Polskie Radio
Section05

NBP

Müller: NBP jest instytucją niezależną i podejmuje decyzje kadrowe we własnym zakresie

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany w Sejmie o konflikt w Narodowym Banku Polskim odparł, że jest to instytucja niezależna, która podejmuje decyzje kadrowe i personalne we własnym zakresie. - Każda strona przedstawia własne argumenty, sprawa jest świeża, nie jestem od tego, by rozstrzygać, kto ma rację - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA Adam Glapiński Paweł Mucha Piotr Müller

Eksperci: decyzja RPP wskazuje na oczekiwanie na decyzje finansowe nowego rządu

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymująca stopy procentowe na nie zmienionym poziomie zapewne wynika z wyczekiwania na to jakie będą decyzje nowego rządu w sprawie wydatków, podtrzymania lub nie dotychczasowych rozwiązań ograniczających wzrosty cen energii czy żywności - mówili goście audycji :Rządy Pieniądza": prof. Mariusz Andrzejewski z uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe

Ekonomiści spodziewają się kolejnej obniżki stóp procentowych. W środę decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej w środę ogłosi obniżkę stóp procentowych o 25 pkt. bazowych, według zasady, że po dużym spadku inflacji dochodziło do obniżki stóp procentowych. Ponieważ w październiku inflacja spada, więc RPP powinna w myśl tej reguły dokonać obniżki - powiedział ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej

Eksperci: inflacja będzie dalej spadać, ale potrzebne jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej

Ceny szybko spadają i będzie tak również w przyszłym roku. To potwierdza racje analityków NBP oraz decyzje RPP o obniżkach stóp procentowych. Zniesienie tarcz antyinflacyjnych mogłoby jednak w 2024 inflację znów podwyższyć, ale ich utrzymanie jest jednak zasadne, także ze względu na utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki, np. wobec gospodarki niemieckiej. Być może jednak będą poszukiwane dodatkowe wpływy do budżetu po to, aby stworzyć nowemu rządowi przestrzeń do dyskusji o wejściu Polski do strefy euro. Nie jest to jednak dobry moment ani dla naszej gospodarki, ani dla obywateli - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: ekonomista i analityk finansowy Andrzej Stefaniak i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Rada Polityki Pieniężnej ceny paliw strefa euro tarcza antyinflacyjna

ART. SPONSOROWANY Bank i Kredyt: Piotr Turek o komunikacyjnej transformacji polskiego banku centralnego

Pandemia, wojna w Ukrainie i związana z nimi niepewność skłoniły bank centralny do zmian w komunikacji. Kluczowy stał się przekaz kształtujący oczekiwania inflacyjne. Z myślą o nowych nieprofesjonalnych odbiorcach, których grono w latach 2020-2023 poszerzało się, podjęto strategiczną decyzję o uproszczeniu przekazu – pisze na łamach „BiK” dr Piotr Turek, dyrektor Departamentu Komunikacji NBP i Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA media społecznościowe internet nowe technologie komunikacja bezrobocie inflacja wzrost gospodarczy bank centralny rynek finansowy

"Tarcza Finansowa uratowała ponad trzy miliony miejsc pracy". Prezes PFR odpowiada na zarzuty opozycji

Zmiany pozwalające uruchomić Tarczę Finansową w czasie Covid-19 zostały przyjęte przy pełnym konsensusie politycznym, a udzielona pomoc była transparentna i skuteczna - podkreślił w sobotę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Jego zdaniem ostatnie lata wymagały od Funduszu nadzwyczajnych środków i działań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 wojna na Ukrainie inflacja Unia Europejska tarcza antykryzysowa NIK pracodawcy BGK