone Donald Trump Joe Biden Bliski Wschód Grzegorz Jankowski

Prezydent USA zabrał głos ws. Afganistanu. "Nie mogę powtórzyć błędów poprzedników"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że celem wojsk amerykańskich w Afganistanie była walka z terroryzmem zagrażającym USA, a nie budowanie w tym kraju demokracji. Podczas wystąpienia w Białym Domu amerykański prezydent zaznaczył, że będzie bronił swojej decyzji, oraz że nie może zmuszać swoich żołnierzy do walki w nieskończoność.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Afganistan Joe Biden Donald Trump

"Establishment potępiłby Trumpa, ale ws. Bidena panuje zawstydzająca cisza". "Financial Times" o sytuacji w Afganistanie

- Gdyby Donald Trump przewodniczył klęsce w Afganistanie, amerykański establishment głośno by potępił nieodpowiedzialność i niemoralność amerykańskiej strategii. Jednak w Białym Domu jest Joe Biden i zamiast potępienia panuje zawstydzająca cisza - ocenia "Financial Times", brytyjski dziennik o międzynarodowym zasięgu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Donald Trump Joe Biden Afganistan

Decyzja Trumpa ws. imigrantów podtrzymana. Dr Fatalski: Biden obiecał zmianę w tej kwestii

W tej chwili przedłużył te rozporządzenia związane z problemem pandemii, alej jego obóz polityczny, jego zaplecze polityczne, jego wyborcy nie pozwolą mu o tej kwestii zapomnieć - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Fatalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, komentując decyzję administracji Joe Bidena o podtrzymaniu rozporządzenia Donalda Trumpa ws. odsyłania nielegalnych imigrantów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Magdalena Skajewska ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka migracja imigracja uchodźcy Joe Biden Donald Trump pandemia COVID-19

"Berlin może wywiesić białą flagę". Donald Trump dosadnie o porozumieniu ws. Nord Stream 2

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas wiecu w Phoenix przypomniał kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że ostrzegał ją przed zagrożeniem płynącym ze strony Nord Stream 2. Trump podkreślał, że niemiecka kanclerz wspierając realizację kontrowersyjnego projektu "zrobiła to dla Niemiec”. Jego zdaniem jest to jednak duży błąd ze strony RFN i Berlin może "wywiesić białą flagę", bo 60-70% surowców energetycznych otrzymywał będzie z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Donald Trump

Trump kontra Facebook, Twitter i Google. Wróblewski: mamy monopol platform społecznościowych

- Świat jest coraz bardziej zróżnicowany i wielonurtowy, ale w dostępności do mediów jest on niezwykle zawężony - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę złożenie pozwu zbiorowego przeciwko Facebookowi, Twitterowi i Google'owi i ich szefom za dyskryminację i cenzurowanie konserwatystów na swoich platformach. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Facebook twitter ŚWIAT Ameryka Północna media społecznościowe

Trump pozywa Facebook, Twitter i Google. Prof. Gontarski: działania cenzorskie niezgodne z prawem USA

W USA wolność słowa jest o wiele bardzie zagwarantowana, niż na kontynencie. Jednocześnie to, co wobec prezydenta Trumpa zrobiono, nawet na kontynencie europejskim by się nie utrzymało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Donald Trump twitter Facebook media społecznościowe wolność słowa cenzura cenzura internetu