Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Dr Gajewski: z USA współpracujmy też ws. wysokich technologii, także przestrzeni kosmicznej

- Ważna jest obecność wojsk USA w Polsce i w Europie, ważna jest współpraca w zakresie nowych technologii – komentował w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Łukasz Gajewski (Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu) w kontekście relacji Polska-USA i wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Zaznacza, że trzeba patrzeć w przyszłość i współpracować z USA w dziedzinie nowych technologii i kwestii obecności w przestrzeni kosmicznej, także w wymiarze wojskowym.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Stany Zjednoczone NATO Donald Trump wojsko

NASZ WYWIAD Kluczowa gra o wschodnią flankę. Ekspert: w centrum wizyty w USA jest obronność, elektrownia jądrowa i 5G

- Kwestie obronne to punkt centralny wizyty prezydenta w Waszyngtonie – wynika to z moich osobistych ustaleń. Chodzi o umocnienie flanki wschodniej, bezpieczeństwa Polski. Inne ważne sprawy w kontekście relacji Polski USA - to sprawy 5G, energetyki, w tym kredytowania elektrowni jądrowej  - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski (German Marshall Fund).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Stany Zjednoczone NATO Donald Trump wojsko

NASZ WYWIAD Ekspert PISM: planem A byłoby zwiększenie sił USA na wschodniej flance NATO i pozostawienie ich w Niemczech

Na pewno możliwe jest przeniesienie przynajmniej części sił USA z Niemiec do Polski i innych krajów. Z pewnością toczą się o takiej możliwości rozmowy. To lepsze wyjście niż zredukowanie sił USA w Niemczech bez relokacji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Analityk dodaje, że Kongres będzie próbował odwieść administrację od planu zmniejszania liczebności sił w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Stany Zjednoczone NATO Donald Trump

NASZ WYWIAD Nowe sankcje USA zabójcze dla Nord Streamu 2. Ekspert: mają przypieczętować los gazociągu

Od kilku miesięcy dzięki amerykańskim sankcjom uchwalonym w grudniu, budowa Nord Streamu 2 stoi w miejscu. A obecnie w Kongresie jest już projekt nowych restrykcji – które mają ostatecznie przypieczętować los gazociągu. Dlaczego tak trudne, a może niemożliwe może okazać się dobudowanie około 100 km rurociągu – o tym Mariusz Marszałkowski z portalu Biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD gaz Gazprom Rosja wojsko Białoruś Raport Białoruś Nord Stream 2

NASZ WYWIAD Kłamstwa Putina nieprzypadkowe. Chce w złym świetle przedstawić Polskę przed rozmowami w Waszyngtonie

- Artykuł Władimira Putina o II wojnie światowej po raz kolejny miał ukazać Polskę w złym świetle, tym razem w kontekście zaplanowanych na 24 czerwca rozmów w Waszyngtonie – zaznacza Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). Jak podkreśla, 24 czerwca odbędzie się w Moskwie przełożona parada zwycięstwa, Kreml wznawia tym samym swoją ofensywę propagandową. W Białym Domu mają toczyć się rozmowy o zwiększeniu liczby wojsk USA w Polsce, a to Kremlowi się nie podoba.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT II wojna światowa Władimir Putin Rosja Niemcy USA dezinformacja propaganda

NASZ WYWIAD Z Dalekiego Wschodu Gazprom śle dwa statki, by wozić rury dla NS2. Kluczą, ale ich cel zdradza adres dostawy telewizorów

Z powodu nowych sankcji USA, których projekt jest już w Kongresie, kolejne firmy zachodnie odmawiają współpracy przy Nord Streamie 2 – i zapewne dlatego Gazprom Fłot wysłał aż z Dalekiego Wschodu dwa statki zaopatrzeniowe, są one eskortowane na Bałtyk przez marynarkę wojenną – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mariusz Marszałkowski z portalu Biznesalert.pl.  Nie jest pewne, czy to w czymkolwiek pomoże Gazpromowi.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD gaz Gazprom Rosja wojsko Białoruś Raport Białoruś Wojciech Jakóbik Nord Stream 2

NASZ WYWIAD Ten gaz finansuje rosyjskie czołgi. Trzeba pamiętać o prawdziwej twarzy Gazpromu i uczyć się na błędach

Zobowiązanie zwrotu 1,5 mld dol. dla PGNiG nie powinno sprawiać, że zapomnimy o prawdziwej naturze Gazpromu, który jest narzędziem polityki Kremla. Trzeba uczyć się na błędach –  mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl. Jak podkreśla, to w efekcie tej polityki Kremla Polska i Litwa płaciły najwięcej za rosyjski gaz, znacznie więcej niż niektóre kraje Europy Zachodniej, pamiętamy też, jak Gazprom szantażował odłączeniem dostaw surowca z przyczyn politycznych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD gaz Gazprom Rosja PGNiG wojsko Białoruś Raport Białoruś Wojciech Jakóbik

NASZ WYWIAD Nowa broń przeciw NS2. Kongres USA zwiększa nacisk na Rosję, by skutecznie zablokować gazociąg

- Zmiany w ustawie o sankcjach przeciwko gazociągowi Nord Stream 2 są tylko na pozór kosmetyczne. Kilka niuansów sprawia, że mogą poważnie uderzyć w ten projekt  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Bartosz Bieliszczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak podkreśla, część kongresmenów jest zdania, że NS2 nie może powstać - stąd sankcje zaostrzono, bo pierwsza ich odsłona nie zatrzymała projektu w pełni.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Nord Stream 2 Rosja gaz USA sankcje USA Gazprom

NASZ WYWIAD Aleksander Gurjanow (Memoriał): część dokumentów w sprawie Katynia jest wciąż utajnionych

- W trakcie naszych starć o informacje o Katyniu z prokuraturą i sądami w Rosji, wyszło na jaw, że w archiwum centralnym rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa są pewne dokumenty w sprawie zbrodni katyńskiej, z których nie zdjęto klauzuli tajności. To tylko jeden z takich przykładów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Gurjanow, koordynator Programu Polskiego w Stowarzyszeniu Memoriał w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Katyń HISTORIA ZSRR Zbrodnia Katyńska Memoriał Związek Sowiecki Józef Stalin

NASZ WYWIAD To jak wystrzał z armaty w NS2. Nowe sankcje USA to "game changer", pytanie czy pojawią się na czas?

Nowe sankcje USA, wymierzone w Nord Stream 2 mają potencjalnie ogromną siłę rażenia. – Liczy się czas i to, czy podczas zmian nie zostaną osłabione – mówi Mateusz Kubiak, ekspert w firmie doradczej Esperis. Zaznacza, że kluczowy jest zapis o towarzystwach klasyfikujących – tych na świecie jest bardzo niewiele, jeśli zrezygnują ze współpracy z Gazpromem, NS2 może nie zostać oddany do użytku.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Nord Stream 2 Rosja gaz USA sankcje USA

NASZ WYWIAD SpaceX bierze szturmem przestrzeń kosmiczną. Kierunek: Mars, po drodze inne śmiałe projekty, jak internet dla całego globu

- Satelity Starlink, które mają dostarczyć Internet w każdy zakątek świata to cywilizacyjny projekt – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga ”Z głową w gwiazdach”. Zaznacza, że ambicje firmy SpaceX sięgają daleko. Rozwijają się też inne firmy prywatne, które mają zamiar podbijać przestrzeń kosmiczną. Czeka nas nowa era podboju kosmosu i jego prywatyzacja.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD księżyc niebo astronomia kosmos ŚWIAT infografika

NASZ WYWIAD Czerwcowe niebo: zaćmienie Słońca, loty Starlinków, świecące w nocy chmury

- Białe noce, najjaśniejsze noce w roku sprzyjają niezwykłym obserwacjom, bo nad północnym horyzontem można obserwować tak zwane obłoki srebrzyste. Odbijają one niczym wielkie zwierciadło - światło Słońca padające na drugą stronę planety – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Karol Wójcicki, opowiadając o czerwcowym niebie. W czerwcu w Bieszczadach będzie można zaobserwować również 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD księżyc niebo astronomia kosmos ŚWIAT

NASZ WYWIAD Truskawkowy Księżyc, dwa zaćmienia, Starlinki, święcące chmury. Co widać w czerwcu na niebie?

Truskawkowy Księżyc w zaćmieniu to nie wszystko, co można zobaczyć na czerwcowym niebie. Odbijając światło padające z drugiej części globu, świecą na nim tzw. obłoki srebrzyste. Widać sunącą po niebie linię Starlinków. Czeka nas też zaćmienie Słońca – jednak by je zobaczyć, trzeba pojechać w Bieszczady – wyjaśnia portalowi PolskieRadio24.pl Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD księżyc niebo

NASZ WYWIAD "Niektóre nowe bronie Putina groźne dla samych Rosjan". Testy przechodzi broń hipersoniczna

- Niektóre egzotyczne bronie Władimira Putina wybuchają podczas testów i nic z nich nie będzie. Rosja wprowadza już jednak do uzbrojenia broń hipersoniczną, przy tym inaczej niż USA, ma zamiar wyposażać ją przeważnie w ładunki nuklearne – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Marcin A. Piotrowski (PiSM). Jak ocenia ekspert, np. do Floty Bałtyckiej miałby w ciągu kilku lat trafić hipersoniczny pocisk samosterujący Cyrkon. Amerykańskie badania nad tego typu uzbrojeniem są jednak zapewne dużo bardziej zaawansowane.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko USA broń atomowa NATO infografika Niemcy Chiny

NASZ WYWIAD Amerykańska broń jądrowa w Polsce to byłby właściwy sygnał dla Rosji, w przypadku gdyby Niemcy z niej zrezygnowali

- Jeśli po wyborach w Niemczech nowa koalicja zdecydowałaby się zakończyć udział w misji jądrowej NATO, wtedy opcja przeniesienia tych zasobów do Polski powinna być rozważona przez Sojusz. To byłoby właściwe posunięcie wojskowe i odpowiedni sygnał polityczny dla Moskwy – mówi portalowi PolskieRadio24.pl analityk PISM Artur Kacprzyk, zaznaczając jednak, że obecnie dla Polski korzystne jest trwanie Berlina przy zobowiązaniach, które ma wobec Sojuszu i parasola nuklearnego USA.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko USA broń atomowa NATO infografika Niemcy

NASZ WYWIAD Sprytny program KE na kryzys. Jest coś dla oszczędnych, coś dla Południa , spełniono postulaty Polski. Problemem będzie dług

- Polska apelowała o program UE, który ma wesprzeć odbudowę  gospodarczą po pandemii, walkę z recesją, ale nie może spowodować obniżenia finansowania takich polityk, jak wspólna polityka rolna, czy polityka spójności. Ten postulat został spełniony. I nawet dodano mały zastrzyk finansowy dla tych polityk – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Melchior Szczepanik (PISM). Program KE spełnia niektóre postulaty ważne państw oszczędnych, niektóre ważne Południa. Problemem może okazać się spłacanie zadłużenia - zaznacza analityk.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Unia Europejska Komisja Europejska budżet ue infografika

NASZ WYWIAD Z racji zbrojeń Rosji dla Polski bardzo ważny jest program atomowy NATO. W razie rezygnacji Niemiec jest kilka opcji

- Z punktu widzenia Polski element jądrowy polityki odstraszania NATO jest bardzo potrzebny, ponieważ Rosja jest mocarstwem jądrowym, nie tylko zachowała swoje siły nuklearne, ale też modernizuje je intensywnie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Kulesa (PISM). Jak zaznacza, Polska kibicuje zapewne temu, by w tworzenie parasola nuklearnego nadal zaangażowane były Niemcy. Jeśli sytuacja uległaby zmianie, przed Polską jest kilka możliwości.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko USA broń atomowa NATO infografika Niemcy