Polskie Radio
Section05
Janina Jankowska

"Czas reporterów" - Kazimierz 99

W dniach od 30.IX. do 3.X. br. W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbyło się doroczne spotkanie reportażystów z całej Polski. Spotkać tu można było znanych dziennikarzy uprawiających ten gatunek sztuki radiowej jak również młodych jego adeptów. Przede wszystkim z myślą o nich właśnie seminarium to zostało zorganizowane. W jakim kierunku zmierza polski reportaż? Jaki jest świat widziany oczami reportażystów polskich różnych generacji? Jakie tematy przyciągają ich uwagę? Jak się one mają do tego czym żyją o czym opowiadają swoim słuchaczom dziennikarze radiofonii zachodnich? Okazją do tego porównania będzie plon najbardziej prestiżowego światowego Festiwalu Radiowo - Telewizyjnego Prix Italia, który odbył się w trzeciej dekadzie września we Włoszech.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska POLSKA Kazimierz Dolny Włochy

Międzynarodowy Dzień pamięci zmarłych na AIDS - "7 tygodni nadziei"

Samotny inżynier bierze z ulicy 20-letniego bezdomnego, który okazał się chłopcem wybitnie zdolnym, wrażliwym , ale już o skomplikowanym życiorysie. . Po 7 tygodniach wspólnego mieszkania w warunkach zbliżonych do rodzinnych - Krzysztof ucieka i ... popełnia samobójstwo. Z pamiętników i wierszy pozostawionych inzynier dowiaduje się, że jego podopieczny był narkomanem i nosicielem wirusa HIV, wszedł w konflikt z prawem. Chłopak, przez cały czas toczył samotną walkę z nałogiem. Marzył o innym życiu. Przegrał. Inżynier, który pokochał go jak syna nie może się otrząsnąć z tej śmierci. Ma poczucie winy, że za mało dla niego zrobił.
Zobacz więcej na temat:  AIDS HIV Janina Jankowska mieszkanie toczeń

"Krajobraz po naświetleniu"

Wokół elektrowni w Czarnobylu ciągle obowiązuje strefa zakazana dla życia człowieka - pasmo ziemii napromieniowanej. W zawlających się domach szukają schronienia bezdomni, dezerterzy z wojska i świat przestępczy. Od wielu lat wracają tam też byli mieszkańcy, wysiedleni po katastrofie. Polskie reporterki udały się w te miejca. Pokazują wsie, których nie ma na mapie oraz ludzi, których oficjalnie tam nie ma. Jednocześnie przypominają historię katastrowy na zawsze zapisaną we wspomnieniach jej świadków.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska POLSKA Czarnobyl

Czas reporterów - Jugosławia - geneza tragedii bałkańskiej

"W Imię czego ?" - Janina Jankowska i Irena Piłatowska - dokument pokazujący początek rozpadu starej Jugosławii. - atak Armii Jugosłowiańskiej na Słowenię, początek wojny z Chorwacją, konflikt w Slawonii, Zniszczenie Wukowaru, obrona Osijeku. Tragedia mieszkańców, zwykłych ludzi, dla których niegdyś narodowość i religia nie stanowiły przeszkody dla wspólnego życia. "Droga donikąd" - Jerzy Zawartka - PR Katowice Wstrząsające sceny z czasu wojny serbsko-chorwackiej "Nevena"- Janina Jankowska . - bohaterką reportażu jest reżyserka teatralna, Serbka mieszkająca w Paryżu, która opowiada , jak wielkim, osobistym dramatem był dla niej atak na Sarajewo. Jest to jednocześnie dramat całego narodu, bez którego udziału , nazwę kraju - Jugosławia - politycy tego kraju naznaczają piętnem zbrodni. "Kocham moją ojczyznę, a dziś wstydzę się przyznać, że jestem Serbką" - mówi Nevena. "Snajper" - Stephen Schartz - Dania - Prix Italia Rozmowy ze snajperami z Sarajewa
Zobacz więcej na temat:  Irena Piłatowska Janina Jankowska Jugosławia Paryż Sarajewo

"Czas reporterów" - "Kariera na blokadzie prawa"

Protest rolników, głośna, demagogiczna obecność szefa Samoobrony na drogach publicznych i w mediach powodują narastanie kryzysu w całym kraju , Reporterzy starają się pokazać to zjawisko w kilku odsłonach i trzech podstawowych aspektach:  Drogi kariery, czyli co pozwoliło zaistnieć Andrzejowi Lepperowi w wybranej przez siebie roli ?  Kim są ludzie, którzy zaufali Lepperowi?  Zapomniany przez władzę świat żywca i płodów rolnych Pierwsze wejście reportażowe na antenie Programu I - 8' w "Czterech porach roku", drugie, również 8' w magazynie "Z pierwszej ręki". Trzecie - "Czas reporterów"- 45' . Całość pod redakcją Janiny Jankowskiej przygotowuje zespół dziennikarzy Studia Reportażu i Dokumentu: Urszula Żółtowska - Tomaszewska, Agnieszka Walewicz , Janusz Deblessem oraz Marta Miller i Iwona Brzostek z Programu I, Tomasz Jeleński i Ernest Zozuń z Programu III, Jolanta Rudnik z Radia Koszalin oraz Anna Dudzińska z Radia Katowice.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska Ernest Zozuń Janina Jankowska Janusz Deblessem tarta

Czas reporterów : "Rok w reportażu"

Miniony rok dla polskiego reportażu to czas sukcesów nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Świadczą o tym bardzo wysokie notowania na światowych festiwalach w Asyżu, Berlinie i Barcelonie, skąd do Polski trafiły dwie statuetki Pegaza - główne nagrody w Premios Ondas. Reportażyści byli wszędzie, gdzie działo się coś interesującego i ważnego zarówno w wymiarze społecznym jak i jednostkowym. Co w minionym roku wzbudziło ich największe zainteresowanie? Jacy ludzie stali się bohaterami reportaży? Czy odnotowali jakieś nowe zjawiska w życiu społecznym? Opowiedzą państwu o tym Janina Jankowska i Irena Piłatowska wraz z gośćmi programu - reportażystami skupionymi wokół Studia Reportażu i Dokumentu PR.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska Irena Piłatowska Barcelona POLSKA Berlin

Czas Reporterów

"Od dzwonka do dzwonka" Marian Brandys z taśm archiwalnych i we wspomnieniach przyjaciół - dokument Barbary Grębeckiej, Haliny Szopskiej i Janusza Deblessema Audycja z udziałem Joanny Szczepkowskiej, Marii Wosiek, Jerzego Markuszewskiego i samego autora (z taśm archiwalnych Polskiego Radia). "Od dzwonka do dzwonka" to tytuł jednego z opowiadań zmarłego autora, opisującego dom Haliny Mikołajskiej i Mariana Brandysa w latach siedemdziesiątych, po powstaniu KOR-u. Rytm życia wyznaczały dzwonki do drzwi i dzwonki telefonu z nie zawsze przyjaznymi osobami po drugiej stronie. "Być aktorką" Dokument Janiny Jankowskiej o Halinie Mikołajskiej. Próba spojrzenia na własne życie przez pryzmat aktorstwa, poezji, nieuleczalnej choroby. Jedna z ostatnich rozmów z Haliną Mikołajską.
Zobacz więcej na temat:  Halina Mikołajska joanna szczepkowska POLSKA Janina Jankowska

Czas reporterów- "Bez żalu"

Audycja dokumentalna o Janie Krzysztofie Kelusie, poecie, bardzie polskiej piosenki podziemnej lat 70-tych i 80-tych. Artysta, który ma dziś 56 lat, jest z wykształcenia doktorem socjologii, ale obecnie zajmuje się razem z żoną hodowlą pszczół. Współpracował z KORem i podziemną "Solidarnością", współtworzył wydawnictwo CDN. W PRLu był dwukrotnie więziony: po 1968 r. za tzw. "sprawę taterników" i w stanie wojennym za współpracę z podziemnym radiem "S". Jego twórczość krążyła w drugim obiegu na kasetach domowej produkcji. Ich dobrą jakość zawdzięczamy radiowemu małżeństwu Barbarze i Wojciechowi Makowskim. Ostatnio ukazała się płyta CD przypominająca dawny repertuar artysty milczącego od wielu lat.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska Solidarność