Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Kultura dla niepełnosprawnych. Audycja z tłumaczeniem na język migowy (wideo)

Dlaczego niedosłyszący Polacy nie znają rodzimej kinematografii? - Oni rozmawiają wyłącznie o filmach zagranicznych, bo tylko takie mogą obejrzeć z napisami - mówił w Dwójce Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier. Wyjątkowy, bo dostępny również dla osób niedosłyszących, "Sezon na Dwójkę" poświęciliśmy udziałowi osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA niepełnosprawni

"Znaki szczególne": autobiografia pokolenia przełomu

"Znaki szczególne" Pauliny Wilk to zapis dorastania w czasie przemian i obraz Polski widzianej oczami przedstawicielki pokolenia trzydziestolatków, która z rówieśnikami przeżywała zachwyty i rozczarowania nową rzeczywistością. - To książka o moim pokoleniu, czyli o dzieciach transformacji, które pamiętają chwilę przełomu i zmianę 1989 roku - mówi Michał Nogaś.
Zobacz więcej na temat:  literatura Michał Nogaś PRL Trójka

Tove Jansson - mama Muminków, której rysunki nie spodobały się fanom "Hobbita"

Pochodząca z Finlandii pisarka zawsze przedstawiała się jako malarka, którą zresztą była. Ilustrowała też książki innych pisarzy, m.in. "Alicję w krainie czarów" czy "Hobbita". - Prawdziwi fani tej ostatniej stwierdzili, że zupełnie inaczej wyobrażali sobie świat i postaci z książki - mówiła w Jedynce Boel Westin, biografka twórczyni Muminków.
Zobacz więcej na temat:  bajki bajki dla dzieci dzieci literatura malarstwo pisarz