Polskie Radio
Section05
Jan Kuciak

NASZ WYWIAD Słowacja. Ekspert o tym, jak Pellegrini wspiął się na szczyt

- Można powiedzieć, że w spolaryzowanej politycznie Słowacji zwyciężyła opcja lewicowo-narodowa - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Lewkowicz (IEŚ, UMCS), komentując wygraną Petra Pellegriniego w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zaznaczył, że choć Pellegrini przegrał w pierwszej turze, to mimo lewicowego profilu zmobilizował elektorat skrajnej prawicy, a także mniejszość węgierską, sprzyjającą Viktorowi Orbanowi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja wybory prezydenckie polityka Robert Fico Zuzana Czaputova NASZ WYWIAD

Rocznica śmierci Jana Kuciaka. Komu naraził się dziennikarz?

Jan Kuciak był dziennikarzem śledczym, a bohaterami jego tekstów byli politycy, w tym rządzący wówczas premier Robert Fico, który po kilkuletniej przerwie powrócił na stanowisko. 21 lutego 2018 został zamordowany wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kusznirovą. W związku z szóstą rocznicą na ulicach słowackich miast odbywają się demonstracje. 
Zobacz więcej na temat:  demokratyczna republika konga Magdalena Skajewska Rosja Ukraina złoto Robert Fico Słowacja

Sprawa Jana Kuciaka. Biznesmen oskarżony o zabójstwo dziennikarza śledczego uniewinniony

Słowacki biznesmen Marian Kocner, oskarżony o zlecenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, ponownie uniewinniony. W powtórnym procesie Specjalny Sąd Karny skazał na 25 lat więzienia drugą z oskarżonych, Alenę Zsuzsovą, uznając ją winną również udziału w przygotowaniach do zabójstwa dwóch prokuratorów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Stobba.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja

NASZ WYWIAD To bez precedensu. Dlaczego Słowacja ma techniczny rząd tuż przed wyborami i czego można się po nim spodziewać?

- Premier technicznego rządu Słowacji Ľudovít Ódor zapowiedział dalszą redukcję zależności energetycznej od Rosji. Ta zależność jest zminimalizowana m.in. przez współpracę polsko-słowacką i w sierpniu ubiegłego roku został otwarty interkonektor gazowy pomiędzy Strachociną i tłocznią Veľké Kapušany - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Ogrodnik (PISM), mówiąc o zmianach politycznych na Słowacji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja Zuzana Czaputova dziennikarstwo Robert Fico NASZ WYWIAD Ukraina Rosja

NASZ WYWIAD Zabójstwo Jána Kuciaka. Dr Łukasz Lewkowicz: skutkiem były zmiany polityczne na Słowacji, ale reform nie dokończono

- Antyrządowe demonstracje po śmierci dziennikarza śledczego Jána Kuciaka odbywały się w 30 miastach słowackich, nie tylko w Bratysławie. Na ulice wychodziło po kilkadziesiąt tysięcy osób. Były to największe manifestacje od 1989 roku, od przemian politycznych tamtego czasu. Skutkiem były zmiany polityczne w kraju - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Lewkowicz (Instytut Europy Środkowej w Lublinie/UMCS).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja Zuzana Czaputova dziennikarstwo Robert Fico NASZ WYWIAD

Mijają cztery lata od zabójstwa Jana Kuciaka. Na Słowacji uczczono pamięć dziennikarza

W poniedziałek mijają cztery lata od zabójstwa słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który ujawniał powiązania polityków i biznesmenów ze światem przestępczym. Zabójstwo Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej doprowadziło na Słowacji do wielotysięcznych manifestacji oraz dymisji ówczesnego premiera Roberta Ficy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Słowacja Europa dziennikarstwo

ANALIZA Mija druga rocznica śmierci Jana Kuciaka. Morderstwo dziennikarza wywołało polityczne trzęsienie ziemi

Słowacki dziennikarz śledczy Jan Kuciak i jego narzeczona zostali zastrzeleni w ich domu 21 lutego 2018 roku. Zbrodnia wywołała w kraju falę demonstracji i doprowadziła do kryzysu politycznego. Tocząca się przed sądem sprawa określana jest mianem procesu stulecia. W drugą rocznicę śmierci dziennikarza na Słowacji planowane są protesty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prokuratura