Polskie Radio
Section05
LNG

Gaz LNG z USA trafi do Polski. "Przełamano monopol"

Do Polski trafi gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w Waszyngtonie umowę na dostawy tego surowca. W ciągu pięciu lat do naszego kraju przypłynie do dziewięciu statków z gazem. W Rządzach Pieniądza komentarz Mateusza Walewskiego z PwC, Macieja Stańczuka z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Piotra Soroczyńskiego, ekonomisty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 LNG USA bezpieczeństwo energetyczne PGNiG

Gaz LNG z USA popłynie do Polski. "Nowa jakość, rewolucja"

PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformował prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku. Jak dodał, pierwsza umowa na regularne dostawy LNG z USA obejmuje dziewięć ładunków. O kontrakcie mówił w audycji Północ-Południe Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz USA LNG PGNiG

„Secesja Katalonii może zmienić rynek gazu w UE”

Hiszpania jest liderem eksportu LNG w Europie. Działa tam sześć terminali, a kraj realizuje około połowę dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem tych obiektów. Komisja Europejska uznaje rozwój importu gazu skroplonego za priorytet. Wskazuje, że istnieje już infrastruktura pozwalająca zrealizować do 43 procent zapotrzebowania na gaz za pomocą dostaw LNG. O referendum w Katalonii w kontekście dostaw gazu mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Hiszpania niepodległość katalonia Unia Europejska referendum w Katalonii Wojciech Jakóbik bezpieczeństwo energetyczne LNG