Polskie Radio
Section05
MUZYKA

Krzysztof Heering świętuje jubileusz z gwiazdami. "Będą artyści, z którymi pracowałem"

Krzysztof Heering, pianista, kompozytor, aranżer, pedagog i działacz kultury, w tym roku świętuje jubileusz pracy twórczej. Benefis odbędzie się w sobotę 25 listopada w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znalazło się wielu artystów, z którymi Krzysztof Heering miał okazję współpracować. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Heering MUZYKA Paweł Sztompke

Jurek Dybał: Krzysztof Penderecki to jedyny "pełny" kompozytor w naszej historii

- Pendereckiego można porównać z Richardem Straussem, Brahmsem czy Beethovenem. W jego twórczości reprezentowane są w dużych formatach wszystkie formy muzyczne. To symfonie, opery, muzyka kameralna, solowa czy kameralna. Właściwie nie mamy drugiego kompozytora tak pełnego w sensie muzyki europejskiej - mówił w Dwójce Jurek Dybał, dyrygent i kontrabasista, przed rozpoczynającym się we wtorek (21.11) Festiwalem Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Jurek Dybał rocznica Dwójka Jakub Kukla filharmonia narodowa Anne-Sophie Mutter MUZYKA

Nie żyje Marek Ałaszewski. Był malarzem, twórcą "Mrowiska" i autorem muzyki do spektakli

W nocy z soboty na niedzielę zmarł Marek Ałaszewski, malarz i muzyk. Miał 80 lat. Z zespołem Klan skomponował słynne "Mrowisko" będące polską wizją rocka progresywnego. - Miłość to był ograny kanon, chcieliśmy działać w kontrze do tego zjawiska, więc śpiewaliśmy o spychaczach dwusuwowych, brzytwie i automatach - wspominał w rozmowie z Polskim Radiem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA MUZYKA odeszli 2023 muzyka rozrywkowa

Prof. Pomianowska: Tekla Bądarzewska była genialną melodystką. Azjatyckie śmieciarki grają jej melodie

Prof. Maria Pomianowska jest "odpowiedzialna" za uratowanie przed zapomnieniem muzyki naszej wspaniałej kompozytorki z czasów Fryderyka Chopina, Tekli Bądarzewskiej. - Moim zdaniem ona była genialną melodystką. Stworzyć ładną melodię, której jeszcze nikt nie wymyślił i która będzie grać każdemu w duszy, to jest ogromny talent, inspiracja, palec Boży. Coś co człowiek ma, albo nie ma. Tekla to miała - podkreśliła w audycji "Czas pogody".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Maria Pomianowska MUZYKA KULTURA kultura ludowa Tekla Bądarzewska

Leonard Slatkin: moje życie od zawsze kręciło się wokół muzyki

- Za dnia moi rodzice pracowali w studiach i nagrywali głównie muzykę filmową, a wieczorami, gdy wracali do domu, jedliśmy wspólnie późny obiad i czekaliśmy na pozostałych członków Hollywood Quartet. Wtedy u nas w domu odbywały się próby tego zespołu, pierwszego kwartetu smyczkowego w USA, którego wszyscy członkowie-założyciele byli Amerykanami - mówił w Dwójce dyrygent Leonard Slatkin.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Slatkin dyrygent MUZYKA Karol Furtak Dwójka Los Angeles

Łukasz Borowicz: ta płyta to świadectwo naszego spojrzenia na zamierzchłą twórczość operową

Nakładem Polskiego Radia w piątek (17.11) ukazał się potrójny album Łukasza Borowicza z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego. - Tego typu płyty, a przecież w Polskim Radiu tych płyt dotyczących sztuki operowej udało się wydać już wiele, są szalenie ważne. Sztuka operowa, jak mi się wydaje, ma to do siebie, że jest dużo bardziej ulotna niż symfonika czy muzyka koncertująca - mówił w Dwójce laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz Jakub Jamrozek płyta opera śpiew Stanisław Moniuszko Zygmunt Noskowski Chór Polskiego Radia muzyka klasyczna Dwójka MUZYKA