Polskie Radio
Section05
Nursułtan Nazarbajew

Czy Kazachstan zbliża się do politycznego świata Zachodu?

Systematyczne zacieśnienie relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz przeprowadzenie szeregu reform mających na celu rozwój gospodarczy kraju w kapitalistycznym duchu. Tak prezentują się jedne z najważniejszych osiągnięć prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Czy państwo to zdecydowało się na przyłączenie do świata zachodniego? Jak mocne są w nim wpływy Rosji, które mogą utrudnić ten proces?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazachstan Wojciech Górecki USA Rosja Nursułtan Nazarbajew

„Kazachstan wymarzonym partnerem gospodarczym dla Polski”

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Kazachstanie gdzie, oprócz rozmów z prezydentem tego kraju - Nursułtanem Nazarbajew, otworzył uroczystość Narodowego Dnia Polskiego na Expo 2017 w Astanie. O Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym i relacjach gospodarczych Polski z Kazachstanem mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Kazachstan prezydent Nursułtan Nazarbajew

Co czeka Kazachstan? "Wiele zależy od następcy Nazarbajewa"

- Obecny prezydent prowadzi politykę dobrych relacji z Rosją i międzyetnicznej zgody w kraju, gdzie dominują dwa etnosy, kazachski i rosyjski. Ta konstrukcja się sprawdza  - mówił w specjalnym wydaniu audycji "Więcej świata" Andriej Czebotariow, politolog. Mowa była też o przejściu na alfabet łaciński, o odrodzeniu kazachskim i Polakach w Kazachstanie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kazachstan Krzysztof Renik Azja Centralna Nursułtan Nazarbajew Unia Eurazjatycka Rosja

Nasz wywiad Kazachstan: wybory ze strachu przed Putinem

Kazachstan ze smutkiem patrzy na Ukrainę. Elity boją się scenariusza z Donbasu. A stary Nursułtan Nazarbajew po tych wyborach musi przygotować kraj na swoją rezygnację. Prawdopodobnie zmieni system władzy, ale musi mieć na to zgodę Putina – o tym mówił portalowi PolskieRadio.pl Jewgienij Żowtis,kazachski obrońca praw człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan Nursułtan Nazarbajew prawa człowieka Rosja Władimir Putin ZSRR