Polskie Radio
Section05

NBP

Eksperci: hamowanie europejskich gospodarek i rosnące oczekiwania płacowe rodzą niepewność co do poziomu inflacji

Inflacja nadal będzie spadać. Problem jest aby nie doszło do dezinflacji i zbytniego zahamowania gospodarki także z powodu hamowania gospodarek światowych, do czego przyczyniałaby się restrykcyjna polityka fiskalna największych banków centralnych. Trzeba też obserwować wpływ wojny na bliskich Wschodzie na ceny paliw. To wszystko znaczy, pe niepewność pozostaje - mówili goście audycji „Rządy Pieniądza”: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe recesja Unia Europejska

Prof. Grażyna Ancyparowicz: prospołeczne działania rządu zmniejszają skutki inflacji

Nie chciałabym dziś wróżyć na temat wysokości inflacji w kolejnych miesiącach. Trzeba poczekać na listopadową prognozę NBP. Niewątpliwie natomiast, patrząc miesiąc do miesiąca inflacji już w Polsce nie ma. Co zaś do  podatku inflacyjnego, to zawsze towarzyszy on inflacji, ale przy takim  wsparciu ze strony państwa, z jakim obecnie mają do czynienia Polacy jego oddziaływanie na uboższe grupy społeczne jest znacznie mniejsze. Tracą natomiast oszczędzający ale to grupa dobrze uposażona, która ma z czego oszczędzać - oceniała w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, doradca prezesa NBP, były członek RPP i wykładowca akademicki.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nagroda Nobla inflacja Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe

Ekspert: w połowie przyszłego roku inflacja może spaść do zera, choć skutki wcześniejszych wzrostów cen pozostaną

Inflacja bardzo szybko spada i w połowie przyszłego roku, może być nawet zerowa. Oczywiście skutki wcześniejszych podwyżek cen z nami pozostaną, one pozostaną na wyższym poziomie, ale w skali roku rosnąć nie będą. Dlatego zasadny jest powrót do stóp procentowych na normalnym poziomie - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Jerzy Żyżyński, doradca prezesa NBP, wykładowca Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe inflacja

Prezes NBP: inflacja spadła przed wyborami, czy wam się to podoba, czy nie. Mam gdzieś tę kampanię

Prezes NBP Adam Glapiński podczas swojej konferencji prasowej w ostry sposób odniósł się do polityków i mediów, próbujących - w jego opinii - manipulować tematem inflacji i wykorzystywać go w kampanii wyborczej. - Naszym celem inflacyjnym jest 2,5 procent, do tego dążymy z całych możliwych sił zgodnie z konstytucją i ustawą - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że miesiąc temu nastąpił moment, kiedy "przestaliśmy być w świecie wysokiej inflacji".  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny POLSKA Adam Glapiński stopy procentowe stopy rynkowe kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt gotówkowy obligacje oprocentowanie

Eksperci: Inflacja będzie dalej spadać, a obniżki stóp procentowych sprzyjają gospodarce

Kolejna obniżka stóp procentowych była uzasadniona. Uspokoiła ona rynki i wszystko wskazuje, że stopy spadną dalej jeszcze w tym roku, a w przyszłym osiągną poziom ok. 4 proc. - mówili goście audycji „Rządy Pieniądza” w PR24:  prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe

Stopy procentowe ponownie w dół. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego. Oznacza to, że osoby spłacające kredyty w złotych będą płaciły niższe raty. Decyzja Rady jest zgodna z prognozami ekonomistów. Od czwartku podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego będzie wynosiła 5,75 procent.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe stopy rynkowe POLSKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy oprocentowanie

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna posiedzenie. PKO BP przewiduje obniżenie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu zdecyduje zapewne o obniżce stóp procentowych o 25 pkt. bazowych - uważa główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Jego zdaniem do końca tego roku stopy spadną łącznie o 50 pkt. bazowych, a w pierwszej połowie 2024 r. będą kolejne obniżki. We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKO BP Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe inflacja

ART. SPONSOROWANY 340. rocznica zwycięskiej bitwy pod Wiedniem upamiętniona przez NBP monetami kolekcjonerskimi „Odsiecz wiedeńska”

Narodowy Bank Polski 10 października 2023 r. wprowadza do obiegu dwie monety kolekcjonerskie upamiętniające rocznicę tego przełomowego w dziejach Europy wydarzenia – złotą monetę kolekcjonerską o nominale 100 zł oraz srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł – „Odsiecz wiedeńska”.
Zobacz więcej na temat:  bank centralny Adam Glapiński Jan III Sobieski GOSPODARKA

ART. SPONSOROWANY Ceny już nie rosną. Inflacja będzie dynamicznie spadała w kolejnych miesiącach

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek inflacji we wrześniu. Według urzędu inflacja spadła do 8,2 proc. z 10,1 proc. w sierpniu, zaś w ujęciu miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,4 proc. Wszystko wskazuje na to, że do końca roku inflacja spadnie co najmniej do poziomu 6-7 proc. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny ceny żywności ceny paliw gus inflacja

Inflacja w Polsce. "Jej spadek jest pozytywnym sygnałem, będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji"

- We wrześniu br. tempo wzrostu cen jest po raz pierwszy od lutego 2022 r. jednocyfrowe - komentuje piątkowe dane GUS o inflacji we wrześniu analityk z zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym Sebastian Sajnóg. Zdaniem ekspertów spadek inflacji jest pozytywnym sygnałem i będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności społeczeństwo gus żywność vat