Polskie Radio
Section05
Azja Centralna

PR24 Problemy z wodą w Azji Centralnej. Kacper Ochman wyjaśnia zawiłości związane z kryzysem

Azja Centralna, to region niezwykle skomplikowany jeśli chodzi o politykę, gospodarkę, ale także geografię. Rywalizujące ze sobą państwa, toczące spory graniczne, polityczne i etniczne, jednocześnie podlegają wpływom Rosji i Chin, a także zmagają się z kryzysem naturalnym - pustynnością, wysokimi temperaturami, a przede wszystkim brakiem wody.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Azja woda Azja Centralna energetyka GOSPODARKA Michał Strzałkowski

Niespokojnie na Bliskim Wschodzie. W starciach zginęło kilku irańskich funkcjonariuszy

- Pięciu funkcjonariuszy irańskiej straży granicznej zginęło, a dwóch kolejnych zostało rannych w starciach z uzbrojonymi napastnikami w miejscowości Sarawan w prowincji Sistan i Beludżystan w południowo-wschodniej części kraju, w pobliżu granicy z Pakistanem - powiadomiła w niedzielę agencja AP za państwową irańską telewizją.
Zobacz więcej na temat:  Iran Pakistan Azja Centralna ŚWIAT Bliski Wschód

Rosja próbuje zmobilizować na wojnę z Ukrainą migrantów zarobkowych z Azji. Stosuje szantaż

Kreml wymyślił metodę na uzupełnienie szeregów sił zbrojnych Rosji i obniżenie poziomu napięcia w społeczeństwie - informuje portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych. Mowa o szantażowaniu przez Rosję - deportacją lub odebraniem paszportu - migrantów zarobkowych z Azji Centralnej, którzy nie chcą iść na wojnę przeciwko Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2023 Azja Centralna Kazachstan Uzbekistan Kirgistan Tadżykistan Moskwa ŚWIAT

Muzeum Azji i Pacyfiku świętuje swoje pięćdziesięciolecie

W 1973 roku powstało Muzeum Archipelagu Nusantary, prezentujące indonezyjską kolekcję Andrzeja Wawrzyniaka - dyplomaty i podróżnika, który przekazał swoje prywatne zbiory państwu. Trzy lata później ekspozycja poszerzyła się o obiekty z innych regionów Azji i została przemianowana na Muzeum Azji i Pacyfiku. Kim był założyciel tej placówki?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Azja Wschodnia Azja Centralna Indonezja Muzeum Azji i Pacyfiku Andrzej Wawrzyniak Karolina Krzywicka

Kazachstanem nie rządzi już tandem. Tokajew wykorzystał protesty do zdobycia pełnej władzy

Jak oceniają analitycy, dopiero gwałtowne zamieszki w Kazachstanie pozwoliły faktycznie przejąć władzę prezydentowi Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi. Wcześniej polityk musiał uznawać fakt, że szerokie wpływy w kraju zachował sobie wieloletni jego przywódca Nursułtan Nazarbajew.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kazachstan Nursułtan Nazarbajew Azja Azja Centralna Kasym-Żomart Tokajew

Protesty w Kazachstanie. Strachota: spodziewam się, że pacyfikacja będzie szybka

- W Kazachstanie będą się pojawiały grupy oporu, niedobitków obecnych protestów. Pytanie, na ile to będzie zjawisko autentyczne, a na ile będzie to wygodne dla władz Kazachstanu i dla Rosjan akcentujących niestabilność - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Strachota, kierownik zespołu ds. Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kazachstan Azja Centralna Antoni Opaliński Ośrodek Studiów Wschodnich Azja Rosja