Polskie Radio
Section05

Polonia

"Mamy bardzo dużo uczniów". Polacy w Argentynie wracają do korzeni

- Rośnie zainteresowanie nauką języka polskiego w Argentynie. Mamy bardzo dużo uczniów. Muszę powiedzieć, że w większości są to uczniowie dorośli, którzy w pewnym momencie swojego życia po prostu czują potrzebę nauczenia się języka polskiego. Kiedyś słyszeli, że rodzice, czy dziadkowie, czy nawet pradziadkowie mówili po polsku i może nie mieli szans nauczyć się tego języka, kiedy byli młodymi ludźmi, czy kiedy byli mali, ale potem jednak ta potrzeba się pojawia - mówi Teresa Uzarowicz, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Argentynie.
Zobacz więcej na temat:  Argentyna Polacy za granicą język polski Ameryka Południowa Buenos Aires

Warszawa czeka na młodych Polaków z całego świata. Wkrótce POLONIA_CAMP 2025

POLONIA_CAMP 2025 to wyjątkowe wydarzenie skierowane do młodych osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju. W dniach 17–20 lipca 2025 roku kampus Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie stanie się centrum spotkań, integracji i wymiany doświadczeń dla 1000 uczestników z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Senat Polacy za granicą Paryż nowe technologie Zaolzie

"Jesteśmy i pozostaniemy przyjaciółmi". Szefowie MSZ Polski i Niemiec spotkali się w Berlinie

O upamiętnieniu w Niemczech polskich ofiar drugiej wojny światowej i o wspólnych projektach, między innymi obronnych, rozmawiali w Berlinie szefowie dyplomacji Polski i Niemiec, Radosław Sikorski i Johann Wadephul. Po siedmiu latach przerwy znów doszło do spotkania polskich i niemieckich dyplomatów, think tanków i organizacji pozarządowych zaangażowanych we współpracę krajów leżących po obu stronach Odry.
Zobacz więcej na temat:  Karol Nawrocki Rafał Trzaskowski wybory w Polsce wybory prezydenckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski dyplomacja Niemcy Norwegia Polacy za granicą sztuka współczesna

La emigración y la lengua materna: un estudio innovador con la diáspora polaca escocesa

El proyecto de investigación titulado «La lengua polaca en el exilio: ¿cómo se transforma?» tenía como objetivo responder a la pregunta: ¿qué ocurre en la mente y el cerebro de una persona inmersa en dos lenguas al mismo tiempo? Resulta que no es posible olvidar la lengua materna.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą język polski Uniwersytet Jagielloński badania polskich naukowców Brazylia Argentyna

Profesjonalnie o czynieniu dobra. Spotkanie w POSK-u w Londynie

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii i Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu zapraszają na inaugurację londyńskiego Klubu Fundraisera. Będzie na niej obecny m.in. Robert Kawałko, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu, który w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy mówił jak ważna jest umiejętność gromadzenia funduszy, które służą dobru wspólnemu.
Zobacz więcej na temat:  Londyn pomoc społeczna pomoc humanitarna Polacy za granicą

"Młodzi i aktywni". Polacy są największą mniejszością etniczną w Norwegii

Szacujemy, że mieszka w Norwegii około 120 do 140 tysięcy Polaków. To grupa aktywna, młoda, to są osoby, które pracują w Norwegii, mają tutaj rodziny, są dobrze zintegrowane. Jednocześnie cały czas utrzymują kontakty z Polską, często jeżdżą do kraju, niektóre osoby mają w Polsce rodziny - mówi Agnieszka Kucińska-Spyrka, konsul RP, kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii, Ambasady RP w Oslo. 
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Norwegia Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Senat