Polskie Radio
Section05
Kate i William w Polsce

William i Kate w Polsce. Jakie korzyści przyniesie wizyta

Brytyjska para książęca rozpoczęła trzydniową wizytę w Polsce. Księżna Kate i książę William złożyli już wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, a przed nimi zwiedzanie Muzeum Stutthof i Europejskiego Centrum Solidarności. Czemu służą tego rodzaju wizyty? Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Wojciech Lewandowski z Grupy Badawczej Britannia UW oraz Patrick Ney, brytyjczyk mieszkający w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książę William Kate Middleton Wielka Brytania Brexit Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Kate i William w Polsce pr24 Kate i William Kate i William w Polsce

Książę William - kim jest przyszły król Wielkiej Brytanii?

Podobno w życiu codziennym nie przepada za protokołem królewskim – cechę tę odziedziczył po tragicznie zmarłej matce, księżnej Dianie. Uwielbia sport, nie stroni od imprez, jest drugą osobą w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Książę William, bo on nim mowa, 17 lipca przyjedzie do Polski. Towarzyszyć mu będzie żona księżna Kate oraz dzieci.
Zobacz więcej na temat:  książę William Wielka Brytania Kate i William Kate Middleton ŚWIAT Kate i William w Polsce

William i Kate w Polsce. "Wizyta szacunku i przyjaźni”

W poniedziałek do Warszawy przyleciała Brytyjska Para Książęca. William i Kate wraz z dziećmi spędzą w Polsce niecałe trzy dni. W planach wizyty jest m.in. przyjęcie w Łazienkach Królewskich i zwiedzanie Gdańska. W Polskim Radiu 24 o szczegółach wizyty mówili Wojciech Cegielski z Informacyjnej Agencji Radiowa i Łukasz Walewski z radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książę William Kate Middleton Wielka Brytania Kate i William Kate i William w Polsce Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Kate i William w Polsce pr24

Fenomen Kate i Williama. Za co ich kochamy?

Wizyta brytyjskiej pary książęcej w Polsce wzbudza wiele emocji. To z pewnością najpopularniejsza para monarsza; Kate i Williama śledzą media na całym świecie, czasopisma umieszczają ich na swoich okładkach, a szerokie rzesze fanów komentują każde wydarzenie z ich życia. Na czym polega fenomen książęcej pary?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Kate Middleton książę William Wielka Brytania Kate i William w Polsce Kate i William

Kate Middleton jak księżna Diana?

Księżna Diana nawet po śmierci pozostaje jedną z najbardziej popularnych postaci z rodziny królewskiej. Swoim otwartym stylem zachowania zjednała sobie miliony Brytyjczyków i została "królową ludzkich serc". Gdy w 2011 roku jej miejsce u boku następcy tronu zajęła Kate, porównania do Lady Di były nieuniknione. Czy Kate wzoruje się na Dianie?
Zobacz więcej na temat:  Kate i William w Polsce Kate i William Kate Middleton książę William POLSKA

''Efekt Kate". Księżna w sukience z sieciówki

Gdy światowe media ogłosiły zaręczyny księcia Williama, jego wybranką zainteresował się cały świat. Ukochana nie tylko szybko wzbudziła uznanie i sympatię, ale stała się też inspiracją dla współczesnych kobiet. Kate Middleton to nowa ambasadorka mody, ale i wzór matki oraz żony, który chcą naśladować nie tylko Brytyjki. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA moda i uroda moda Kate Middleton Kate i William Kate i William w Polsce

Dlaczego William i Kate odwiedzą Polskę i Niemcy?

- Para królewska jest rodzajem "soft power", takiego urabiania miękkiego, dobrego wizerunku, zwłaszcza, że przyjeżdża z dziećmi, 4-letnim synem Georgem i 2-letnia córką Charlotte. Jest to niezwykle popularna para i nie bez kozery właśnie oni zostali wysłani do Polski i do Niemiec - mówiła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Elżbieta Królikowska-Avis, ekspert ds. brytyjskich.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Kate i William w Polsce Elżbieta II Wielka Brytania

Królowa panuje, ale nie rządzi. Nie wypowie wojny

Brytyjska monarchia konstytucyjna teoretycznie daje królowej olbrzymie kompetencje - może decydować choćby o wojnie i pokoju. Jednak w praktyce królowa Elżbieta II pełni funkcje reprezentacyjne i z tych uprawnień nigdy nie skorzysta. Co więcej, jako osoba spajająca królestwo i stojąca ponad podziałami, praktycznie nigdy nie wygłasza swoich poglądów w kwestiach politycznych. I prawie nikt ich nie zna. Tradycja zabrania ich manifestowania.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Wielka Brytania Kate i William w Polsce polityka TYLKO U NAS