Polskie Radio
Section05
Emil Fieldorf

Rocznica śmierci gen. Fieldorfa. "Winni zbrodni nie żyją"

Jedną z nierozliczonych dotąd spraw jest mord sądowy na gen. Auguście Emilu Fieldorfie pseudonim "Nil". Dlaczego odpowiedzialni za tę zbrodnię wciąż nie ponieśli kary? I ilu mordów sądowych dopuszczono się w okresie komunistycznym? Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" Agnieszki Kamińskiej byli: Tadeusz Płużański - prezes Fundacji „Łączka” oraz Paweł Sztama z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Emil Fieldorf stalinizm Tadeusz Płużański IPN

IPN wznawia prace na "Łączce". Historycy znajdą Fieldorfa?

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął we wtorek ostatni etap poszukiwań szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, pogrzebanych na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone są w miejscu, gdzie w latach 40 i 50. XX wieku Urząd Bezpieczeństwa potajemnie grzebał żołnierzy Armii Krajowej, potrwają do końca czerwca. Prace na Łączce pozwolą na wydobycie wszystkich znajdujących się tam szczątków ofiar UB. O poszukiwania szczątków ofiar UB mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm Powązki Warszawa historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk Emil Fieldorf Ekshumacje na Powązkach

"Wierzę, że znajdziemy szczątki gen. Nila i Pileckiego"

- Nie można dziś ekshumować grobu masowego, postawić obelisku z napisem „ofiarom terroru” i na tym zakończyć swojej pracy. Każdemu z osobna musimy przywrócić imiona i nazwiska - powiedział w Polskim Radiu 24 kierujący zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówków ofiar reżimu komunistycznego prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Odniósł się także do zaangażowania wolontariuszy w działania poszukiwawcze.
Zobacz więcej na temat:  Emil Fieldorf HISTORIA historia Polski Powązki Witold Pilecki