Polskie Radio
Section05
Donald Trump

Lider Hamasu wzywa do „nowej intifady”

Przywódca radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas Ismail Hanije wezwał w czwartek do „nowej intifady”, czyli palestyńskiego powstania przeciwko Izraelowi. Apel nastąpił dzień po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. O decyzji prezydenta USA mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista dr Marek Kawa z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka.
Zobacz więcej na temat:  Hamas Palestyna Donald Trump Jerozolima Tel Aviv Bliski Wschód USA

"Nie ma planu B". Reakcje po decyzji Trumpa ws. Jerozolimy

 - Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela to "historyczny przełom" - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wezwał inne kraje, by poszły śladem USA i przeniosły swoje ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. - Decyzja USA ws. Jerozolimy jest godna pożałowania - stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Izrael Benjamin Netanjahu Donald Trump Emmanuel Macron Hamas

"Decyzja Trumpa ws. Jerozolimy przekreśli proces pokojowy"

Prezydent Donald Trump oświadczył, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Powiedział, że Izrael ma prawo decydować o swojej stolicy. Wskazał, że w Jerozolimie znajduje się izraelski parlament i Sąd Najwyższy. O decyzji prezydenta USA mówił w audycji Świat w Powiększeniu Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent polskich mediów w krajach arabskich.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Izrael Jerozolima USA Bliski Wschód Palestyna Autonomia Palestyńska

Były doradca Trumpa przyznał się do okłamywania FBI

Były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Michael Flynn, przyznał się podczas przesłuchania do złożenia fałszywych zeznań FBI ws. kontaktów z Rosjanami i obiecał „pełną współpracę” z wymiarem sprawiedliwości. – To może oznaczać zacieśniającą się pętlę na szyi Donalda Trumpa – komentował w Świecie w Powiększeniu Artur Wróblewski, amerykanista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump FBI Rosja wybory prezydenckie w USA