Polskie Radio
Section05
Fakty wydarzenia opinie

Nie tylko Bitwa o Anglię. II wojna światowa w powietrzu

Tuż przed wybuchem wojny polskie lotnictwo wojskowe dysponowało sprzętem znacznie ustępującym jakością i osiągami sprzętowi niemieckiemu, poza samolotami bombowymi PZL-37 Łoś, które należały wówczas do najlepszych w świecie. - Upraszczanie, że wystarczyło kupić więcej samolotów, by wygrać wojnę obronną 1939 roku jest mocno niesprawiedliwe - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa lotnictwo HISTORIA kampania wrześniowa Bitwa o Anglię fakty opinie ciekawostki Fakty wydarzenia opinie

Najstarsze upamiętnienia Powstania Warszawskiego

- W Warszawie powstało mnóstwo upamiętnień, już zaraz po Powstaniu Warszawskim. O większości z nich nic nie wiemy, bo były one szybko usuwane przez władze komunistyczne. Nie wolno było czcić Powstania Warszawskiego - mówił dr Wojciech Brojer, historyk. W Polskim Radiu 24 także relacje reporterów z wydarzeń pod pomnikami Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz Gloria Victis.
Zobacz więcej na temat:  Fakty wydarzenia opinie Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie pomniki

"Biblia" Powstania Warszawskiego. Niezwykła książka płk. Borkiewicza

- Zwracamy się do rodzin uczestników Powstania Warszawskiego, by zgłaszali się do nas, uzupełniali dane Powstańców. Prosimy o przekazywanie dokumentów, zdjęć. Bardzo nam na tym zależy - apelowała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego. 61 lat po premierze i prawie 50 lat od ostatniego wznowienia na rynku ukazała się książka "Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej" autorstwa Adama Borkiewicza, uczestnika Powstania. 
Zobacz więcej na temat:  Fakty wydarzenia opinie Powstanie Warszawskie Polskie Radio 24 Muzeum Powstania Warszawskiego