Polskie Radio
Section05
Janina Jankowska

"Tajemnica"

X, bohaterka reportażu pragnie pozostać anonimową. Opowiada o wydarzeniu z przeszłości, które jest obecne w jej świadomości każdego dnia. W późnych latach 50-ych jako młodziutka dziewczyna urodziła nieślubne dziecko. Najbliższe otoczenie zadecydowało za nią, że dziecko zostanie oddane do adopcji zamożnej rodzinie z wyższych sfer partyjnych. Nie śmiała i nie mogła protestować. Fakt ten okryto tajemnicą. Wyszła za mąż urodziła następne, dziś ma już dorosłe dzieci, wnuki, szczęśliwą rodzinę. Nie mogła jednak zaznać spokoju. Po latach odszukała swego pierworodnego syna, który mieszka za granicą. Jego przybrani rodzice już nie żyją. X rozmawia z nim co pewien czas przez telefon, tylko syn nie wie, że rozmawia ze swoją rodzoną matką. Nie zdecydowała się na powiedzenie prawdy, ale zapragnęła podzielić się nią z reporterką radiową. Stąd to niezwykłe wyznanie, za którym kryją się pytania szczególnie obecne w wigilię Wigilii: Czy powinna wyznać synowi, że ma matkę, czy tym samym zburzy dotychczasowe życie , jego rodzinie i swoim pozostałym dzieciom ? Po audycji Janina…
Zobacz więcej na temat:  dzieci fakt Janina Jankowska mieszkanie rodzice

"Czas Reporterów" - Premios Ondas - Barcelona - miejsce sukcesu polskiej radiofonii publicznej.

Przypomnienie nagród, które otrzymało Polskie Radio: Krystyna Melion "Głębokie zanurzenie" 1974 rok. Janina Jankowska "Powódź wszystkich Polaków" 1998 i Agnieszka Czarkowska i Alicja Pietruczuk " Cały wasz"(Radio Białystok) 1998 ( po 3' z każdego reportażu) Reportaż nagrodzony w 1999 r: Irena Piłatowska : "Kosowo z daleka" (całość) Czym jest ta nagroda w jakim sposób jest wręczana? O tym usłyszymy w rozmowie z Ireną Piłatowską, oraz Marią Blimel i Wandą Wasilewską autorkami drugiego nagrodzonego w tym roku polskiego reportażu pt. "Zawód na czasie" Autorki wróciły z Barcelony także z nagraniami z tej wyjątkowej uroczystości. + 1' na reklamę akcji "Oddech dla Damiana..."
Zobacz więcej na temat:  Barcelona Białystok Janina Jankowska Kosowo Krystyna Melion

"Czas Reporterów" - Ludzie, którzy odeszli. Halina Mikołajska i Marian Brandys.

W tym roku minęło już 10 od śmierci wybitnej polskiej aktorki, Haliny Mikołajskiej, której postać w polskiej historii wykraczała poza zawód. W 1976, u szczytu sławy artystycznej zdecydowała się przystąpić do Komitetu Obrony Robotników, za co zapłaciła zawodową banicją. Po stanie wojennym internowana. Jedną z ostatnich z nią rozmów nagrała Janina Jankowska. "Być aktorką", to spojrzenie na minione, bogate życie przez pryzmat aktorstwa, poezji i nieuleczalnej choroby, której do końca Halina - jak wszystkim trudom swego życia - nie poddawała się. W listopadzie minie pierwsza rocznica śmierci jej męża, Mariana Brandysa. Z taśm archiwalnych odtwarzamy dokument Barbary Grębeckiej , Haliny Szopskiej i Janusza Deblessema. "Od dzwonka do dzwonka" Jest to tytuł jednego z opowiadań pisarza, opisującego dom Haliny Mikołajskiej i Mariana Brandysa w latach 70-ych, po powstaniu KOR-u. Rytm życia wyznaczały dzwonki do drzwi i dzwonki telefonów z nie zawsze przyjaznymi osobami po drugiej stronie.
Zobacz więcej na temat:  Halina Mikołajska Janina Jankowska Komitet Obrony Robotników

"Oszukani"

W 15 rocznicę porwania i śmierci księdza Jerzego Popiełuszki przypominamy dokument, który powstał w 1984 w tzw. drugim obiegu fonograficznym całkowicie zmontowany z materiałów archiwalnych nagranych w ostatnich miesiącach życia księdza Jerzego oraz z nagrań z procesu jego zabójców. Audycja pokazuje atmosferę epoki, postać księdza Jerzego i dramatyczne zagubienie tych, którzy dali się ponieść ideologii prowadzącej do zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska Jerzy Popiełuszko

"Czas reporterów" - Kazimierz 99

W dniach od 30.IX. do 3.X. br. W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbyło się doroczne spotkanie reportażystów z całej Polski. Spotkać tu można było znanych dziennikarzy uprawiających ten gatunek sztuki radiowej jak również młodych jego adeptów. Przede wszystkim z myślą o nich właśnie seminarium to zostało zorganizowane. W jakim kierunku zmierza polski reportaż? Jaki jest świat widziany oczami reportażystów polskich różnych generacji? Jakie tematy przyciągają ich uwagę? Jak się one mają do tego czym żyją o czym opowiadają swoim słuchaczom dziennikarze radiofonii zachodnich? Okazją do tego porównania będzie plon najbardziej prestiżowego światowego Festiwalu Radiowo - Telewizyjnego Prix Italia, który odbył się w trzeciej dekadzie września we Włoszech.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska POLSKA Kazimierz Dolny Włochy

Międzynarodowy Dzień pamięci zmarłych na AIDS - "7 tygodni nadziei"

Samotny inżynier bierze z ulicy 20-letniego bezdomnego, który okazał się chłopcem wybitnie zdolnym, wrażliwym , ale już o skomplikowanym życiorysie. . Po 7 tygodniach wspólnego mieszkania w warunkach zbliżonych do rodzinnych - Krzysztof ucieka i ... popełnia samobójstwo. Z pamiętników i wierszy pozostawionych inzynier dowiaduje się, że jego podopieczny był narkomanem i nosicielem wirusa HIV, wszedł w konflikt z prawem. Chłopak, przez cały czas toczył samotną walkę z nałogiem. Marzył o innym życiu. Przegrał. Inżynier, który pokochał go jak syna nie może się otrząsnąć z tej śmierci. Ma poczucie winy, że za mało dla niego zrobił.
Zobacz więcej na temat:  AIDS HIV Janina Jankowska mieszkanie toczeń

"Krajobraz po naświetleniu"

Wokół elektrowni w Czarnobylu ciągle obowiązuje strefa zakazana dla życia człowieka - pasmo ziemii napromieniowanej. W zawlających się domach szukają schronienia bezdomni, dezerterzy z wojska i świat przestępczy. Od wielu lat wracają tam też byli mieszkańcy, wysiedleni po katastrofie. Polskie reporterki udały się w te miejca. Pokazują wsie, których nie ma na mapie oraz ludzi, których oficjalnie tam nie ma. Jednocześnie przypominają historię katastrowy na zawsze zapisaną we wspomnieniach jej świadków.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska POLSKA Czarnobyl

Czas reporterów - Jugosławia - geneza tragedii bałkańskiej

"W Imię czego ?" - Janina Jankowska i Irena Piłatowska - dokument pokazujący początek rozpadu starej Jugosławii. - atak Armii Jugosłowiańskiej na Słowenię, początek wojny z Chorwacją, konflikt w Slawonii, Zniszczenie Wukowaru, obrona Osijeku. Tragedia mieszkańców, zwykłych ludzi, dla których niegdyś narodowość i religia nie stanowiły przeszkody dla wspólnego życia. "Droga donikąd" - Jerzy Zawartka - PR Katowice Wstrząsające sceny z czasu wojny serbsko-chorwackiej "Nevena"- Janina Jankowska . - bohaterką reportażu jest reżyserka teatralna, Serbka mieszkająca w Paryżu, która opowiada , jak wielkim, osobistym dramatem był dla niej atak na Sarajewo. Jest to jednocześnie dramat całego narodu, bez którego udziału , nazwę kraju - Jugosławia - politycy tego kraju naznaczają piętnem zbrodni. "Kocham moją ojczyznę, a dziś wstydzę się przyznać, że jestem Serbką" - mówi Nevena. "Snajper" - Stephen Schartz - Dania - Prix Italia Rozmowy ze snajperami z Sarajewa
Zobacz więcej na temat:  Irena Piłatowska Janina Jankowska Jugosławia Paryż Sarajewo

"Czas reporterów" - "Kariera na blokadzie prawa"

Protest rolników, głośna, demagogiczna obecność szefa Samoobrony na drogach publicznych i w mediach powodują narastanie kryzysu w całym kraju , Reporterzy starają się pokazać to zjawisko w kilku odsłonach i trzech podstawowych aspektach:  Drogi kariery, czyli co pozwoliło zaistnieć Andrzejowi Lepperowi w wybranej przez siebie roli ?  Kim są ludzie, którzy zaufali Lepperowi?  Zapomniany przez władzę świat żywca i płodów rolnych Pierwsze wejście reportażowe na antenie Programu I - 8' w "Czterech porach roku", drugie, również 8' w magazynie "Z pierwszej ręki". Trzecie - "Czas reporterów"- 45' . Całość pod redakcją Janiny Jankowskiej przygotowuje zespół dziennikarzy Studia Reportażu i Dokumentu: Urszula Żółtowska - Tomaszewska, Agnieszka Walewicz , Janusz Deblessem oraz Marta Miller i Iwona Brzostek z Programu I, Tomasz Jeleński i Ernest Zozuń z Programu III, Jolanta Rudnik z Radia Koszalin oraz Anna Dudzińska z Radia Katowice.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska Ernest Zozuń Janina Jankowska Janusz Deblessem tarta

Czas reporterów : "Rok w reportażu"

Miniony rok dla polskiego reportażu to czas sukcesów nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Świadczą o tym bardzo wysokie notowania na światowych festiwalach w Asyżu, Berlinie i Barcelonie, skąd do Polski trafiły dwie statuetki Pegaza - główne nagrody w Premios Ondas. Reportażyści byli wszędzie, gdzie działo się coś interesującego i ważnego zarówno w wymiarze społecznym jak i jednostkowym. Co w minionym roku wzbudziło ich największe zainteresowanie? Jacy ludzie stali się bohaterami reportaży? Czy odnotowali jakieś nowe zjawiska w życiu społecznym? Opowiedzą państwu o tym Janina Jankowska i Irena Piłatowska wraz z gośćmi programu - reportażystami skupionymi wokół Studia Reportażu i Dokumentu PR.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska Irena Piłatowska Barcelona POLSKA Berlin

Czas Reporterów

"Od dzwonka do dzwonka" Marian Brandys z taśm archiwalnych i we wspomnieniach przyjaciół - dokument Barbary Grębeckiej, Haliny Szopskiej i Janusza Deblessema Audycja z udziałem Joanny Szczepkowskiej, Marii Wosiek, Jerzego Markuszewskiego i samego autora (z taśm archiwalnych Polskiego Radia). "Od dzwonka do dzwonka" to tytuł jednego z opowiadań zmarłego autora, opisującego dom Haliny Mikołajskiej i Mariana Brandysa w latach siedemdziesiątych, po powstaniu KOR-u. Rytm życia wyznaczały dzwonki do drzwi i dzwonki telefonu z nie zawsze przyjaznymi osobami po drugiej stronie. "Być aktorką" Dokument Janiny Jankowskiej o Halinie Mikołajskiej. Próba spojrzenia na własne życie przez pryzmat aktorstwa, poezji, nieuleczalnej choroby. Jedna z ostatnich rozmów z Haliną Mikołajską.
Zobacz więcej na temat:  Halina Mikołajska joanna szczepkowska POLSKA Janina Jankowska

Czas reporterów- "Bez żalu"

Audycja dokumentalna o Janie Krzysztofie Kelusie, poecie, bardzie polskiej piosenki podziemnej lat 70-tych i 80-tych. Artysta, który ma dziś 56 lat, jest z wykształcenia doktorem socjologii, ale obecnie zajmuje się razem z żoną hodowlą pszczół. Współpracował z KORem i podziemną "Solidarnością", współtworzył wydawnictwo CDN. W PRLu był dwukrotnie więziony: po 1968 r. za tzw. "sprawę taterników" i w stanie wojennym za współpracę z podziemnym radiem "S". Jego twórczość krążyła w drugim obiegu na kasetach domowej produkcji. Ich dobrą jakość zawdzięczamy radiowemu małżeństwu Barbarze i Wojciechowi Makowskim. Ostatnio ukazała się płyta CD przypominająca dawny repertuar artysty milczącego od wielu lat.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska Solidarność