Polskie Radio
Section05
Azja Centralna

Kazachstanem nie rządzi już tandem. Tokajew wykorzystał protesty do zdobycia pełnej władzy

Jak oceniają analitycy, dopiero gwałtowne zamieszki w Kazachstanie pozwoliły faktycznie przejąć władzę prezydentowi Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi. Wcześniej polityk musiał uznawać fakt, że szerokie wpływy w kraju zachował sobie wieloletni jego przywódca Nursułtan Nazarbajew.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kazachstan Nursułtan Nazarbajew Azja Azja Centralna Kasym-Żomart Tokajew

Protesty w Kazachstanie. Strachota: spodziewam się, że pacyfikacja będzie szybka

- W Kazachstanie będą się pojawiały grupy oporu, niedobitków obecnych protestów. Pytanie, na ile to będzie zjawisko autentyczne, a na ile będzie to wygodne dla władz Kazachstanu i dla Rosjan akcentujących niestabilność - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Strachota, kierownik zespołu ds. Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kazachstan Azja Centralna Antoni Opaliński Ośrodek Studiów Wschodnich Azja Rosja

Międzynarodowy kontekst sytuacji w Afganistanie

Od ponad tygodnia Afganistan i sytuacja w tym kraju dominuje serwisy informacyjne na całym świecie. Poruszające zdjęcia i filmiki z lotniska w Kabulu, doniesienia z różnych miast zajętych przez talibów rozgrzewają media społecznościowe, ale również dyskusje ekspertów i komentatorów. Tym bardziej że dochodzi również kontekst krajowy, czyli sytuacja na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Afganistan polityka talibowie Azja Centralna Pakistan Indie Chiny Iran Rosja Klub Trójki Trójka

W Kabulu trwa wyścig z czasem. Polska ewakuowała dotąd 450 osób z Afganistanu

Polska ewakuowała już 450 osób z Afganistanu. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. To Polacy oraz Afgańczycy, którzy współpracowali w ostatnich latach z polskim wojskiem i dyplomatami. W Kabulu trwa wyścig z czasem. Kraje NATO chcą wywieźć z Afganistanu jak najwięcej osób, które zgłosiły się do wyjazdu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Afganistan Azja Centralna Uzbekistan

"Ryzyko dla całego regionu". Legieć o przejęciu władzy przez talibów

Po tym, jak talibowie zajęli Kabul, około półtora tysiąca afgańskich uchodźców uciekło do Uzbekistanu. - Sąsiednie państwa od samego początku monitorują sytuację w Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak państwa Azji Centralnej patrzą na to, co dzieje się tuż obok nich?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Afganistan talibowie Azja Centralna